نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تراکم بیش از استاندارد دانشجویان در خوابگاه‌های دولتی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تراکم بیش از حد استاندارد دانشجویان در خوابگاه‌های دولتی را یکی از مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی دانست.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر ناصر مطیعی در نشست خبری با موضوع هفته خوابگاه‌ها با بیان اینکه در خوابگاه‌های مجردی دانشگاه‌ها با توجه به زیاد بودن تقاضاها سعی می‌کنند تا افزایش تراکم دانشجویان را پوشش دهند، گفت: هرچقدر به تراکم خوابگاه‌ها اضافه شود طبیعتا از رضایتمندی و کیفیت خوابگاه‌ها به عنوان محل زندگی دانشجو کم می‌شود.

وی با بیان اینکه در خوابگاه متاهلی تقاضا خیلی بیشتر از ظرفیت موجود است، اظهار کرد: با توجه به اینکه این خوابگاه‌ها فضا و امکانات بیشتری می‌خواهند و نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارند سعی می‌کنیم تا با دادن ودیعه مسکن متاهلی بیشترین مشکل را از طریق ارائه وام و تسهیلات مرتفع کنیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه تراکم در برخی از خوابگاه‌ها بیشتر و در برخی نزدیک به استاندارد است، تصریح کرد: در دهه ۶۰ رشد جمعیتی زیادی را داشتیم که این افزایش در دهه ۸۰ خودش را با افزایش شدید ورودی‌ها به دانشگاه نشان داد و تقاضا برای امکانات رفاهی از جمله خوابگاه بروز پیدا کرد.

مطیعی افزود: همچنین در این دهه شاهد به هم خوردن نسبت قبولی دانشجویان دختر و پسر بودیم، به طوری که تعداد قبولی دختران بیشتر از پسران شد و ما را با تقاضای بیشتر خوابگاه مواجه کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به تقاضای زیاد دانشجویان به سوی خوابگاه‌های استیجاری حرکت کردیم، گفت: عدم تمرکز در خوابگاه‌ها نیز مشکلاتی در نظارت و نحوه خدمات رسانی ایجاد می‌کند. برای مثال یکی از موارد مورد نیاز دانشجویان در خوابگاه‌ها سرو وعده شام است و زمانی که خوابگاه‌ها پراکنده باشد صرفه عقد قرارداد با پیمانکاران را کاهش می‌دهد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه برخی از خوابگاه‌ها اساسا برای کاربری خوابگاهی ساخته نشده است، اظهار کرد: نکته دیگری که وجود دارد مربوط به اجاره بهای خوابگاه‌ها و بافت فرهنگی اجتماعی ساکن آنهاست که هر کدام مباحث مربوط به خود را دارد.

مطیعی همچنین درباره تعداد دانشجویان ساکن در پانسیون‌های دانشجویی تصریح کرد: با توجه به اینکه پانسیون‌ها زیر نظر ادارات گردشگری هستند، ما آماری از دانشجویان ساکن در این اماکن نداریم؛ اما جهت گیری صندوق رفاه این است که حتی المقدور دانشجویان در خوابگاه‌های غیر دولتی دارای مجوز ساکن شوند و به هر حال انتخاب محل اقامت به عهده خود دانشجوست.

وی با اشاره به وجود افراد غیر دانشجو در پانسیون‌ها گفت: بعضا این تنوع بافت فرهنگی و اجتماعی می‌تواند آسیب رسان باشد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به تفاهم نامه صندوق با نیروی نظارت بر اماکن نیروی انتظامی اظهار کرد: بر اساس این تفاهم نامه با همکاری ناجا می‌توانیم نظارت کارآمدتری را بر خوابگاه‌ها داشته باشیم.

مطیعی با اشاره به بخشی از این تفاهم نامه گفت: بر اساس این تفاهم نامه پلمپ یا تعطیلی خوابگاه‌های غیردولتی باید بر اساس گزارش دانشگاه یا صندوق رفاه باشد که در این صورت نیز تعطیلی خوابگاه باید در تابستان انجام شود، اما متاسفانه اخیرا شنیده‌ام که اخطار پلمپ به یک خوابگاه خودگردان داده شده و گویا دستور پلمپ توسط اداره گردشگری صادر شده است که با متن این تفاهم نامه مغایرت صریح دارد.

وی افزود: این مشکلات به دلیل تنوع مراجع نظارتی و عدم تقسیم درست کار است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه برخی از سرمایه گذاران خوابگاه‌های غیردولتی که قبلا حضور پیدا کرده بودند با استدلال و استناد به اینکه بانک مرکزی از اعطای اعتبارات به آنها خودداری کرده ادامه کار در این مسیر را به صرفه نمی‌دانند، گفت: در گذشته هیئت وزیران مصوبه‌ای در این ارتباط داشته که تسهیلات بانکی با بهره چهار درصد را به متقاضیان ساخت خوابگاه‌های غیر دولتی پرداخت کند و ما به التفاوت بهره وام از محل اعتبارات عمومی دولت پرداخت شود، اما تا کنون با مکاتباتی که با بانک مرکزی داشتیم بانک مرکزی اعلام می‌کند که چنین تضمین نامه‌ای از سوی دولت انجام نشده است.

مطیعی با بیان اینکه کارگروهی در صندوق رفاه تشکیل داده‌ایم که بحث نیازسنجی هر استان را مورد بررسی قرار می‌دهد، تصریح کرد: در برخی از شهرها مشکل نبود ظرفیت وجود ندارد و بعضا تا ۵۰ درصد ظرفیت خوابگاه‌های خودگردان خالی می‌ماند. از سوی دیگر خوابگاه‌دار حق اجاره خوابگاه به غیر دانشجو را ندارد و از سوی دیگر صرفه اقتصادی برای او ندارد.

وی با بیان اینکه استان اصفهان در داشتن دانشجوی خوابگاهی در خوابگاه‌های خودگردان پسرانه رتبه اول را دارد، اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان با ۸۲۵ نفر رتبه دوم را در این زمینه در خوابگاه‌های خودگردان پسران دارد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود:‌همچنین در زمینه خوابگاه خودگردان دختران استان خراسان رضوی با ۲۳۴۹ دانشجوی خوابگاهی و سمنان با ۱۵۳۶ دانشجو رتبه‌های اول و دوم را دارد.

مطیعی همچنین با بیان اینکه بخشی از خوابگاه‌های ما وقفی هستند، تصریح کرد: در این زمینه بحث وجود دارد که اساسا اجاره بهای این خوابگاه‌ها صرفا باید برای تعمیر و تجهیز خود خوابگاه مصرف شود یا خیر؟ یا اینکه نرخ اجاره بهای آن باید با خوابگاه‌های دیگر فرق داشته باشد؟

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی
بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم