نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تحصیلات عالی با جیب خالی!

هزینه‌های دانشگاه چه ایالتی و چه غیرانتفاعی و انتفاعی در آمریکا برای بیشتر جوانان این کشور بسیار بالا است و به جز آنها که خانواده‌هایشان به کمکشان می‌آیند برای باقی جوانان تامین این هزینه‌ها راحت نیست.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هزینه‌های تحصیل در آمریکا که دانشجویان بابت آنها وام می‌گیرند شامل شهریه دانشگاه، هزینه ملزومات تحصیل (از کتاب گرفته تا کامپیوتر)، هزینه خوابگاه یا اجاره خانه، هزینه رفت و آمد و هزینه حمل و نقل می‌شوند و بدیهی است که برخی از این هزینه‌ها در شهرهای بزرگ به مراتب بالاتر است به طوری که اغلب دانشجویان بسیار به سختی از عهده تامین این هزینه‌ها برمی‌آیند.

به این ترتیب در نهایت بسیاری از دانشجویان پس از پایان تحصیلات تکمیلی خود رقم قابل توجهی را به دولت مقروض هستند. برآوردها نشان می‌دهد که در حال حاضر بدهی آمریکایی‌ها به دولت این کشور از بابت وام‌های دانشجویی سر به یک تریلیون دلار گذاشته است. بیش از ۱۸ میلیارد دلار از این بدهی‌ها به عهده آنهایی است که حالا بیش از ۶۰ سال سن دارند و چند دهه پیش این پول‌ها را برای تحصیل از دولت یا موسسات مالی خصوصی قرض گرفته‌اند. دولت قرض‌های موسسات خصوصی را از آنها خریده و اکنون طرف حساب مردم، دولت است.

به گزارش بی‌بی‌سی، نگرانی کارشناسان از این است که اگر فکری برای بازپرداخت وام‌های دانشجویی نشود، این وام‌ها همین طور روی هم انباشته می‌شوند و مسن‌ترهای بیشتری زیر بار قرض می‌مانند و دیگر نمی‌توان امیدی به بازپرداخت این پول‌ها داشت. نتیجه اینکه دولت باید از بودجه ملی یعنی از مالیات، این پول‌ها را بپردازد.

«کارن بس»، یکی از نمایندگان کنگره آمریکا است که برای حل معضل وام‌های دانشجویی پیش‌نویس یک قانون را تهیه کرده است.

وی می گوید: وقتی بحث درباره وام های دانشجویی می شود یک نکته از قلم می افتد و آن این که دولت از وام‌های دانشجویی سود می‌برد. دولت میلیاردها دلار از بدهی دانشجویان پول به دست آورده است.

«بس» این طور کسب درآمد دولت را ناعادلانه توصیف می‌کند و می‌گوید باید آن را اصلاح کرد. در طرحی که او پیشنهاد داده به کسانی که به دنبال کسب درآمدهای آنچنانی نیستند و بعد از فارغ التحصیلی در بخش عمومی و عمدتا بخش‌های بهداشتی کار می‌کنند باید تخفیف داد. استدلال «بس» و دیگران این است که دولت آمریکا حتی از حاصل کار قشر تحصیل کرده سود می‌برد و سود مالی بردن از تحصیلات شهروندان واقعا منصفانه نیست.

بعضی از اعضای کنگره آمریکا و دولت این کشور طرح های متفاوتی برای بخشیدن وام های دانشجویی دارند. مثلا بازپرداخت را موکول کنند به میزان درآمد افراد یا آنکه بعد از گذشت تعداد سال مشخصی از بازپرداخت، بقیه بدهی را به فرد ببخشند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم