نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تجاری سازی علم، منطبق بر سیاست‌های علم و فناوری دغدغه اصلی دانشگاه است

سرپرست دانشگاه تهران در مراسم نمادین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که با حضور رئیس جمهور،‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از روسا و اساتید دانشگاه‌های کشور برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد غدیر و قربان و آغاز سال تحصیلی گفت: آموزش عالی دانشگاه‌های ایران پس از انقلاب اسلامی توسعه کمی و کیفی زیادی را تجربه کرده و به وظیفه خود در راستای تامین منابع انسانی عمل کرده اما نیاز کشور و توان دانشگاه‌ها فراتر از اقدامات صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود نیلی احمدآبادی با تاکید براینکه استفاده بهینه از ظرفیت دانشگاه‌ها باید در دستور کار باشد افزود: دغدغه اصلی دانشگاه تولید هدفمند علم و تجاری سازی منطبق بر سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهور است.

وی در ادامه افزود: افزایش اختیارات دانشگاه به منظور مسئولیت پذیری آنها، سیاست‌های جذب هیئت علمی و نحوه پذیرش دانشجو بالاخص دانشجویان دکتری که نقش مهمی در تامین علم و فناوری دارند و توجه به نیاز آنها از مسائل حائز اهمیت است.

سرپرست دانشگاه تهران در مورد دانشجویان دکتری گفت: ممکن است دانشگاه‌های خارجی با پیشنهادهای جذاب اقدام به جذب دانشجویان دکتری کنند بنابراین با افزایش حمایت از این قشر باید سعی شود تعداد بیشتری از آنها جذب دانشگاه‌های داخلی شوند.

نیلی در ادامه گفت:‌ علم و دانش به دلیل ماهیت خود در فضای جهانی امکان رشد دارند و به منظور توسعه فناوری‌ها، گسترش مبادلات دانشگاه‌ها در سطح بین الملل باید مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین سیاست‌های دولت تدبیر و امید باعث ایجاد فضای نشاط در دانشگاه‌ها و افزایش همکاری با بسیاری از دانشگاه‌های جهان با دانشگاه‌های ایران گردیده است. تداوم این سیاست‌ها باعث ایجاد شرایط بهتری درجهت اجرای سیاست‌های کلان کشور و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات مالی دانشگاه‌ها اظهار کرد:‌مشکلات مالی باعث شده است دانشگاه‌ها آنگونه که باید نتوانند به مسئولیت‌های خود رسیدگی کنند. دو درصد از بودجه کل کشور به دانشگاه‌ها اختصاص دارد اما با افزایش اعتبارات دانشگاه‌ها از منابع عمومی می‌توان به هدفمند تر شدن فعالیت‌های علمی دانشگاه کمک کرد.

وی در پایان در مورد درخواست دانشجویان از رئیس جمهور گفت: تشکل‌های دانشجویی علاقمند بودند دیدگاه خود را به استحضار رئیس جمهور برسانند. خواهش من از آقای رئیس جمهور این است که در اولین فرصت ممکن در هر مکانی فرصت گفتگو با دانشجویان را فراهم کنند.

در ادامه رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دولت تدبیر و امید در سال اول فعالیت خود اقدامات مهمی در عرصه اقتصاد، روابط بین الملل و سلامت انجام داد که اگر به این اقدامات توجه کنیم متوجه نقش برجسته دانشگاه‌ها خواهیم شد.

علی جعفریان با تاکید بر لزوم اعتماد به دانشگاه برای پیشرفت کشور گفت: اساتید برجسته و دانشجویان با حفظ تعلق به کشور قادر به فعالیت در صحنه‌های مختلف هستند. فعالیت در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی و تحول نظام سلامت نمونه‌های جدیدی برای بروز استعداد دانشگاهیان است.

وی ادامه داد: اگر به ضرورت استقلال دانشگاه به معنای محوریت تولید دانش تاکید کنیم، فرصت را برای شرکت دانشگاه در برنامه ششم توسعه مغتنم شمرده‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان تاکید کرد: تنها دغدغه دانشگاه مستقل، پیشرفت کشور است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم