نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تحقق بیش از ۹۵ درصد بودجه دانشگاه آزاد در سال جاری

رئیس دانشگاه آزاد گفت: بودجه دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۳، بیش از ۹۵ درصد محقق شده است ولی بودجه سال آینده انقباضی است ، قطعا صرفه جویی در هزینه ها و تجمیع برخی مراکز در واحدهای همجوار در دستور مدیریت دانشگاه است.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، جلسه هیات امنای خراسان شمالی که به ریاست دکتر میرزاده برگزار شد. در این جلسه مصوبات بودجه سال ۹۴، نمودار سازمانی استان و اصلاحیه برنامه راهبردی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه ریزی برای یکسان سازی حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های دولتی تاکید کرد: هم اکنون بودجه به میزان کافی برای اجرای یک باره این برنامه وجود ندارد اما بنای ما این است که میزان حقوق اعضای هیات علمی تمام وقت این دانشگاه در سال ۹۴ نسبت به سال جاری، ۲۵ درصد افزایش یابد که البته حقوق کارکنان نیز هم راستا با میزان تورم و مطابق با کارکنان دولت افزایش خواهد یافت.

میرزاده با اشاره به عدم وابستگی این نهاد آموزشی به بودجه عمومی کشور، تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاهی غیر دولتی می بایست شاخصه های موسسات خصوصی یعنی چابکی را داشته باشد.

تجهیز کلیه واحدها به سیستم آی تی بیس تا پایان سال جاری

دکتر میرزاده با تأکید بر این که کل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان سال به سیستم آی تی بیس و اتوماسیون اداری مجهز خواهند شد، اذعان داشت: با مجهز شدن واحدهای دانشگاه به این سیستم کلیه بخشنامه ها به صورت آنلاین و با یک کلیک به سایر واحدها ابلاغ خواهد شد و این موضوع به صورت طبیعی بروکراسی اداری در دانشگاه و تعدد اپراتورها را کاهش خواهد داد.

وی با اشاره به اشتغال ۴۷ هزار کارمند در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: استخدام نیروی جدید و کارکنان غیر هیات علمی در سال ۹۴ در دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع است. زیرا پرداخت حقوق و دستمزد بیش از ۴۷ هزار کارمند، امر توسعه علمی و پژوهشی را در این نهاد محدود کرده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: متاسفانه در سالهای گذشته نگاه به این نهاد آموزشی نگاه اشتغالزایی بوده است و مدیران در دوره های قبلی پرو پیمان برای تمام پست های سازمانی نیرو استخدام کردند و تمامی کوپن ها در این زمینه مصرف شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هنوز در حدود ۵۰۰ هزار صندلی خالی در دوره های کاردانی و کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد ولی ما مجبوریم فضاها را نگهداری و برای اساتیدی که موظفی شان در هفته تکمیل نمی شود ، پرداخت داشته باشیم.

فعال کردن کانون های خیرین در دانشگاه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: تمامی واحدها در برنامه ها و بودجه خود باید برای بازنشستگی زودتر از موعد و بازخرید کردن نیروهای متقاضی ردیف بودجه ای را در نظر بگیرند.

دکتر میرزاده تاکید کرد: مسئولان و مدیران در دانشگاه آزاد اسلامی باید تا حد ممکن هزینه‌های جاری خود را کاهش دهند و جلب کمک های مردمی از مواردی است که باید در بودجه سال آتی به آن توجه شود. زیرا این موضوع از جمله مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز هست.

وی افزود: یکی از وجوه درآمد در دانشگاههای دنیا، جلب کمکهای مردمی است، تا آنجا که در این دانشگاه ها بنیاد خیریه فعال است و ما هم در دانشگاه آزاد اسلامی باید به دنبال این موضوع باشیم و مسئولان دانشگاه نسبت به فعال کردن کانون های خیرین در دانشگاه اقدام کنند.

وابستگی دانشگاه های معتبر دنیا به شهریه در حدود ۲۵ درصد است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه وابستگی به شهریه در دانشگاههای برتر دنیا کمتر از ۲۵ درصد است، اظهار کرد: وابستگی پایین دانشگاههای برتر دنیا به شهریه نشان می دهد که ارتباط دانشگاهها با صنعت و مردم بسیار قوی است.

وی خاطر نشان کرد: ما در دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال این موضوع هستیم که وابستگی دانشگاه به شهریه دانشجویان را از طریق اقتصاد دانش بنیان کم کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به واحدهای زیان ده دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بنا ندارد از دولت کمکی دریافت کند، بنابراین تمامی واحدهای زیان ده هرس خواهند شد و به طور حتم این اقدام در کنار تجمیع مراکز و واحدهای زیان ده به توسعه کیفی دانشگاه سرعت می بخشد.

واحدهای زیان ده را تجمیع می کنیم

وی یادآور شد: در مهرماه سال ۹۲، تعداد ۴۷۲ واحد در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت که امروز این تعداد به ۴۰۰ واحد رسیده است و ۷۲ واحد تجمیع یا منحل و یا تغییر کاربری داده شدند.

دکتر میرزاده با اشاره به این موضوع که هیات‌های امنای استانی جز ارکان دانشگاه است، گفت: هیات های امنای استانی باید برای کیفیت بخشی به واحدهای استان ها فعالیت کنند، در واقع برای دانشگاه آزاد اسلامی داشتن واحد های زیاد مهم نیست بلکه داشتن واحدهای با کیفیت دارای اهمیت است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین بر لزوم وجود تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی مناسب و نیروی انسانی متخصص در واحدهای دانشگاهی تاکید کرد و گفت: با توجه به ابلاغ سند توسه علم و فن آوری از سوی رهبر معظم انقلاب باید به سمت تحقق ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی از طریق اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۵۴ مرکز رشد و ۴۲۰ شرکت دانش بنیان است، عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی سعی دارد که تا پایان سال ۹۶ این تعداد به ۱۵۰ مرکز رشد و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان برسد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه برای حمایت از طرح های دانش بنیان با بانک پاسارگاد قرار دادی امضا کرده است که بر اساس آن به شرکت های دانش بنیان دانشگاه، وام ۱۲ درصد تعلق می گیرد و در همین رابطه طرح های تحقیقاتی که قابلیت تبدیل ایده به محصول را داشته باشند در دانشگاه آزاد اسلامی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

۲۵ درصد افزایش حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه در سال ۹۴

دکتر میرزاده در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای یکسان سازی حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های دولتی تاکید کرد: هم اکنون بودجه به میزان کافی برای این اجرای یک باره این برنامه وجود ندارد اما بنای ما این است که میزان حقوق اعضای هیات علمی تمام وقت این دانشگاه در سال ۹۴ نسبت به سال۹۳، ۲۵ درصد افزایش یابد که البته حقوق کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی نیز هم راستا با میزان تورم و مطابق با کارکنان دولت افزایش خواهد یافت.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین با بیان اینکه از این پس درجه بندی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تنها شامل جامع ،بسیار بزرگ، بزرگ، متوسط و کوچک خواهد بود، گفت: ارتقای واحدهای دانشگاهی به عواملی نظیر تاسیس شرکت های دانش بنیان، تجاری سازی تحقیقات، اجرای طرح های فرهنگی ماندگار،جذب اعضای هیات علمی، تامین منابع خارج از شهریه و ساخت و احداث پارک علم و فن آوری بستگی دارد.

مصوبات جلسه هیات امنای استان خراسان رضوی

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، به گفته دکتر فریدون رهنمای رودپشتی رهنما معاون برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی ، مقرر شد اصلاحات مورد نظر بودجه و برنامه منتهی به سال ۹۴ که در جلسه مطرح شد در کمیسیون دائمی هیات امنا مطرح و به عنوان مصوبه هیات امنا در اختیار معاونت برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد.

وی افزود: این بودجه در زمینه درآمد و هزینه با رقم۲۳۰ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف ۲۹۰ میلیارد تومان مورد تایید اعضای هیات امنای استان خراسان رضوی قرار گرفت.

دکتر رهنما تصریح کرد: بودجه این استان از حیث ساختار هزینه ای بسیار مطلوب تدوین و ابلاغ گردید و برنامه اصلاحی استان نیز با تمرکز بر ارتقای کیفیت و تعالی واحدهای دانشگاهی استان، تاسیس شرکت های دانش بنیان تجاری سازی تحقیقات، اجرای طرح های فرهنگی ماندگار، تامین منابع از طریقی خارج از شهریه و ساخت و احداث پارک علم و فن آوری به تصویب رسید و مقرر گردید در کمیسیون دائمی استان اصلاحات مورد توجه قرار گرفته و نسخه نهایی به هیات امنا ارسال شود.

وی همچنین گفت: نمودار سازمانی با سطوح تعریف شده در کمیسیون دائمی مطرح و تصویب شود و در زمینه سایت گلبهار نیز مباجث مختلفی مطرح که از جمله بین المللی کردن آن و جذب دانشجویان خارجی می باشد.

رهنما گفت: انتخاب خزانه دار و حسابرس استان از دیگر مصوبات جلسه هیئت امنای استان خراسان رضوی بود.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم