نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تلاش ترکیه برای افزایش جذب دانشجویان خارجی

اداره دانشجویان بین‌المللی وزارت آموزش ترکیه قصد دارد با تخصیص بورسیه تحصیلی ۹۶ میلیون دلاری، این کشور را به کانون آموزشی تبدیل کند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزارت آموزش ترکیه قصد دارد با اختصاص ۹۶ میلیون دلار بودجه به عنوان بورسیه تعداد دانشجویان خارجی در این کشور را از ۵۴ هزار نفر فعلی افزایش دهد. این وزارتخانه درصدد است با افزایش کمک هزینه‌های تحصیلی بین‌المللی، ترکیه را به یک قطب مهم آموزشی تبدیل کند. در حال حاضر بیش از ۵۴ هزار دانشجوی خارجی از سراسر جهان در حال تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه هستند که هزینه تحصیل ۱۳ هزار نفر از آنها را دولت می‌پردازد.

«سردار گون‌دوغان»، رئیس اداره دانشجویان بین‌المللی وزارت آموزش ترکیه گفت: این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ میلادی شمار دانشجویان خارجی خود را به بیش از ۲۰۰ هزار نفر افزایش دهد. به همین منظور download96 میلیون دلار را برای بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۴ میلادی خود اختصاص داده که یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی صباح چاپ ترکیه، افغانستان بیشترین تعداد دانشجویان خارجی ترکیه را به خود اختصاص می‌دهد و پس از آن آذربایجان و کوزوو کشورهای دوم و سوم در این دسته‌بندی هستند. طی سه سال گذشته و به دنبال تغییر سیاست‌های ترکیه در قبال قاره آفریقا، سهم دانشجویان آفریقایی در این کشور افزایش یافته است.

«گون‌دوغان» اعلام کرد:‌ در سال تحصیلی جاری نزدیک به ۹۰ هزار درخواست پذیرش از ۱۷۶ کشور جهان به ترکیه ارسال شده که این بالاترین رقم در تایخ این کشور است. در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۲ میلادی تعداد درخواست‌های پذیرش به ترتیب ۵۶ و ۴۴ هزار مورد بوده است.

گون دوغان اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰ رشته دانشگاهی تحت کمک هزینه‌های تحصیلی در ترکیه وجود دارند که در این بین پزشکی و مهندسی رشته‌های پرطرفدار محسوب می‌شوند ضمن اینکه رشته‌های روابط بین‌الملل و بازرگانی نیز طرفداران زیادی دارند.

وی تاکید کردد: هم‌اکنون در جهان بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل هستند که ترکیه با داشتن ۵۴ هزار دانشجو تنها ۱٫۱ درصد از این بازار سهم دارد و اکنون ما قصد داریم سهم این کشور را افزایش دهیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم