www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تلاش روسیه برای افزایش تحقیقات دانشگاهی

دولت روسیه تلاش می‌کند با افزایش فعالیت‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های ملی، جایگاه علمی این کشور را در جهان ارتقاء دهد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گزارش جدید موسسه «تامسون رویترز» که رتبه جهانی دانشگاه‌ها را اعلام می‌کند آمده است: روسیه از نظر علمی پشت سر بسیاری از کشورهای موسوم به «گروه ۲۰» است. آمارها نشان می‌دهد طی دهه گذشته سهم مقالات روسی در شبکه جهانی پایگاه داده‌های عملی از سه درصد به ۲٫۱ درصد کاهش یافته که این مقالات نیز از سوی محققان و دانشمندان خارجی با بی‌توجهی روبرو می‌شوند.

محققان دانشگاهی روسی در سال ۲۰۱۲ میلادی ۲۶ هزار و ۵۰۳ مقاله در نشریات بین‌المللی منتشر کرده‌اند که این رقم در مقایسه با ظرفیت و تاریخ علمی این کشور بسیار ناچیز است. البته آمارهای سال ۲۰۱۳ میلادی هنوز در دست نیست اما بنابر اعلام تحلیلگران علوم و آموزش روسیه، آمار سال ۲۰۱۳ میلادی نیز با آمار سال قبل از آن برابری می‌کند. با توجه به این حقیقت که میزان ارجاعات به مقاله‌های روسی حدود ۱۹ درصد پایین‌تر از میانگین جهانی است، وضعیت فوق بحرانی‌تر می‌شود. در میان مقالاتی که بیشترین ارجاع‌ها به آنها داده شده‌اند مقالات فیزیک، فضانوردی، ریاضیات و شیمی به چشم می‌خورند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز، در سال ۲۰۰۰ میلادی دولت روسیه download500 میلیون دلار به منظور سرعت بخشیدن به فعالیت‌های علمی به ویژه در دانشگاه‌های مطرح اختصاص داد. این downloadتا سال جاری میلادی (۲۰۱۴) به ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافت. با این حال تعداد انتشارات و مقالات چاپ شده از سوی محققان به ویژه استادان دانشگاهی تنها ۵ درصد افزایش یافت این در حالی‌ که است در چین شاهد افزایش ۸۲۰ درصدی و در آلمان شاهد افزایش ۵۱ درصدی انتشارات علمی محققان دانشگاهی هستیم.

دلیل اصلی این مساله کمبود نشریات بین‌المللی باکیفیت در دانشگاه‌های روسیه و همینطور تمرکز دانشگاه‌های مطرح این کشور روی چند رشته خاص نظیر ریاضیات و فیزیک است در حالی‌ که در حال حاضر رشته‌هایی مثل زیست‌شناسی و پزشکی سهم بالایی از انتشارات و مقالات جهانی را به خود اختصاص می‌دهند.

با این وجود به دنبال تاکیدهای مکرر «دیمتری ایوانف»، وزیر آموزش و علوم روسیه بر توجه دولت به تبدیل دانشگاه‌های ملی به مراکز تحقیقاتی، این وضعیت تاحدودی تغییر کرده است. در میان برنامه‌های دولت برای تحقق این اهداف افزایش ۲۰۰ درصدی حقوق استادان، احداث آزمایشگاه‌های مجهز برای تحقیقات موردنظر و اختصاص بورسیه‌های هنگفت به منظور جذب محققان برجسته جهان در دانشگاه‌های روسیه را می‌توان نام برد. دولت روسیه قصد دارد تا سال ۲۰۱۵ میلادی سهم این کشور را در مقالات علمی جهانی به ۲٫۴۴ درصد افزایش دهد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان
پیش‎بینی اختصاص ۵ میلیارد تومانی به دانشکده‎های قرآنی در دست ساخت

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم