نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تلاش ترکیه برای پایان‌ دادن به استقلال دانشگاه‌های خصوصی

لایحه جدید مبنی بر افزایش حدود اختیارات به «شورای آموزش عالی» (YOK)، خشم روسا و کارکنان دانشگاه‌های خصوصی ترکیه را برانگیخت.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسئولان دانشگاه‌های خصوصی ترکیه معتقدند لایحه جدید، استقلال آنها را سلب می‌کند. بنابر پیش‌نویس این قانون، روسای شوراهای دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه که در حال حاضر توسط روسای دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند از این پس توسط شورای آموزش عالی ترکیه منصوب خواهند شد. علاوه بر این استادان دانشگاه‌های دولتی دیگر اجازه تدریس در دانشگاه‌های خصوصی را نخواهند داشت. این تصمیم کیفیت آموزشی دانشگاه‌های خصوصی این کشور را دچار مشکل می‌کند زیرا آنها را در یافتن استادان کافی به دردسر خواهد انداخت. در صورت تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون، YOK همچنین این صلاحیت را می‌یابد تا بر بودجه دانشگاه‌های خصوصی نظارت کرده و در صورت لزوم نسبت به تعطیلی دانشگاه‌های خصوصی اقدام کند. علاوه بر این YOK مسئولیت تایید استادان دانشگاه‌های خصوصی را برعهده خواهد گرفت. این مسئولیت اکنون بر عهده شورای بین دانشگاهی است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه تودی زمان، شورای آموزش عالی ترکیه که پس از کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ میلادی در این کشور تاسیس شد که معمولا به دلیل اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه دانشگاه‌های این کشور مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم