نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تحقق کاهش ۱۰ درصد وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه در سال جاری

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برگزاری جلسات هیات امنای استانی در دانشگاه آزاد اسلامی، خاطر نشان کرد: در این جلسات با بررسی برنامه ها و بودجه استانها به روشنی مشخص شد که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با برنامه های دانشگاه در چند محور اصلی از جمله توسعه تحصیلات تکمیلی، جذب هیات علمی، درآمدهای غیر شهریه و شرکت های دانش بنیان به توفیقات خوبی دست یافته اند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر حمید میرزاده در یکصد و دومین جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اتفاقات ناخوشایند پدید آمده در سطح بین المللی در هفته گذشته، گفت: یکی از این اتفاقات افراطی گری در پاریس و کشته شدن تعدادی از شهروندان آن کشور بود و اتفاق بعدی که می توان گفت به مراتب بدتر از آن رخداد اول بود حمایتی است که از توهین به رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صورت گرفت و این امر به خوبی نشان دهنده رفتار دو گانه غرب در مورد جهان اسلام است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای غربی به خاطر غرور، خودخواهی و تکبری که دارند با استانداردهای دوگانه با کشورهای اسلامی و مسلمانان رفتار می کنند، اظهار کرد: توهین به پیامبر بزرگوار بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان و پیامبری که رحمت للعالمین است و تنها متعلق به مسلمانان نیست و پیامبر همه مردم است یکی از وجوه این رفتارهاست.

میرزاده با اشاره به جنایت چند سال پیش توسط یک نژاد پرست در ژنو و کشته شدن تعدادی از دانش آموزان مسلمان گفت: در آن زمان هیچ مسئول کشور اروپایی در اعتراض به این کشتار تجمع نکرد و این مساله را محکوم نکرد و این حرکات به خوبی نشان دهنده استاندارد دوگانه سردمداران نظام های غربی است و در این حالت تجمع آنها برای محکوم کردن حرکت های تروریستی، متظاهرانه به نظر می رسد.

وی با بیان اینکه دور از ذهن نیست که در پس این قضیه رژیم صهیونیستی طراح و دست اندرکار باشد، گفت: به نظر می رسد در این موضوع توطئه ای در کار باشد چرا که صهیونیست ها از نزدیک شدن جهان اسلام به کشورهای غربی به شدت واهمه دارند و همیشه دوست دارند که شکافی بین مسلمانان و غیر مسلمانان مخصوصا کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود داشته باشد.

دکتر میرزاده با تاکید بر اینکه اسلام دین رحمت و پیامبرش پیامبر رحمت است، ابراز امیدواری کرد: دنیا روزی به آن میزان روشنفکری و شناخت برسد که اجازه ندهد به نام آزادی به ادیان الهی دیگر توهین شود.

دکتر میرزاده از تمام دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاههای دولتی خواست هم تروریسم و افراطی گری و هم استانداردهای دوگانه غرب در برخورد با تروریسم را محکوم کنند.

برگزاری جلسات هیات امنای استانی نتیجه بخش خواهد بود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه جلسه با اشاره به برگزاری موفق جلسات هیات امنای استانی از تارخ ۱۳ دی، گفت: ۳۱ جلسه هیات امنا بصورت جلسات منظم و مستمر صبح و عصر در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد و با موفقیت و دست یابی به اهداف مورد نظر به پایان رسید.

وی ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران این سلسله جلسات، با بیان اینکه این جلسات تاثیر مهمی در توسعه کیفی دانشگاه خواهند داشت گفت: در این جلسات به جمع بندی ها و دست آوردهای روشنی رسیدیم که مفاهمه، تنظیم تشکیلات دانشگاه، تبیین برنامه های دانشگاه و تنظیم بودجه سال ۹۴ از جمله مسائل مطرح شده در این جلسات بود.

دکتر میرزاده با بیان اینکه در این جلسات بیش از ۵۰۰ نفر از صاحبنظران و دست اندرکاران شرکت داشتند، گفت: در این نشست ها ضمن تبادل نظر، انتقال مفاهیم، برنامه ها، گرایش ها و خط مشی های دانشگاه مطرح شد.

وی خاطر نشان کرد: در این جلسات مشخص شد که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با برنامه های دانشگاه در چند محور اصلی از جمله توسعه تحصیلات تکمیلی، جذب هیات علمی، درآمدهای غیر شهریه و شرکت های دانش بنیان موفقیت های خوب و نزدیک به برنامه های از پیش تعیین شده داشته اند.

کاهش وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با مباحث اقتصاد دانش بنیان فعالبت های خوبی را شروع کرده اند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در سنوات گذشته ۱۰۰ درصد به شهریه وابسته بوده است که در حال حاضر این وابستگی به ۹۰ درصد رسیده و انشاء الله در سال آینده به ۸۴ درصد خواهد رسید.

وی با تاکید بر اینکه علیرغم تازگی موضوع اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه و سختی مسیر پیش رو تمام واحدها با شجاعت در خصوص ۱۶ درصد درآمدهای غیر شهریه سال آینده برنامه ریزی کرده اند، ابراز امیدواری کرد: محورهای اصلی توسعه کیفی دانشگاه با فرهنگ سازی، پیگیری، جدیت، مراقبت و دلسوزی همه جانبه مدیران در سطح مرکز و استان به نقطه خوبی برسد.

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای پتانسیل خوبی از اساتید، دانشجویان و فضاهای دانشگاهی است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر روحیه خوبی در اغلب مدیران دانشگاه آزاد اسلامی برای تبدیل دانشگاه به یک برند برتر و موثر وجود دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به جذب کمک های مردمی در دانشگاههای برتر دنیا، گفت: برای نخستین بار بحث کمک های مردمی در بودجه دانشگاه آزاد اسلامی درج شد و استان ها بسته به میزان تواناییشان دریافت کمک های مردمی را در بودجه پیش بینی کردند.

رئیس دانشگاه فقط حق تعیین سرپرست واحد ها را دارد

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی توانسته در توسعه ایران نقش داشته باشد، بیان کرد: دانشگاه آزاد توانسته در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی توسعه سیاسی ایران نقش موثری داشته باشد.

دکتر میرزاده با بیان اینکه توسعه تحصیلات تکمیلی نقطه برجسته بحث جلسات هیات امنای استانی بود، گفت: در حال حاضر در هر استان بین ۳۰ تا ۴۰ درصد وزن دانشگاه آزاد اسلامی به سمت تحصیلات تکمیلی پیش رفته است.

وی در خصوص اثر بخشی هیات های امنای استانی گفت: رئیس دانشگاه فقط حق تعیین سرپرست واحد ها را دارد و این هیات های امنای استانی هستند که باید بر اساس گزارش کمیسیون همان هیات امنا با شاخص های تعریف شده این افراد را ارزیابی کنند و سپس در مورد استمرار فعالیت ایشان تصمیم گیری کنند.

وی با بیان اینکه از ۴۰۰ رئیس واحد در دانشگاه آزاد اسلامی ۳۱ نفر به پیشنهاد رییس دانشگاه و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین میشوند، گفت: باقیمانده روسای واحدها توسط هیات های امنا تعیین می شوند و این نشان دهنده این است که هیات امناها جنبه تشریفاتی ندارند.

در ادامه این جلسه گزارش جامع معاونت عمران دانشگاه در خصوص تاسیس و راه اندازی پارک های علم و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور ارائه و معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه به ارائه توضیحاتی در این باره پرداختند.

دکتر میرزاده در خصوص گزارش معاونت عمران از ساخت پارک های علم و فناوری، بیان کرد: در تمام جلسات هیات امنا به این مبحث پرداخته شد و بسیاری از استانداران در زمینه ساخت پارک علم و فناوری به دانشگاه آزاد اسلامی قول مساعدت دادند.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر ارتباط خوبی با دولت دارد، گفت: در همین خصوص استانداران محترم هم با دانشگاه همکاری مطلوبی دارند.

وی با بیان اینکه برای ساخت پارک علم و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی آماده سازی اولیه صورت گرفته، گفت: خوشبختانه اکثر زمین ها در سایت های دانشگاه آزاد اسلامی موجود است و که آماده سازی اولیه صورت گرفته و این در واقع یعنی اینکه پیشرفت ۳۰ درصدی پروژه صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: ساخت پارک علم و فناوری باید بر اساس وضعیت هر استان با تخصیص بودجه در یکی از دو فاز مطالعاتی و اجرایی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شود.

در ادامه این جلسه همچنین گزارش کمیسیون های تخصصی هیات رئیسه از جمله نامه معاونت اداری و مالی در خصوص صندوق پرداخت مازاد درمان کارکنان و نامه رئیس واحد قزوین در خصوص نحوه نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم