نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تلاش ترکیه برای پایان‌ دادن به استقلال دانشگاه‌های خصوصی

لایحه جدید مبنی بر افزایش حدود اختیارات به «شورای آموزش عالی» (YOK)، خشم روسا و کارکنان دانشگاه‌های خصوصی ترکیه را برانگیخت.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسئولان دانشگاه‌های خصوصی ترکیه معتقدند لایحه جدید، استقلال آنها را سلب می‌کند. بنابر پیش‌نویس این قانون، روسای شوراهای دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه که در حال حاضر توسط روسای دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند از این پس توسط شورای آموزش عالی ترکیه منصوب خواهند شد. علاوه بر این استادان دانشگاه‌های دولتی دیگر اجازه تدریس در دانشگاه‌های خصوصی را نخواهند داشت. این تصمیم کیفیت آموزشی دانشگاه‌های خصوصی این کشور را دچار مشکل می‌کند زیرا آنها را در یافتن استادان کافی به دردسر خواهد انداخت. در صورت تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون، YOK همچنین این صلاحیت را می‌یابد تا بر بودجه دانشگاه‌های خصوصی نظارت کرده و در صورت لزوم نسبت به تعطیلی دانشگاه‌های خصوصی اقدام کند. علاوه بر این YOK مسئولیت تایید استادان دانشگاه‌های خصوصی را برعهده خواهد گرفت. این مسئولیت اکنون بر عهده شورای بین دانشگاهی است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه تودی زمان، شورای آموزش عالی ترکیه که پس از کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ میلادی در این کشور تاسیس شد که معمولا به دلیل اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه دانشگاه‌های این کشور مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی
تداوم مسمومیت دانشجویان دانشگاه شیراز

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم