نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تلاش ترکیه برای پایان‌ دادن به استقلال دانشگاه‌های خصوصی

لایحه جدید مبنی بر افزایش حدود اختیارات به «شورای آموزش عالی» (YOK)، خشم روسا و کارکنان دانشگاه‌های خصوصی ترکیه را برانگیخت.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسئولان دانشگاه‌های خصوصی ترکیه معتقدند لایحه جدید، استقلال آنها را سلب می‌کند. بنابر پیش‌نویس این قانون، روسای شوراهای دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه که در حال حاضر توسط روسای دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند از این پس توسط شورای آموزش عالی ترکیه منصوب خواهند شد. علاوه بر این استادان دانشگاه‌های دولتی دیگر اجازه تدریس در دانشگاه‌های خصوصی را نخواهند داشت. این تصمیم کیفیت آموزشی دانشگاه‌های خصوصی این کشور را دچار مشکل می‌کند زیرا آنها را در یافتن استادان کافی به دردسر خواهد انداخت. در صورت تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون، YOK همچنین این صلاحیت را می‌یابد تا بر بودجه دانشگاه‌های خصوصی نظارت کرده و در صورت لزوم نسبت به تعطیلی دانشگاه‌های خصوصی اقدام کند. علاوه بر این YOK مسئولیت تایید استادان دانشگاه‌های خصوصی را برعهده خواهد گرفت. این مسئولیت اکنون بر عهده شورای بین دانشگاهی است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه تودی زمان، شورای آموزش عالی ترکیه که پس از کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ میلادی در این کشور تاسیس شد که معمولا به دلیل اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه دانشگاه‌های این کشور مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم