نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تلاش برای جذب ۱۰۰۰دانشجوی خارجی/ ارائه یافته‌های علمی به صنعت

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرش هزار دانشجوی خارجی و ۱۰۰ استاد خارجی را از برنامه‌های این دانشگاه ذکر کرد و گفت: در بهترین شرایط تنها ۲۰ درصد نتایج تحقیقات دانشگاه های دنیا وارد صنعت می شود که این میزان در ایران بسیار کم است و درصدد هستیم تا با ارائه مدلی این خلا را پر کنیم.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر سید احمد معتمدی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه به دانشگاه‌ها در مقطعی از زمان لطمات جدی وارد شد، افزود: با تدابیر ریاست قبلی، این دانشگاه متحمل کمترین لطمات شده است و ما نیز براین اساس برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را اجرایی خواهیم کرد.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برنامه‌های کوتاه مدت این دانشگاه، اظهار داشت: اصلاح ساختار دانشگاه از جمله این برنامه‌ها است که به طور کامل آیین نامه آن اجرایی نشده بود و از سوی دیگر نیاز به تغییراتی در بخش‌هایی از ساختار دانشگاه احساس می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه این بازنگری‌ها مراحل نهایی خود را طی می کند، ادامه داد: با نهایی شدن ساختار دانشگاه برای تصویب به هیات امنای دانشگاه ارسال و با تصویب آن اجرایی خواهد شد.

معتمدی جذب هیات علمی و تبدیل وضعیت را از دیگر برنامه‌های کوتاه مدت در دستور کار دانست و اضافه کرد: آیین نامه ارتقاء با مشکلات زیادی همراه بود که با برگزاری جلساتی اقدام به رفع موانع ارتقاء شد و این آیین نامه مراحل نهایی خود را طی می‌کند و از سوی دیگر اساتید زیادی در انتظار تایید پرونده‌های خود برای جذب بودند و در صورت تایید آنها به دلیل طولانی بودن فرآیند تایید در جای دیگری مشغول به فعالیت شده بودند از این رو اقداماتی در کاهش زمان تایید پرونده‌ها شده است.

وی تعداد اساتید پیمانی را ۱۰۰ نفر ذکر کرد و اظهارداشت: فرآیند تبدیل پیمانی به رسمی آزمایشی و از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی طولانی است . سیاست‌هایی بر اساس مصوبات وزارت علوم برای کاهش این زمان در نظر گرفته شده است.

معتمدی ارتقاء واحدهای اقماری و انتخاب روسای دانشکده‌ها را از دیگر اقدامات انجام شده ذکر کرد و افزود: در برنامه‌های بلند مدت ارتقای رتبه جهانی را هدفگذاری کردیم. در ۱۶ سال قبل این دانشگاه در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار داشت و درصدد هستیم که تا ۵ سال آینده در میان ۲۰۰ تا ۳۰۰ جهانی قرار گیریم.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رسیدن به این رتبه را مستلزم بازنگری در نظام آموزشی، دورس ارائه شده و روش‌های تدریس دانست و ادامه داد: برنامه‌های مصوب شورای عالی گسترش آموزش عالی مربوط به ۶۰ سال قبل است در حالی که در دنیا تحولات اساسی در حوزه آموزشی رخ داده است که از جمله آن می توان به ایجاد رشته‌های میان رشته ای اشاره کرد. ایجاد این نوع رشته ها متاثر از تکنولوژی است.

وی تجاری سازی یافته های علمی و کسب درآمد را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه نام برد و خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌های دنیا در بهترین شرایط تنها ۲۰ درصد نتایج تحقیقات وارد صنعت می‌شود که این میزان در ایران بسیار کم است و درصدد هستیم تا با ارائه مدل جدیدی این خلاء را پر کنیم.

معتمدی تلاش برای رفع مشکلات خوابگاهی و کمبود فضای آموزشی را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه عنوان کرد و گفت: در این راستا سعی داریم تا طرح های عمرانی که در دستور کار هستند به سرعت به مرحله بهره برداری برسند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ادغام دو معاونت دانشجویی و فرهنگی خبر داد و اظهار داشت: یکی دیگر از تغییرات پیشنهادی ما تبدیل مدیریت امور بین الملل به معاونت بین المللی است؛ چراکه در حال حاضر ۵۰ دانشجوی خارجی داریم و برای پذیرش هزار دانشجو هدفگذاری شده است ضمن آنکه جذب ۱۰۰ استاد خارجی با تاکید بر اساتید ایرانی مقیم خارج را در حوزه بین المللی در دستور کار داریم.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم