نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تعیین الگوهای سلامت مردم از وظایف مهم رشته پزشکی اجتماعی است

مدیر گروه رشته پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه شکل دهی نیازها و تعیین الگوهای سلامت مردم از مهمترین وظایف رشته پزشکی اجتماعی است، تاکید کرد: رشته پزشک اجتماعی بیش از سایر رشته ها با پژوهش های بالینی در ارتباط است که توسط هیات علمی و دستیاران این رشته انجام می شود اما به دلیل محدودیت های منابع، تمامی ایده ها و طرح های پژوهشی امکان اجرایی شدن را ندارند.

دکتر محمد شریعتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه رشته پزشکی اجتماعی بعد از انقلاب به دلیل نیاز مجدد نظام سلامت در دانشگاه تهران تشکیل شد، گفت: یک متخصص پزشکی اجتماعی مانند یک متخصص داخلی به دنبال معاینه، آزمایش، نسخه نویسی و پیگیری بهبودی است با این تفاوت که خدمت گذار کلی گروه اجتماعی و نظام سلامت است.

وی در ادامه با بیان این مطلب که ارزیابی های پزشکی اجتماعی از نوع اپیودمیک و آماری است، افزود: رویکرد مهم این رشته پیشگیری از بیماری است که با دو مدل مبتنی بر فرد و جامعه ارایه می شود و با توجه به وضعیت سلامت افراد با بیماری فعلی و پیشین، داروهای مصرف شده، ریسک فاکتور های زندگی و انطباق مدل با شرایط زندگی افراد، برنامه سلامتی منحصر به فرد تعیین می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: گروه پزشکی اجتماعی مسئولیت آموزش دانشجویان پزشکی و دانشجویان دوره MPH پزشکان خانواده را برعهده دارد بنابراین ۸ درصد واحد های دوره پزشکی عمومی به گروه پزشکی اجتماعی واگذار شده است که آموزش آن ها با همکاری دانشکده مجازی و با روش حضوری و غیر حضوری انجام می شود.

شریعتی ادامه داد: آموزش دستیاران دوره تخصصی (رزیدنت) نیازمند فیلدهای آموزشی در داخل نظام سلامت است که خوشبختانه در طی دو سال اخیر با راه اندازی کلینیک طب پیشگیری، فیلد های آموزش دستیاری برای پیشگیری فرد و خانواده در حال تقویت است.

این متخصص پزشکی اجتماعی، یادآور شد: رشته پزشکی اجتماعی بیش از سایر رشته ها با پژوهش های بالینی در ارتباط است که توسط هیات علمی و دستیاران این رشته انجام می شود اما به دلیل محدودیت های منابع، تمامی ایده ها و طرح های پژوهشی امکان اجرایی شدن را ندارند.

وی در پایان تاکید کرد: واگذاری اجرای طرح پژوهش به گروه پزشکی اجتماعی از مهم ترین کارهایی است که مسئولین نظام سلامت برای یافتن رویکرد علمی حل مشکلات باید به آن دست یابند چرا که پژوهش ها در صورت کاربردی بودن می تواند مشکلات نظام سلامت را کاهش دهد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم