نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ترکیب جنسیتی دانشگاهها معکوس شد، توقف ۱۳ سال پیشتازی دختران

ترکیب جنسیتی معکوس شد /
جدول ۶۰ سال ترکیب جنسیتی دانشگاهها / توقف ۱۳سال پیشتازی دختران
بررسی ترکیب جنسیتی دانشگاهها در ۶۰ سال گذشته نشان می دهد تا سه دهه غلبه با پسران است اما ۱۳ سال این نسبت معکوس می شود تا اینکه نرخ پذیرش داوطلبان از سال گذشته به گونه ای رقم خورد تا باز شمار دانشجویان پسر بر دختر در رقابتی تنگاتنگ پیشی بگیرد.
به گزارش خبرنگار مهر، در سال ۱۳۲۵ و ۱۳۲۶ تقریباً زنان هیچ مشارکتی در آموزش عالی ایران نداشتند. در سال ۱۳۲۷ اولین گروه زنان در آموزش عالی ایران پذیرفته شدند. از این سال تا سال ۱۳۴۰، سهم زنان به طور یکنواخت افزایش ‌یافته است.

در سال ۱۳۴۱ به دلیل سیاست‌های دولت وقت در خصوص نوین‌سازی و سیاست اجتماعی، پذیرش زنان در آموزش عالی به طور جهشی افزایش یافته و سهم زنان در آموزش عالی به طور فزاینده ای رو به رشد نهاده است. در سال ۱۳۵۰ جهش دیگری در مشارکت زنان در آموزش عالی اتفاق افتاده که در سال‌های بعد به پایداری رسیده است. این وضعیت تا وقوع انقلاب فرهنگی ادامه داشته است.

بر اساس گزارش یعقوب انتظاری – عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، بعد از انقلاب فرهنگی با وقوع جنگ تحمیلی، سهم زنان در آموزش عالی با اندکی افت مواجه شد. اما با اتمام جنگ، سهم زنان رو به رشد نهاد و از سال ۱۳۷۳ به بعد رشد فزاینده به خود گرفت به طوری که با آغاز برنامه سوم توسعه، سهم زنان از سهم مردان پیشی گرفت.

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور، نشان می‌دهد در طول چندین سال برگزاری مداوم کنکور قریب به ۲۸ سال دانشجویان پسر از لحاظ پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و حتی از لحاظ فارغ‌التحصیلی از این مراکز پیشتاز بوده‌اند، به طوری که در این مدت سال به سال تعداد پذیرفته‌شدگان مرد نسبت به زن افزایش یافته است.

اما از سال تحصیلی ۷۷- ۷۶ این روند تغییر می‌کند و این بار پیشتازی دانشجویان دختر در ورود به دانشگاه را نشان می‌دهد. تعداد دختران دانشجوی کشور از ۲۳ درصد کل دانشجویان در سال ۵۷ به ۶۳ درصد در سال ۸۵ رسید یعنی به یکباره طی ۲۷ سال در حدود سه برابر افزایش یافت. همچنین تا قبل از سال ۱۳۸۹ سهم دختران از کل جمعیت دانشجویی کشور بیش از ۶۰ درصد از دانشجویان ایران گزارش می‌شد.

جدول ترکیب جنسیتی دانشجویان کشور

سال تحصیلی سهم زنان از کل
جمعیت دانشجویی کشور
سهم مردان از کل
جمعیت دانشجویی کشور
۱۳۲۵-۲۶ صفر ۱۰۰
سال تحصیلی ۲۷-۱۳۲۶ اولین گروه زنان در آموزش عالی پذیرفته شدند
۱۳۴۴-۴۵ ۷/۲۳ ۳/۷۶
۱۳۵۶-۵۷ ۳۱ ۶۹
۱۳۷۹-۸۰ ۲/۴۷ ۸/۵۲
۱۳۸۵-۸۶ ۲۲/۶۳ ۷۸/۳۶
۱۳۸۹-۹۰ ۷/۴۸ ۱/۵۳

مسعود هادیان دهکردی – رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در گفتگو خبرنگار مهر گفت: تعداد افرادی که در سال تحصیلی ۹۰-۸۹ در دانشگاههای کشور ثبت نام کرده اند برابر یک میلیون و ۵۴ هزار و ۴۰۸ نفر بوده است که ۷/۴۸ درصد آنها را خانم ها و ۳/۵۱ درصد را آقایان تشکیل می دادند.

هادیان دهکردی در مقایسه ترکیب جنسیتی دانشگاهها در سال تحصیلی اخیر نسبت به وضعیت این ترکیب در سالهای دیگر دهه ۸۰ گفت: نتیجه گیری که می توانیم انجام دهیم این است که پسران تمایل بیشتری به ادامه تحصیل پیدا کرده اند.

سعید قدیمی – مدیرکل امور آموزشی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح آخرین ارزیابی‌ها از سهم دختران و پسران از جمعیت دانشجویی کشور گفت: ترکیب جنسیتی دانشجویان در مجموع کل مقاطع تحصیلی ۵۰ درصد مرد و ۵۰  درصد زن است. البته در برخی دانشگاه‌ها ممکن است نسبت دختران و پسران متفاوت باشد یعنی ترکیب جنسیتی در یک دانشگاه به نفع دختران و در دانشگاه دیگر به سمت پسران سنگینی کند اما در مجموع وضعیت جنسیتی دانشجویان دختر و پسر در آموزش عالی کشور نشان می‌دهد که تعداد دختران و پسران برابر هستند.

مدیرکل امور آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در دانشگاه‌های دولتی تعداد دانشجویان دختر بیشتر از دانشجویان پسر است اما در دانشگاه‌های غیردولتی این نسبت دقیقاً عکس می‌شود. با این حال بر خلاف آنچه که به ظاهر عنوان می‌شود، تفاوت نسبت جنسیتی در ترکیب دانشجویی کشور چندان محسوس نیست.

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد
برگزاری دوره الکترونیک ۶ رشته در دانشگاه خوارزمی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم