نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تجدیدنظر فنلاند برای دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی

وزیر آموزش فنلاند در یک اقدام غیرمنتظره از دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی خبر داد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «کریستا کیورو» وزیر علوم، آموزش و ارتباطات فنلاند طرحی را به مجلس ارائه کرده تا از سال ۲۰۱۶ میلادی از دانشجویان غیراروپایی در این کشور شهریه دریافت شود. این طرح در حالی مطرح می‌شود که تنها چند ماه پیش گزارشی مبنی بر ناموفق بودن طرح آزمایشی دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، این گزارش با همکاری مرکز جابه‌جایی‌های بین‌المللی (CIMO) تحت نظارت وزارت فرهنگ و آموزش فنلاند و موسسه دولتی مطالعات اقتصادی این کشور ارائه شده است. قرار است نتایج نهایی این مطالعه در غالب گزارشی در ماه مارس ۲۰۱۵ میلادی منتشر شود. نتایج اولیه این گزارش نشان می‌دهد طی ۱۰ سال اخیر شمار دانشجویان خارجی در فنلاند سه برابر شده و به حدود ۲۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ میلادی رسیده است که این افزایش به ویژه از سوی دانشجویان کشورهای آسیایی و آفریقایی بوده است.

بنا بر طرح دولت مبنی بر دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی،‌ این دانشجویان می‌بایست سالانه حداقل ۵۰۰۰ دلار شهریه بپردازند. این طرح دانشجویان تبادلی را در بر نخواهد گرفت. این طرح تا پیش از ارائه به مجلس تحت مطالعه و نظرخواهی از سوی موسسات آموزش عالی و احزاب مختلف سیاسی و سازمانهای دانشجویی قرار دارد. منتقدان این طرح،‌ دریافت شهریه از گروه خاصی از دانشجویان را یک تبعیض آشکار در نظام آموزشی دانستند و آن را غیر قابل قبول تلقی کردند. آنها معتقدند این اقدام به شدت دانشجویان را برای آمدن به فنلاند دچار تردید خواهد کرد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم