نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تحقیق درباره مانیتور

انتخاب یک مانیتور، انتخاب استانداردها

مانیتور را می‌توان مهم‌ترین قطعه یک کامپیوتر دانست. این قطعهتنها قطعه‌ای است که مستقیما با سلامت کاربر خود سروکار دارد البته تا حدود ۱۰ سالپیش این طور نبود.

مانیتور را می‌توان مهم‌ترین قطعه یک کامپیوتر دانست. این قطعهتنها قطعه‌ای است که مستقیما با سلامت کاربر خود سروکار دارد البته تا حدود ۱۰ سالپیش این طور نبود. چون در آن زمان خود کامپیوترها نیز دارای تشعشعات مضر بودند ومانیتور کم خطرترین قطعه کامپیوتر به حساب می‌آمد. امروزه تمام ضررهای قطعات دیگرکامپیوتر از بین رفته و فقط مانیتورها هستند که باقی مانده‌اند. در این گزارش سعیمی‌کنیم تا کمی به شما در انتخاب یک مانیتور خوب کمک کنیم.

حجم مانیتور
اولین چیزی که به ذهن یک خریدار می‌رسد، می‌تواند حجم و اندازه مانیتور باشداین که چه مانیتوری باید بخریم که روی میز کامپیوتر ما جای بگیرد و مزاحم وسایلدیگر نشود و اندازه نمایش آن مثل مانیتورهای ۱۵‌اینچ یا ۱۷‌اینچ و انتخاب این کهکدامیک میزان محیطی که در کار با سیستم عامل به آن احتیاج دارید، در اختیار شمامی‌گذارد. مانیتورهای ۱۵‌اینچ هم از نظر فضای روی میز و هم فضای صفحه نمایش بسیارکوچکند و پیشنهاد می‌شود فقط آنها را در اختیار کودکان برای بازی یا کارهای آموزشیقرار دهید.
مانیتورهای ۱۷‌اینچ برای کارهای حرفه‌ای و یا کاربران با سنینبالاتر پیشنهاد می‌شود، دارای حجم زیادی هستند. سعی کنید مانیتوری انتخاب کنید کهاز نظر عمق حجم کمتری داشته باشد تا میز کامپیوتر یا فضای کار یا زندگی شما را خیلیاشغال نکند. اما این موارد فقط شامل مانیتورهای CRT یا همان مانیتورهای معمولیمی‌شود. در مانیتورهای LCD دیگر بحث حجم اشغال شده روی میز مطرح نیست و فقط روشناییو کیفیت باید مورد بحث قرار گیرد. تمام تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه که آیامانیتور۱۵ LCD‌اینچ بخریم یا ۱۷‌اینچ به دلیل بالا بودن قیمت‌های این مانیتورهابرعهده خریدار است و تنها پیشنهادی که در این زمینه می‌توان کرد آن است که در هنگامخرید مانیتوری بخرید که زاویه دیدی خوب و گارانتی مناسبی داشته باشد. لازم به ذکراست چه در مانیتورهای CRT و چه در LCD اندازه ۱۵‌اینچ و ۱۷‌اینچ اندازه واقعی نیستو صفحه نمایش واقعی کمی پایین‌تر از اندازه ثبت شده بر روی مانیتور است. البتهاندازه مانیتورهای LCD واقعی‌تر است.
نوع صفحه‌های نمایش‌
صفحه‌های نمایشموجود در بازار به ۳ گروه تقسیم می‌شوند.
۱-معمولی ‌۳-flat ۲-flatron یا superflat
مانیتورهایی با صفحه نمایش معمولی در هر دو اندازه ۱۵ و ۱۷‌اینچموجود است و دارای قیمت مناسبی هم هستند. صفحه نمایش این مانیتورها هم از روی شیشهو هم از داخل دارای منحنی است. مانیتورهای flat دارای صفحه مسطح بیرونی بوده ولیصفحه نمایش داخلی آن دارای منحنی است. در هنگام خرید توجه کنید که این مانیتورها رابه دلیل شباهت زیاد با مانیتورهای superflat اشتباه نگیرد. این مانیتورها فقط دراندازه ۱۷‌اینچ در بازار وجود دارند و نسبت به مانیتورهای معمولی دارای قیمتبالاتری هستند.
مانیتورهای flatiron یا supetflat از هر دو نوع دیگر گران‌ترهستند. آنها هم از داخل و هم از خارج دارای سطحی صاف هستند و فقط در اندازه ۱۷‌اینچبه بالا تولید می‌شوند. در این میان مانیتورهای LCD باقی می‌مانند که طبیعتا از نوعسوم یاsupetflat ها هستند.
کیفیت تصویرResoulution
مانیتورهای ۱۵‌اینچموجود در بازار اکثرا از ۷۶۸*۱۰۲۴ Resoulution بیشتر پشتیبانی نمی‌کنند. البته اینرکورد بدی در بین مانیتورهای ۱۵‌اینچ نیست و در صورت خرید یکی از آنها مطمئن باشیدکه از نظر کیفیت ضرر نکرده‌اید. در مانیتورهای ۱۷‌اینچ جدیدی که به بازار می‌آیند. Resiulution های زیادی مورد حمایت قرار می‌گیرند که بیشتر به کارت گرافیک شما بستگیدارند. در این مورد بیشتر می‌توان روی خرید کارت‌های گرافیک خوب تاکید کرد. وقتی کهکارت گرافیک مورد نظر را تهیه کردید، پیشنهاد می‌شود به خاطر اذیت نشدن چشم شما درهر اندازه‌ای از تصویر فقط به میزانhrz در حال انتقال از کارت گرافیک به مانیتورخود توجه کنید و آن را از ۸۰ پایین‌تر نیاورید. این ‌میزان ‌در قسمت‌
Dedktop properties / setting / Ladvasnced / monitor قابل تعریف است. این کار شاملمانیتورهای LCD نیز می‌شود.
امکانات اضافی مانیتورها
بعضی مانیتورها دارایچند پورت USB در قسمت عقب خود هستند که می‌توانید از آنها برای اتصال قطعات External خود مثل modem یا پرینتر به کامپیوتر استفاده کنید. بعضی از مانیتورها همدارای Speaker هستند، البته این مانیتورها به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شوند چون میدانمغناطیسی که به وسیله اسپیکرها ایجاد می‌شود بر روی لامپ تصویر تاثیر گذاشته و باگذشت زمان به آن آسیب می‌رسانند.
استانداردها
همانطور که در ابتدا گفتیمامروزه تمام ضررهای یک کامپیوتر برای کاربر فقط در مانیتور باقی مانده است. با گذشتزمان و شناسایی آسیب‌های مختلف و پیشرفت تکنولوژی استانداردهای مختلفی برای لوازمالکترونیکی و از جمله مانیتورها تعریف شده که در بین آنها می‌توان به استاندارد TCO اشاره کرد. TCO در واقع نام اتحادیه تجاری سوئد است که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزارعضو دارد.
این تعداد اعضا در زمینه تولید تلفن‌های همراه، چاپگر و دستگاه‌هایکپی، مانیتور، صفحه کلید و انواع اسکنر فعالیت می‌کنند. قبل از TCO استانداردهایدیگری هم وجود داشت که از آنها می‌توان به MPRI و MPRII برای تولید مانیتور اشارهکرد. این استاندارد بر پایه کاهش میدان مغناطیسی در اطراف مانیتور و کاهش مصرف برقطراحی شده بود. اما با این وجود این استاندارد نیاز کاربران را به طور کامل بر طرفنمی‌کرد و نیاز به یک استاندارد قوی‌تر وجود داشت. در این هنگام در سال ۱۹۹۲استاندارد TCO با اولین نوع خود به نام ۹۲ TCO عرضه شد که مورد استقبال بسیاری ازکاربران قرار گرفت. این استاندارد تمام موارد استاندارد MPRII را شامل شده و تاکیدبیشتری بر کاهش مصرف برق و کاهش میدان مغناطیسی دارد.
انواع استانداردTCO
TCO۹۲: این اولین نسخه از استاندارد TCO است که به کاهش تشعشع و مصرف برق تاکیدزیادی دارد.
TCO۹۵: مدتی بعد با افزودن استانداردهای ارگونومی و زیست محیطی بهاستانداردهای قبلی، استاندارد ۹۵ TCO معرفی شد. در این استاندارد استفاده ازترکیبات آتش‌زای حاوی برمید و کلرید در ساخت مانیتور ممنوع شد.
TCO۹۹: در ایناستاندارد قوانین محکم‌تری وضع شدند و از این پس این استاندارد به عنوان استانداردجهانی در بازار معرفی شد.
TCO۰۳: در این نسخه از استاندارد، شرکت‌‌های تولیدمانیتور ابتدا ملزم می‌شدند تا ابتدا استاندارد ۱۴۰۰۱ ISO را دریافت کنند تابتوانند از استاندارد TCO استفاده کنند.
چگونه می‌توان استاندارد TCO را درایران دریافت کرد
در حال حاضر تنها مرجع رسمی دریافت استاندارد TCO، مرکزتحقیقات صنایع انفورماتیک است. این مرکز نماینده رسمی ETL-SEMKO سوئد و آزمایشگاهآکرو دیته موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای آزمون TCO است.
لازم بهذکر است حتی اگر مانیتوری خارجی دارای استاندارد، TCO باشد و در داخل کشور اقدام بهتولید مانیتور کند باید به طور جداگانه مجوز استاندارد TCO دریافت کند.
مراحلدریافت مجوز
پس از تولید مانیتور در کارخانه، شرکت سازنده باید مدل دقیقی ازمحصول خود ارائه کند. مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک به صورت تصادفی یکی ازمانیتورهای آن شرکت را از بازار یا خط تولید انتخاب می‌کند. این مانیتور با توجه بهاستانداردهای جهانی و تحت نظر ETL-SEMKO سوئد مورد آزمایش‌های مختلف قرار می‌گیرد،در صورت درست بودن تمام تست‌ها، TCO مجوزی را با ذکر مدل و سازنده آن مانیتور برایمدت یک سال صادر می‌کند. مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در طول مدت این مجوز، چندبار دیگر مانیتور را به صورت تصادفی تست کرده و در صورت عدمرعایت استانداردها مجوزآن را لغو می‌کند.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم