نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تحقیق مشکلات و دمای بالای CPU

مقدمه :

در این تحقیق به مبحث تعدادی از عیب های احتمالی cpu  و چگونگی کمتر شدن استفاده از آن خواهیم پرداخت که در جهت هر چه مفیدتر شدن تحقیق به بررسی نمودار و اسامی cpu پرداخته شده است ، علاوه بر موارد فوق به چگونگی کنترل استفاده پردازنده و تعدادی نرم افزار مفید نام آورده شده که امید است مورد قبول واقع گردد.

سرفصل های تحقیق :

 • مقدمه
 • مشکلات پردازنده مرکزی (cpu)
 • رفع مشکل داغ نمودن سیستم و CPU
 • دماهای نرمال
 • نرم افزار های تست
 • گرمای CPU و حداکثر دمای مجاز آن
 • تاثیر دمای زیاد بر روی cpu
 • اندازه گیری دمای cpu
 • معرفی نرم افزار Motherboard Monitor
 • محافظت از CPU در برابر افزایش دما
 • ویروس cpu
 • مدیریت و کنترل بهتر CPU
 • تفاوت cpu های AMD و Intel چیست؟
 • اسامی cpuهای جدید اینتل
 • نمودار مقایسه انواع پردازنده های رایانه های شخصی
 • منابع و ماخذ

مقدمه :

در این تحقیق به مبحث تعدادی از عیب های احتمالی cpu  و چگونگی کمتر شدن استفاده از آن خواهیم پرداخت که در جهت هر چه مفیدتر شدن تحقیق به بررسی نمودار و اسامی cpu پرداخته شده است ، علاوه بر موارد فوق به چگونگی کنترل استفاده پردازنده و تعدادی نرم افزار مفید نام آورده شده که امید است مورد قبول واقع گردد.

 


مشکلات پردازنده مرکزی (CPU) :

مشکل اول : اگر سیستم را روشن می کنید و پس از چند دقیقه سیستم دوباره Restart میشود، یکی از دلایل می تواند مربوط به پردازنده ی مرکزی باشد که آن هم میتواند شامل ۲ دلیل شود:

 1. پایه ی خنک کننده (Fan) از جای خود خارج، شکسته یا لرزش دارد.
 2.  خمیر سیلیکون خوب عمل نمی کند.

مشکل دوم : کنده شدن پایه های CPU

یه سری از پایه های با جریان بالا (مثل پایه های تغذیه) را چندجا قرار میدهند که اگر پایه کنده شدن از این دسته باشد مشکلی برای کار کردن cpu رخ نخواهد داد ولی اگر از دسته پایه های اصلی ریزپردازنده باشد به طور حتم باید تعویض گردد ، برای جهت تشخیص این سیگنال پایه ها را می توان از سایت شرکت مربوطه پیدا کرد.

مشکل سوم : ارور CPU overload/audio drop out detected ، زمانی که اسپیکرها را به قسمت مانیتور کارت صدا وصل کنید پیغام بالا نمایش داده خواهد شد.
پیامی که به شما هشدار داده در مورد اورلود cpu می باشد و باید تعویض شود.

نکته :از رم ۴ گیگ به بالا استفاده کنید.البته در صورتیکه مادربرد شما ۴ گیگ را پشتیبانی نماید ، در غیر اینصورت نیاز می مادربرد جدید خواهید داشت.

مشکل چهارم : پیغام CPU over temprature error! press F1 to resume در هنگام روشن شدن کامپیوتر .
این گونه مشکلات بیشتر مربوط به بایوس هست و پیغامی را نمایش می دهد که با زدن یک دکمه ادامه کار انجام خواهد شد.
راه حل : ابتدا باید بایوس مین رو آپدیت و سپس دیفالت کرد.
در صورتی که مشکل برطرف نگردد می تواند از cpu باشد که می توانید آنرا خارج نموده و مجددا در جای خود قرار دهید یا جهت اطمینان بیشتر آنرا تعویض نموده و تست گردد.
از دیگر علت هایی که باعث نمایش این پیغام می گردد می توان به خرابی باتری مین اشاره نمود.

مشکل پنجم : اسلوموشن شدن

دلیل :با بالا رفتن دما ، سیستم به حالت اسلوموشن شدن در می آید.

مشکل ششم : ممکن است از فنی استفاده کنید که دو پایه آن بنابه دلایلی شکسته باشد.
راه حل : باید در هر صورت درست شود چون اتصال ناقص cpu به سینک باعث بالا رفتن دما و در نهایت از بین رفتن cpu میشود.

مشکل هفتم : پیغام Intel cpu ucode loading error

این خطا معمولا به این معنی می باشد که مادربورد نوع cpu را تشخیص نمیدهد. با وجود این مشکل سیستم به درستی کار کرده ولی فقط نمی تواند تشخصی دهد که دقیقا کدام نوع از cpu را داریم. این مشکل با update کردن bios قابل حل می باشد. در ضمن میتوانید با Disable کردن خاصیت توقف روی F1 هنگام خطا ( یا wait for F1 if error) از درون bios این مشکل را نادیده بگیرید و سیستم هنگام بوت هیچ توقفی نکند و ویندوز به کار خود ادامه دهد.

مشکل هشتم : دمای بالای CPU در زمان روشن شدن کامپیوتر

راه حل :

 • در محیط بایوس دور فن را چک کنید
 • یکبار بایوس را به حالت default ببرید
 • از دیگر مشکلات فرعی می توان به کابل مانیتور اشاره کرد که با جابجا کردن محل اتصال کابل مانیتور به کیس مشکل حل می شود ، بدین ترتیب که کابل مانیتور را از پورتی که بر روی مادربرد است به پورتی که برروی کارت گرافیک می باشد جابجا کنید.

 

رفع مشکل داغ نمودن سیستم و CPU :
رخداد : در مواقعی پیش آمده که سیستم تان دچار هنگ های زیاد و نیز قفل نمودن کیبرد و ماوس شود.
علت : در چنین مواقعی اولین و تنهاترین گزینه مطرح برای رفع مشکل بازدید از CPU و فن CPU می باشد.
حل مشکل : اقدامات موثر برای سرویس CPU و فن CPU :

 1. ابتدا پایه های فن CPU را بازنمایید.تا آزاد گردد.
 2. سپس اقدام به تمیز نمودن فن cpu نمایید . برای انجام این کار بهتر است از جاروبرقی و یا سشوار استفاده نماید. و در صورت داشتن جاروبرقی صنعتی را پیشنهاد می شود.
 3. سپس توسط نوک انگشت کوچک اقدام به اضافه نمودن مقداری خمیر سیلیکون بر روی سطح بالایی cpu نمایید به گونه ای که کل فضای بالای cpu به رنگ سفید درآید .
 4. فن cpu را با آرامش بر روی cpu نصب نمایید .
 5. در صورت داشتن اسپری روغنی داخل فضای آرمیچری فن cpu را نیز کمی اسپری کنید تا پره های موجود به نرمی بچرخند.
 6. سیستم را روشن و نتیجه کار را مشاهده نمایید.

دماهای نرمال :
دما cpu باید کمتر از ۶۳ و دمای گرافیک تا ۸۰ درجه می تواند شود.

نرم افزارهای تست :

 1. اورست
 2. Occt
 3. Hardware Sensors Monitor
 4. Motherboard Monitor
 5.  TAT

گرمای CPU و حداکثر دمای مجاز آن :

CPUمانند تمام وسایل الکترونیکی در هنگام کار کردن از خود گرما تولید میکند. گرمای بیش از حد به هر مقدار مضر است و حتی می تواند منجر به سوختن و یا کار کردن CPU به صورت ناپایدار گردد.

گرمای تولید شده توسط یک وسیله الکتریکی باید به سرعت دفع شود در غیر این صورت گرمای داخلی آن افزایش می یابد. اگر گرمای داخلی وسایل الکتریکی بیش از حد افزایش یابد می تواند به مدارات داخلی آن صدمه بزند چیزی که اصلاً خوشایند نیست. به طور معمول حداکثر دمای CPU روی بدنه آن به صورت یک عبارت رمز شده نوشته می شود. این عبارت و همچنین نحوه رمز گذاری آن حالت استانداردی ندارد و بسته به نوع CPU متغیر است.
در بخشی از برگه اطلاعاتی (CPU (datasheet که در وب سایت شرکت سازنده CPU قابل دسترس می باشد نحوه رمز گشایی رمز استفاده شده روی بدنه CPU نوشته شده است که از طریق آن حداکثر دمای پشتیبانی شده CPU مشخص می گردد. این دما حداکثر دمایی است که CPU در شرایط طبیعی و بدون خطر سوختن قادر به کار کردن می باشد ولی ما قویاً توصیه می کنیم که دمای CPU خود را مقداری پایین تر از این حد حفظ کنید. به کار بردن فن مرغوب برای CPU و همچنین استفاده صحیح از خمیر سیلیکون CPU را قادر به کار کردن در دمایی پایین تر از حداکثر دمای مجاز آن میکند.

تأثیر دمای زیاد بر روی CPU
کار کردن CPU در دمایی بالاتر از حدی که شرکت سازنده برای آن تعریف نموده است موجب بروز مشکلات زیر می گردد :
• کاهش عمر CPU
• هنگ کردن های ناگهانی
• ریست (reset) شدن های ناگهانی
• در نهایت میتواند منجر به سوختن CPU شود
گرم شدن بیش از حد CPU در برخی موارد می تواند منجر به عملکرد نا صحیح آن گردد که موجب پدیدار شدن صفحه ناخوشایند آبی رنگ مرگ در زمان بارگذاری (loading) و یا نصب سیستم عامل گردد (به یاد داشته باشید که مشکلات دیگری نیز میتواند این چنین آثاری داشته باشد که به بیش از حد گرم شدن CPU ارتباطی ندارد). در برخی موارد نیز ممکن است که CPU در شرایط دمای بیش از حد تا مدتی درست کار کند ولی بعد از گذشت مدت زمانی شروع به آسیب دیدن می کند.
برای جلوگیری از مشکلاتی که ناشی از بیش از حد گرم شدن CPU است می بایست شرایط زیر فراهم گردد ضمناً به کار بردن فن مرغوب برای CPU و همچنین استفاده صحیح از خمیر سیلیکون که قبلاً نیز به آن اشاره شد از عوامل تأثیر گذار می باشد.
• کاهش دمای اتاق
• تسهیل جریان هوای داخلی کیس

اندازه گیری دمای CPU
دمای CPU توسط حسگری که روی مادربرد در زیر CPU تعبیه شده و یا درون خود CPU (این قابلیت در CPUهای جدید نظیر Core 2 Duo استفاده شده است) قرار دارد اندازه گیری میشود.
تقریباً تمام مادربرد ها دارای برنامه ای هستند که به شما اجازه مشاهده دمای ثبت شده توسط حسگرها را میدهد. در اینترنت هم برنامه های زیادی را میتوان یافت که توانایی انجام این کار را دارند که می توان به Motherboard Monitor و Hardware Sensors Monitorاشاره نمود.

Motherboard Monitor : برنامه ای بسیار مفید است نه تنها به علت اینکه به راحتی از طریق نوار وظیفه ویندوز قابل دسترس می باشد بلکه به این دلیل که این نرم افزار به شما اجازه میدهد که هنگامی CPU به دمای خاصی رسید اخطاری پخش شود و شما را برای جلوگیری از خطرات احتمالی مطلع سازد. این برنامه همچنین توانایی نشان دادن دور فن های سیستم و همچنین میزان ولتاژ منبع تغذیه را دار است. اگر شما قصد دارید سیستم خود را overclock نمائید استفاده از این برنامه جداً توصیه می گردد به این دلیل که هنگامی سیستم شما overclock شده است این برنامه دمای CPU شما را کنترل می نماید.

راه دیگر اندازه گیری دمای CPU استفاده از setup مادربرد می باشد. (برای ورود به این قسمت هنگام روشن نمودن سیستم دکمه Del را فشار دهید. البته ممکن است این دکمه بسته به مادربرد شما متغیر باشد ولی معمولاً در همان صفحه ابتدایی کلید مربوطه برای ورد به این بخش معرفی می گردد.) در این قسمت برای دیدن وضعیت دمای CPU باید به دنبال گزینه هایی نظیر “PC Health” Status”, “System Health”, “Sensors” “ و یا گزینه هایی شبیه به این ها باشید.

استفاده از setup را نمی توان بهترین راه کنترل دمای CPUدانست به دلیل اینکه مادامی که در محیط setup هستید CPU در حال کارکردن با بیشترین توان خود نیست و نمیتوان بیشترین دمایی که CPU در حالت کار کردن با تمام قدرت تولید می کند را مشاهده نمود به همین دلیل پیشنهاد می شود که از نرم افزارهای مخصوص این کار مانند موارد فوق الاشاره استفاده شود.

محافظت از CPU در برابر افزایش دما
به دلیل اهمیت این موضوع باز هم متذکر می شویم که برای عملکرد صحیح کامپیوتر خود نیاز به یک فن CPU که متناسب با CPU شما باشد امری حیاتی است همچنین استفاده صحیح از خمیر سیلیکون مناسب نیز کاملاً تأثیر گذار می باشد. با انجام این موارد در هنگام مونتاژ نمودن مادربرد خودCPU شما از بیش از حد گرم شدن محافظت میشود.
در setup مادربرد معمولاً یک یا دو انتخاب برای مواجهه با دمای بیش از حد CPU وجود دارد. شما میتوانید هشداری تعریف کنید که هنگامی که دمای CPU به مقدار غیر مجازی رسید پخش شود که شبیه به صدای ماشین آتش نشانی است (توسط گزینه ای با عنوان “CPU Warning Temperature”) و یا اینکه با رسیدن به دمای مورد نظر سیستم shutdown شود (توسط گزینه ای با عنوان “CPU Shutdown Temperature”).
اگر قصد شما استفاده از این گزینه ها است به یک نکته دقت داشته باشید که دمایی که برای این گزینه ها تنظیم میکنید خیلی پایین نباشد در غیر این صورت کامپیوتر شما یا مدام در حال پخش هشدار است و یا shutdown می شود در حالی که ممکن است دمای CPU شما در حد مجازی قرار داشته باشد.
پیشنهاد می شود دمای CPU را هنگامی که در حال انجام کار سنگینی (مثل بازی) است اندازه گیری کنید و تنظیمات دما را طوری انجام دهید که از دمای خوانده شده اندکی بالاتر باشد.
همچنین از طریق گزینه های setup شما می توانید وضعیت فن های سیستم را مشاهده کنید، به خصوص فن CPU . شما می توانید هشداری را تنظیم که اگر فن CPU متوقف شد پخش شود و یا دور فن بر اساس دمای CPU افزایش یابد.
از انجا که افزایش گردش فن CPU موجب افزایش صدای تولید شده آن میشود کاربرانی وجود دارند که ترجیح می دهند اگر CPU در دمایی پایین تر از دمای قابل قبولی کار می کند فن CPU با سرعت کمتری بچرخد و فقط هنگامی که CPU دمای بیشتری تولید میکند سرعت گردش فن را به بیشترین حالت تنظیم میکنند موردی که معمولاً هنگامی که کاربر در حال اجرای برنامه سنگینی است اتفاق می افتد( نظیر بازی). البته ممکن است گزینه های setup که به آنها اشاره شد بسته به نوع مادربرد و شرکت سازنده آن متفاوت باشد.

ویروس cpu :

ویروسی که برای cpu نوشته شده است قادر خواهد بود تا تعداد زیادی cmd.exe را اجرا کند تا با این کار میزان مصرف cpu را افزایش دهد.

مدیریت و کنترل بهتر CPU :

این نکته ها احتیاج به هیچ کار سخت افزاری نیست و هر کاربر ساده ای میتواند آنها را انجام دهد و از آنها استفاده کند.

Task Manager

اولین کاری که میخواهید انجام دهید بهتره با Task Manager انجام بگیرد. Task Manager یک نرم افزار معروف ویندوز هست که با آن میتوانید برنامه های در حال اجرا را مدیریت کنید. برای استفاده از آن احتیاج به نصب هیچ نرم افزاری نیست و فقط کافیه است شما ویندوز xp یا ویستا یا ۷ روی کامپیوتر تان نصب باشد.

برای اجرای Task Manager باید در محیط ویندوز دکمه های ترکیبی Ctrl+Alt+Del را به یکباره و باهم فشار دهید تا پنجره آن باز شود. بعد از فشار دادن این دکمه ها باید چنین پنجره ای را ببینید:

در پنجره Task Manager پنج تب وجود دارد که ما در اینجا فقط با تب های Processes و performance کار داریم.

ابتدا به تب performance بروید و به قسمت های CPU Usage و  CPU Usage History همانند تصویر زیر نگاه کنید:

کاری که باید در این قسمت ها انجام دهید ، فقط نگاه کردن هست ، شما با نگاه کردن به این دو قسمت باید مطمئن شوید که CPU شما بیش از حد و به صورت طولانی کار شدید نمیکند.

برای متوجه شدن از این موضوع معمولا باید قسمت CPU Usage در حالت عادی بین ۰% تا ۱۰% باشد و در حالت رایت سی دی و یا کپی فایل ها بین ۱۰% تا ۳۰% باشد و در حالتی که یک نرم افزار سنگین مانند ۳D Max در اجرا هست باید بین ۳۰% تا ۵۰% باشد و در حالتی که یک بازی روی ویندوز شما باز هست باید زیر ۹۰% قرار گیرد.

حال اگر این مقادیری را که در بالا  گفتیم با آمار شما و با اختلاف زیاد وجود داشت باید سیستم خود را برسی کنید. برسی را میتوان در همان Task Manager انجام داد ، ابتدا به تب Processes بروید و همانند عکس زیر به قسمت CPU نگاه کنید:

اگر شما در قسمت CPU عدد مشکوکی را دیدید البته به جزء( System Idle Process) میتوانید آن را بعد از اطمینان حذف کنید. منظور از عدد مشکوک اعداد بالا مثله ۹۵ یا ۹۹ هست و اعداد زیر ۸۵ به حساب نمی آیند.

برای حذف برنامه ها کافی است روی آنها کلیک کرده و سپس روی دکمه End Process کلیک کنید و در آخر Yes را انتخاب کنید تا برنامه مورد نظر بسته شود و به کاراش پایان دهد.

ممکنه بعد از حذف برنامه هیچ تاثیری در CPU Usage نداشته باشد و یا حتی مورد مشکوکی در تب Processes وجود نداشته باشد که تنها یک گزینه باقی میماند و آن وجود ویروس ها و تروجان ها هست و برای حل این مشکل باید از آنتی ویروس ها یا آنتی تروجان ها استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت های CPU های AMD وIntel چیست؟

تفاوت های CPU های AMD وIntel عبارتند از: ۱-AMD براساس معماری اجرایی ۹ مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد.بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری ۹عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط ۶ عمل را می تواند انجام دهد. ۲-AMD از۶۴۰Kb Cache برخوردار است در حالی که Intel ، از ۵۳۲Kb بر خوردار است هر چقدر که میزان Cache پردازنده بیشتر باشد ، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت اطلاعات بیشتری میتواند ذخیره کند ودیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند. ۳- AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است. ۴- از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد. ۵-AMD از تکنولوژی پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده میکند ، در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading کارائی پائین تری ارائه میدهد ، نتایج تحقیقات بیشمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگاهای اطلاعاتی معتبر بیانگوی این پدیده هستند. ۶-یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود. ۷- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از ۱۰ مرحله در P3 به ۲۰ مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .

اسامی cpuهای جدید اینتل

مشخصات

Intel Core Duo Processor
Processor
Number
Architecture Cache Clock
Speed
Front
Side Bus
Power Dual-Core Intel
VT
Enhance Intel
SpeedStep
Technology

T2700

65 nm

2 MB L2

2.33 GHz

667 MHz

31W

T2600

65 nm

2 MB L2

2.16 GHz

667  MHz

31 W

T2500

65 nm

2 MB L2

2 GHz

667 MHz

31W

T2450

65 nm

2 MB L2

2 GHz

533 MHz

31W

T2400

65 nm

2 MB L2

1.83 GHz

667 MHz

31W

T2350

65 nm

2 MB L2

1.86 GHz

533 MHz

31W

T2300

65 nm

2 MB L2

1.66 GHz

667 MHz

31W

T2250

65 nm

2 MB L2

1.73 GHz

533 MHz

31W

T2050

65 nm

2 MB L2

1.6 GHz

533 MHz

31W

T2300

65 nm

2 MB L2

1.66 GHz

667 MHz

31W

مشخصات

Intel Core Duo Processor low Voltage
Processor
Number
Architecture Cache Clock
Speed
Front
Side Bus
Power Dual-Core Intel
VT
Enhance Intel
SpeedStep
Technology

T2500

65 nm

2 MB L2

1.83 GHz

667 MHz

15W

T2400

65 nm

2 MB L2

1.66 GHz

667  MHz

15 W

T2300

65 nm

2 MB L2

1.50 GHz

667 MHz

15W

مشخصات

Intel Core Duo Processor Ultra low Voltage
Processor
Number
Architecture Cache Clock
Speed
Front
Side Bus
Power Dual-Core Intel
VT
Enhance Intel
SpeedStep
Technology

U2500

65 nm

2 MB L2

1.20 GHz

533 MHz

9W

U2400

65 nm

2 MB L2

1.06GHz

533  MHz

9 W

مشخصات

Intel Core 2 Extreme Processor
Processor
Number
Cache Clock
Speed
Front
Side Bus
Form Factor

QX9650

12MB L2

3.00 GHz

1333MHz

Desktop

X9000

6 MB L2

2.80 GHz

800  MHz

Mobile

QX6850

8 MB L2

3.00 GHz

1333MHz

Desktop

QX6800

8 MB L2

2.93 GHz

1066 MHz

desktop

QX6700

8 MB L2

2.66 GHz

1066 MHz

desktop

X7900

4 MB L2

2.8 GHz

800 MHz

Mobile

X7800

4 MB L2

2.6 GHz

800 MHz

Mobile

X6800

4 MB L2

2.93 GHz

1066 MHz

desktop

مشخصات

 Intel Core 2 Quad Processor
Processor
Number
Process Technology Cache Clock
Speed
Front
Side Bus

Q9550

45 nm

12 MB

2.83 GHz

1333 MHz

Q9450

45 nm

12 MB

2.66 GHz

1333 MHz

Q9300

45 nm

6 MB

2.50 GHz

1333MHz

Q6700

65 nm

8 MB L2

2.66 GHz

1066 MHz

Q6600

65 nm

8 MB L2

2.40 GHz

1066 MHz

مشخصات

Intel Core 2 Duo Processor
Processor
Number
Architecture Cache Clock
Speed
Front
Side Bus

E8500

45 nm

6 MB L2

3.16 GHz

1333 MHz

E8400

45 nm

6 MB L2

3 GHz

1333 MHz

E8200

45 nm

6 MB L2

2.66 GHz

1333 MHz

E8190

45 nm

6 MB L2

2.66 GHz

1333 MHz

T9500

45 nm

6 MB L2

2.60 GHz

800 MHz

T9300

45 nm

6 MB L2

2.50 GHz

800 MHz

T8300

45 nm

3 MB L2

2.40 GHz

800 MHz

T8100

45 nm

3 MB L2

2.10 GHz

800 MHz

E6850

65 nm

4 MB L2

3 GHz

1333 MHz

E6750

65 nm

4 MB L2

2.66 GHz

1333 MHz

E6700

65 nm

4 MB L2

2.66 GHz

1066 MHz

E6600

65 nm

4 MB L2

2.40 GHz

1066 MHz

E6550

65 nm

4 MB L2

2.33 GHz

1333 MHz

E6540

65 nm

4 MB L2

2.33 GHz

1333 MHz

E6420

65 nm

4MB L2

2.13 GHz

1066 MHz

E6400

65 nm

2 MB L2

2.13 GHz

1066 MHz

E6320

65 nm

4 MB L2

1.86 GHz

1066 MHz

E6300

65 nm

2 MB L2

1.86 GHz

1066 MHz

E4600

65 nm

2 MB L2

2.4 GHz

800 MHz

E4500

65 nm

2 MB L2

2.2 GHz

800 MHz

E4400

65 nm

2 MB L2

2.00 GHz

800 MHz

E4300

65 nm

2 MB L2

1.80 GHz

800 MHz

T7800

65 nm

4 MB L2

2.6 GHz

800 MHz

T7700

65 nm

4 MB L2

2.40 GHz

800 MHz

T7600

65 nm

4 MB L2

2.33 GHz

667 MHz

T7500

65 nm

4 MB L2

2.20 GHz

800 MHz

T7400

65 nm

4 MB L2

2.16 GHz

667 MHz

T7300

65 nm

4 MB L2

2.00 GHz

800 MHz

T7250

65 nm

2 MB L2

2.00 GHz

800 MHz

T7200

65 nm

4 MB L2

2.00 GHz

667 MHz

T7100

65 nm

2 MB L2

1.80 GHz

800 MHz

T5600

65 nm

2 MB L2

1.83 GHz

667 MHz

T5550

65 nm

2 MB L2

1.83 GHz

667 MHz

T5500

65 nm

2 MB L2

1.66 GHz

667 MHz

T5470

65 nm

2 MB L2

1.60 GHz

800 MHz

T5450

65 nm

2 MB L2

1.66 GHz

667 MHz

T5300

65 nm

2 MB L2

1.73 GHz

533 MHz

T5270

65 nm

2 MB L2

1.4 GHz

800 MHz

T5250

65 nm

2 MB L2

1.50 GHz

667 MHz

T5200

65 nm

2 MB L2

1.60 GHz

533 MHz

مشخصات

Intel Pentium dual-core Processor
Processor
Number
Architecture Cache Clock
Speed
Front
Side Bus

E2200

65 nm

1 MB L2

2.20 GHz

800 MHz

E2180

65 nm

1 MB L2

2.00 GHz

800 MHz

E2160

65 nm

1 MB L2

1.80 GHz

800 MHz

E2140

65 nm

1 MB L2

1.60 GHz

800 MHz

T2330

65 nm

1 MB L2

1.6 GHz

533 MHz

T2310

65 nm

1 MB L2

1.46 GHz

533 MHz

T2130

65 nm

1 MB L2

1.86 GHz

533 MHz

T2080

65 nm

1 MB L2

1.73 GHz

533 MHz

T2060

65 nm

1 MB L2

1.60 GHz

533 MHz

T2370

65 nm

1 MB L2

1.73 GHz

533 MHz

مشخصات

Intel Celeron Processor
Processor
Number
Architecture Cache Clock Speed

560

65 nm

1 MB L2

2.13 GHz

550

65 nm

1 MB L2

2.00 GHz

540

65 nm

1 MB L2

1.86 GHz

530

65 nm

1 MB L2

1.73 GHz

440

65 nm

512 KB L2

2.0 GHz

430

65 nm

512 KB L2

1.80 GHz

420

65 nm

512 KB L2

1.60 GHz

نمودار مقایسه انواع پردازنده های رایانه های شخصی
مقایسه ۹۱ مدل پردازنده اینتل و ای ام دی تولید شده در سال ۲۰۰۷ میلادی در نرم افزارهای استاندارد تحت سیستم عامل ویندوز ویستا بر مبنای سرعت پردازش

Intel Core 2 Extreme QX6850 ( Kentsfield,  ۳۰۰۰/۳۳۳, P35, 800, Cache:8MBL2)

Intel Core 2 Extreme QX6800 ( Kentsfield,  ۲۹۳۳/۲۶۶, P35, 800 )

Intel Core 2 Extreme QX6700 ( Kentsfield,  ۲۶۶۶/۲۶۶, P35, 800 )

Intel Core 2 Quad Q6600 ( Kentsfield, ۲۴۰۰/۲۶۶, P35, 800)

Intel Core 2 Duo E6850 ( Conroe, 3000/333, P35, 800 , Architecture:65nm, Cache:4MBL2, ClockSpeed:3GHz, FrontSideBus:1333MHz)

Intel Core 2 Extreme X6800 ( Conroe, 2933/266, P35, 800)

Intel Core 2 Duo E6750 ( Conroe, 2666/333, P35, 800)

Intel Core 2 Duo E6700 ( Conroe, 2666/266, P35, 800)

Intel Core 2 Duo E6600 ( Conroe, 2400266, P35, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۶۰۰۰+( F3 ) ( Windsor, 3000/200, NF590, 750)

Intel Core 2 Duo E6650 ( Conroe, 2333/333, P35, 800 )

AMD Athlon 64 X2  ۵۶۰۰+( F3 ) ( Windsor, 2800/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 FX FX-62 ( F2 ) ( Windsor, 2800/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۵۴۰۰+( F3 ) ( Windsor-512, 2800/200, NF590, 800)

Intel Core 2 Duo E6400 ( Allendale, 2133/266, P35, 800)

Intel Core 2 Duo E6420 ( Conroe, 2133/266, P35, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۵۲۰۰+( F2 ) ( Windsor, 2600/200, NF590, 742)

AMD Athlon 64 X2  ۵۰۰۰+( F2 ) ( Windsor -512/200, NF590, 742)

AMD Athlon 64 X2 ۵۰۰۰+ EE ( F3 )( Windsor -512 , 2600/200, NF590, 742)

AMD Athlon 64 X2 5000+ EE ( G1 )( Brisbane (65nm ), 2600/200, NF590, 742)

AMD Athlon 64 X2 4800+ EE ( G1 )( Brisbane (65nm ), 2500/200, NF590, 714)

AMD Athlon 64 X2  ۴۸۰۰+ EE ( F2) ( Windsor , 2400/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۴۶۰۰+ EE ( F3) ( Windsor-512 , 2400/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۴۸۰۰+( F2 ) ( Windsor, 2400/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۴۶۰۰+( F2 ) ( Windsor-512, 2400/200, NF590, 800)

Intel Core 2 Duo E6320 ( Conroe, 1866/266, P35, 800)

Intel Core 2 Duo E6300 ( Allendale, 1866/266, P35, 800)

AMD Athlon 64 X2 4400+ EE ( G1)( Brisbane (65mn ) , 2300/200, NF590, 766)

Intel Pentium Dual Core E2160 ( Conroe L , 1800/200, P35, 800)

Intel Core 2 Duo E4300 ( Allendale, 1800/200, P35, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۴۴۰۰+ EE ( F2) ( Windsor , 2200/200, NF590, 733)

AMD Athlon 64 X2  ۴۴۰۰+( F2) ( Windsor , 2200/200, NF590, 733)

AMD Athlon 64 X2  ۴۲۰۰+EE ( F2) ( Windsor-512 , 2200/200, NF590, 733)

AMD Athlon 64 X2  ۴۲۰۰+( F2) ( Windsor-512 , 2200/200, NF590, 733)

Intel Pentium EE 965 ( Presler , 3724/266, P35, 667 )

AMD Athlon 64 X2 ۴۰۰۰+ EE ( G1)( Brisbane (65mn) , 2100/200, NF590, 700)

AMD Athlon X2 BE-2350( Brisbane EE , 2100/200, NF590, 700)

AMD Athlon 64 X2  ۴۰۰۰+( F2) ( Windsor , 2000/200, NF590, 800)

Intel Pentium D 960 ( Presler , 3600/200, P35, 667 )

AMD Athlon 64 X2  ۴۰۰۰+ EE ( F2) ( Windsor, 2000/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۳۸۰۰+( F2) ( Windsor-512, 2000/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۳۸۰۰+ EE ( F3) ( Windsor-512, 2000/200, NF590, 800)

Intel Pentium Dual Core E2140 ( Conroe L , 1600/200, P35, 800)

Intel Pentium EE 955 ( Presler , 3466/266, P35, 667 )

Intel Pentium EE 840 ( Smithfield , 3200/200, P35, 667 )

Intel Pentium D 950 ( Presler , 3400/200, P35, 667 )

AMD Athlon X2 BE-2300( Brisbane EE , 1900/200, NF590, 760)

AMD Athlon 64 X2 ۳۶۰۰+ EE ( G1 )( Brisbane ( 65mn), 1900/200, NF590, 760)

Intel Pentium D 940 ( Presler , 3200/200, P35, 667 )

Intel Pentium D 830 ( Smithfield , 3000/200, P35, 667 )

Intel Pentium D 930 ( Presler , 3000/200, P35, 667 )

Intel Pentium D 820 ( Smithfield , 2800/200, P35, 667 )

Intel Pentium D 920 ( Presler , 2800/200, P35, 667 )

Intel Pentium D 805 ( Smithfield , 2666/166, P35, 533 )

AMD Athlon 64 X2  ۴۰۰۰+ EE ( F3) ( Orleans , 2600/200, NF590, 742)

AMD Athlon 64 X2  ۳۸۰۰+ EE ( F3) ( Orleans , 2400/200, NF590, 800)

AMD Athlon 64 X2  ۳۸۰۰+ EE ( F2) ( Orleans , 2400/200, NF590, 800)

Intel Pentium 4 “E” 570 ( Prescott , 3800/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 EE ( Prescott 2M, 3724/266, P35, 533 )

AMD Athlon 64 3500+ EE SFF ( F2) ( Orleans , 2200/200, NF590, 733)

AMD Athlon 64 3500+ EE ( F2) ( Orleans , 2200/200, NF590, 733)

AMD Athlon 64 3500+ EE ( F3) ( Orleans , 2200/200, NF590, 733)

AMD Athlon 64 3500+ EE ( G1) ( Lima , 2200/200, NF590, 733)

Intel Pentium 4 “E” 560 ( Prescott , 3600/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 661 ( Cedar Mill , 3600/200, P35, 667 )

Intel Pentium 4 “E” 660 ( Prescott 2M , 3600/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 550 ( Prescott , 3400/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 650 ( Prescott 2M, 3400/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 651 ( Cedar Mill , 3400/200, P35, 667 )

AMD Sempron 64 3600+( Orleans , 2000/200, NF 590, 800 )

AMD Sempron 64 3500+( Manila , 2000/200, NF 590, 800 )

AMD Sempron 64 3500+ EE SFF ( Manila , 2000/200, NF 590, 800 )

AMD Athlon 64 3200+ EE ( F2) ( Orleans , 2200/200, NF590, 800)

Intel Pentium 4 “E” 540 ( Prescott , 3200/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 640 ( Prescott 2M , 3200/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 641 ( Cedar Mill , 3200/200, P35, 667 )

AMD Sempron 64 3200+( Manila , 1800/200, NF 590, 720 )

AMD Sempron 64 3200+ EE SFF ( Manila , 1800/200, NF 590, 720 )

Intel Pentium 4 “E” 530 ( Prescott , 3000/200, P35, 533 )

AMD Sempron 64 3400+( Orleans , 1800/200, NF 590, 720 )

AMD Sempron 64 3400+ EE ( Orleans , 1800/200, NF 590, 720 )

AMD Athlon 64 3000+ EE ( F2) ( Orleans , 1800/200, NF590, 720)

Intel Pentium 4 “E” 631 ( Cedar Mill , 3000/200, P35, 667 )

Intel Pentium 4 “E” 630 ( Prescott 2M , 3000/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 520 ( Prescott , 2800/200, P35, 533 )

Intel Pentium 4 “E” 620 ( Prescott 2M , 2800/200, P35, 533 )

AMD Sempron 64 3000+ EE ( Orleans , 1600/200, NF 590, 640 )

AMD Sempron 64 3000+( Orleans , 1600/200, NF 590, 640 )

AMD Sempron 64 2800+( Manila , 1600/200, NF 590, 640 )

۱۶پاسخ به “تحقیق مشکلات و دمای بالای CPU”

 • ghasem:

  سلام:مرسی از مطالب خوبتون
  cpuمن با اینکه از هیچ نرم افزاری استفاده کنم به صورت صد در صد کار میکنه لطفا اگه میشه یه توضیح راجب دلیلش بدید ممنون میشم در ضمن مدلش intel core i7 هست

 • ناشناس:

  مرسی از زحمتی که کشیدید ،موفق باشید

 • ش:

  سلام دوستان..خسته نباشید..من بالپ تاپ apple macbook pro مدل md313کار میکنم..وقتی فن لپتاپم رو ۶۰۰۰rpm هست دمای cpuرو ۵۰cبه نظرتون مشکلی داره؟؟با پاک کردن اطلاعات و افزایش فضای خالی تاثیری رو کاهش دما داره؟؟؟

  • مدیران دانلود:

   ۵۰ درجه سانتیگراد مشکلی نداره ولی طبیعی هم نیست. امکان اینکه کرمها و ویروسهای زیادی توی سیستممتون باعث مشغول شدن سی پی یو باشه هست پس بنابر این از پاک بودن سیستم خود مطمئن شوید. استفاده از کول پد هم فراموش نکنید

 • amirali:

  i salam man cpu quad qore q9550 daram vale 2 3 rozee damaye an roye 85 ta 75 ast in dama ro ba speed fan dedam fekr mikoned moshkelesh chest

 • مصطفی:

  سلام cpu من وقتی به اینترنت وصل میشم درجه ان به ۱۰۰ درصد میرسه ولی وقتی از اینترنت disconent میشم به ۱یا ۳ درصد میرسه چیکار کنم

  • سلام منم هنگام اتصال به اینترنت لب تابم به شدت داغ میشه و دما سی پی یو به ۸۸-۹۰ هم میرسه اما به محض خروج ازشبکه اینترنت دما کاهش پیدا میکنه .ممنون میشم اکه راهنمایی کنیدم

 • مهدی نظری:

  Cpuمن دماش تا ۱۱۸ هم رسیده و معمولا هم موقعی که کاری باهاش نمیکنم دماش روش ۷۰یا ۸۰…..
  تو رو خدا راهنمایی کنید باید چیکار کنم درست شه…
  راستی یه نرم افزار آنتی تروجان هم معرفی کنید
  ممنون از سایت خوبتون

 • مهدی:

  آقا منم برای cpu یه فن خوب خریدم ولی بازم در حالت عادی دماش روی ۶۰ هستش….به نظر خودم شاید cpu ویروس داشته باشه ….راهی برای که متوجه بشم cpu ویروس داره یا نه…اگه میشه راه حل بگید…با تشکر از سایت خوبتون

 • امین:

  سلام منم مشکل مصطفی رو دارم لطفا جواب بدید

 • سعید:

  سلام… خسته نباشید … دمای cpuکامپیوترم وقتی تازه روشن میکنم ۴۰درجه است …و وقتی ازش استفاده میکنم دماش۵۸درجه میشه .به نظر شما این طبیعیه …لطفا و خواهشا جواب بدین ….

 • رسول:

  با سلام می خواستم بپرسم اون خمیری که برای سی پی یو استفاده میشه سرطان زاس اون شما گفتین با نوک انگشت از خمیر استفاده کنید که خطرناکه؟

 • Armin:

  دوستان عزیز نظرات شما رو خوندم ولی من ادمین نیستم و اینکه فقط یک کاربر عادی‌هستم ولی دیدم کسی جواب نمیده دست به کار شدم دمای CPU در حدود ۵۰ تا ۶۰ هنگامی که کاری انجام نمیدهید طبیعیه ولی وقتی که در هنگام بازی با سیستم که فشار زیادی میاره تا ۸۰ الی ۹۰ هم میره که باز هم طبیعی هست یک چیز دیگر اینکه CPU ویروس نمیگرد منظور ادمین عزبز

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم