نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تحصیل ۵۰۰۰ دین‌پژوه دختر در حوزه‌های علوم‌اسلامی

رییس اداره امور فرهنگی سیاسی خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، گفت: هم‌اکنون ۵۷۹ کانون فرهنگی، هنری و اجتماعی در دانشگاه‌ها مشغول به فعالیتند که دبیری تمامی آنها را خواهران برعهده دارند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرور فاضلی پور با بیان اینکه به لحاظ تراز خلقت، سرمایه بی‌بدیل نقش‌آفرینی تربیتی در نهاد زن به ودیعه گذاشته شده است، اظهار کرد: در بحث مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ که مدیریت مبتنی بر فرهنگ جهادی است، نقش راهبری و ماهیت تربیتی زن به میدان آورده می‌شود و اصالت هویت مادرانه زن به معنای “امّ” که در ادبیات عرب از دامن به مقصد معنا می‌شود، خودنمایی می‌کند.

وی ادامه داد: سال گذشته در حوزه “سبک زندگی مبتنی بر آموزه‌های دینی” طرح تربیت مربی ویژه اساتید رشته‌های معارف،‌ علوم تربیتی و روانشناسی با هدف ارتقای سطح دانش و بروزرسانی اطلاعات آنها در ۱۳ استان کشور در چهار محور «ازدواج و خانواده»، «تربیت فرزند و فرزندآوری»، «مدیریت اقتصادی مالی خانواده» و «زن، زیبایی و سلامت» برگزارشد و ۹۸۲ استاد را آموزش داد.

ربیس اداره امور فرهنگی سیاسی خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، افزود: چاپ دو جلد کتاب مقالات برگزیده،‌ دستاورد برگزاری همایش‌های استانی اندیشه راهبردی زنان و خانواده در چهار استان سیستان و بلوچستان، یزد، خوزستان و آذربایجان شرقی با موضوعات عدالت جنسیتی و سبک زندگی با دریافت ۳۰۵ عنوان مقاله فعالیت دیگری در سال ۹۲ بود.

فاضلی پور با بیان اینکه کارگاه‌های مذکور ویژه دانشجویان نیز ارائه شد، گفت: محوریت موضوعی این کارگاه‌ها “سبک زندگی اسلامی ایرانی” و “مباحث زنان و خانواده” بود که تعداد آنها به ۱۵۰۰ کارگاه رسید و حدود ۱۳۰ هزار دانشجو را پوشش داد.

رییس اداره امور فرهنگی سیاسی خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: هم‌اکنون ۵۷۹ کانون فرهنگی، هنری، اجتماعی در دانشگاه‌ها مشغول به فعالیتند که دبیری تمامی آنها را خواهران برعهده دارند و اکثریت اعضای آن را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: در همین رابطه ۲۳۲ کرسی آزاداندیشی در سطح دانشگاه‌ها با موضوعات مباحث “زنان و خانواده”، “ازدواج”، “جنگ نرم و اثرات ماهواره بر خانواده” و “حجاب و عفاف” برگزار شده‌ است.

فاضلی پور درخصوص اعزام کاروان‌های زیارتی از سوی نهاد، اضافه کرد: در سال ۹۲، تعداد ۱۶ کاروان عمره ویژه اساتید با حضور ۱۲۲۹ نفر استاد خانم، ۶۵ کاروان دانشجویی با شرکت ۳۵۲۴ دانشجوی دختر(متأهل) و۲۵۰ کاروان عتبات عالیات با شرکت بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی دختر اعزام شده‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵۱۸ استاد خانم در دانشگاه معارف نهاد فعالیت دارند، تصریح کرد: از این تعداد ۲۰۲ نفر عضو هیأت علمی و ۴۳ نفر مدیرگروه هستند، همچنین ۱۶۶ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۱ نفر در مقطع دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیلند.

رییس اداره امور فرهنگی سیاسی خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: تحصیل ۵۰۰۰ دین‌پژوه دختر در حوزه‌های علوم اسلامی دانشگاهیان کشور و اختصاص دو مرکز ویژه خواهران، نشان از دغدغه‌مندی دختران دانشجو و اساتید خانم و حضور جهادی بانوان در عرصه فرهنگ دارد.

فاضلی‌پور تصریح کرد: در فضای مجازی نیز در حوزه مباحث زنان و خانواده فعالیت‌های مفیدی صورت گرفته که در اشاره به برخی از آنها از سایت “حقوق زن” می‌توان نام برد که هدف آن پاسخگویی به شبهات و سوالات دانشجویان در این حوزه است و سرویس زنان و خانواده سایت «محراب» که ویژه تیم‌های رسانه‌ای دانشجویی فعالیت می‌کند و تاکنون حدود ۱۰۰۰ عنوان مطلب برای بهره‌برداری تیم‌های رسانه‌ای در دانشگاه‌ها بارگذاری کرده است.

به گفته وی، ۱۶ عنوان جلد کتاب با موضوع مباحث زنان و خانواده توسط گروه مطالعات زنان و خانواده پژوهشگاه و مرکز چاپ و نشر معارف نهاد تدوین شده است.

فاضلی‌پور در خصوص طرح دانش‌افزایی اساتید نیز، گفت: این برنامه با حضور ۶۰۰۰ نفر از اساتید خانم ویژه عضو هیأت علمی دانشگاه‌ها اجرا شد.

رییس اداره امور فرهنگی سیاسی خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نشست سراسری فعالان کانون‌های نماز را از جمله دیگر فعالیت‌های بخش خواهران خواند و اظهار کرد: این نشست با حضور ۲۰۰ نفر از خواهران دانشجو شکل گرفته است.

وی برگزاری بیش از ۵۰۰ محفل معرفت به اهل بیت به صورت هفتگی در خوابگاه‌های دانشجویی دختران و تشکیل ۹۴ هیأت دانشجویی ویژه خواهران دانشجو، را از فعالیت‌های فرهنگی خواهران در خوابگاه ها برشمرد و آن را حضور هوشمندانه و فعالانه دختران که پیشگامان عرصه فرهنگ هستند، خواند.

فاضلی پور افزود: همچنین رصد، تحلیل و بازتاب و بازنشر ۲۲۰ عنوان برنامه شبکه‌های ماهواره‌ای در حوزه مباحث زنان و خانواده، عفاف و حجاب، هشت مارس،‌ جمعیت و.. برای اساتید و مخاطبان خاص فعالیت مهم دیگری در این حوزه بوده است.

نشست‌های علمی تخصصی با موضوعات بحران جمعیت، تحلیلی بر روابط دختر و پسر از منظر روانشناسی و… از دیگر برنامه‌های اجرا شده است.

وی تصریح کرد: اجرای چند طرح پژوهشی در حوزه زنان و خانواده، فعالیت ارزشمند دیگری در این حوزه است که به برخی موضوعات آن مانند «آسیب‌شناسی نحوه تعامل مسئولیت‌های خانوادگی زنان متأهل دانشجو با تحصیلات» و «آسیب‌شناسی نحوه تعامل مسئولیت‌های خانوادگی اساتید زن با وظایف شغلی» اشاره می‌کنم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم