نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تحصیلات پرهزینه، شانس موفقیت در دانشگاه را بالا نمی‌برد

نتایج یک مطالعه جدید در استرالیا تایید کرد که تحصیل در مدارس غیرانتفاعی و پرهزینه، تاثیری در افزایش شانس موفقیت دانش‌آموزان در مقطع آموزش عالی ندارد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با توجه به رشد این باور اشتباه که در صورت ثبت‌نام فرزندان در مدارس غیرانتفاعی و خصوصی، بازده تحصیلی و عملکرد آموزشی آنها و شانس قبولی‌شان در دانشگاه افزایش می‌یابد، اغلب خانواده‌های استرالیایی هزینه‌ بسیاری را برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس خصوصی و گرانقیمت اختصاص می‌دهند.

در این روند، دولت استرالیا میلیاردها دلار برای افزایش سود مدارس خصوصی هزینه کرده و از سوی دیگر مردم این کشور نیز برای ثبت نام فرزندانشان در این مدارس هزینه‌های میلیاردی می‌دهند. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میلادی دولت فدرال استرالیا بیش از ۳۶ میلیارد دلار برای توسعه مدارس غیردولتی هزینه کرده است. در واقع هزینه‌های دولتیِ‌ اختصاص یافته به مدارس خصوصی شش تا ۱۰ برابر بیشتر از مدارس دولتی است و به دنبال این آشفتگی،‌ مدارس دولتی نیز ناچار به افزایش شهریه‌های خود شده‌اند.

این در حالی است که نتایج مطالعات اخیر نشان داده که تحصیل دانش‌آموزان در مدارس خصوصی و پرهزینه و همچنین ثروتمند بودن والدین و میزان دارایی آنها هیچ تاثیری بر میزان موفقیت دانش آموزان در مقطع آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی ندارد.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورد نیوز، در این تحقیق تاثیر موقعیت اقتصادی – اجتماعی بیش از ۸۰۰۰ دانش آموز بر عملکرد علمی و آموزشی آنها در سال نخست دانشگاه مورد سنجش قرار گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد اگرچه موفقیت تحصیلی دانش آموزان در مدارس، ‌عملکرد بهتر آن‌ها را در دانشگاه پیش بینی می‌کند اما این موفقیت‌ها با وضعیت اقتصادی خانواده‌های دانش‌ آموزان ارتباطی ندارد.

در واقع یافته‌ها نشان داد، دولتی یا خصوصی بودن مدارس و منابع مالی آنها و دارایی والدین بر موفقیت‌های تحصیلی دانش آموزان در مقطع آموزش عالی تاثیرگذار نیست. کارشناسان استرالیایی در پایان این تحقیقات نتیجه گرفتند که خانواده‌های ثروتمند لزوما فرزندانی با موفقیت‌های علمی و تحصیلی بالاتر ندارند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم