نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تبعیض جنسیتی در انتخاب مدیران آموزش عالیِ انگلیس

نتایج مطالعات جدید در انگلیس حاکی از کاهش شدید حضور زنان در عرصه مدیریت دانشگاهی در این کشور است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زنان در حال حاضر ۵۶٫۵ درصد از بدنه دانشجویی و ۵۳٫۸ درصد از کل نیروی کاری انگلیس را تشکیل می‌دهند. آنها همچنین ۴۵ درصد از مشاغل آکادمیک در بخش آموزش عالی این کشور را در اختیار دارند. اما حضور آنها در راس مدیریت‌ها به شدت کاهش یافته به طوری که تنها ۲۷٫۵ درصد از مدیران را زنان انگلیسی تشکیل می‌دهند. این آمار در عناوین شغلی چون معاونت دانشگاهی و مسئولیت‌های اصلی نظیر ریاست دانشگاه‌ها حتی از این هم کمتر است. در سال تحصیلی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ میلادی تنها ۱۷ درصد از روسای دانشگاهی را زنان تشکیل داده‌اند که شامل روسای ۲۹ دانشگاه از مجموع ۱۶۶ دانشگاه این کشور می‌شود.

«اداره چالش‌های جنسیتی و موسسه مدیریت در آموزش عالی انگلیس» به منظور یافتن علت عدم توازن جنسیتی در پست‌های مدیریتی آموزش عالی این کشور دست به انجام این مطالعه زده است. این موسسه مطالعات خود را در «مرکز تحقیقات و اجرای سیاست‌های متنوع» در دانشگاه «آکسفورد بروکس» انجام داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز،‌ نتایج این مطالعه نشان داد زنان انگلیسی در مقایسه با مردان به دلیل تعصبات جنسیتی در انتخاب عناوین شغلی مدیریتی ناموفق‌تر هستند. برخی از حاضران در این مطالعه تاکید کردند به محض دستیابی به پست‌های بالاتر مدیریتی بیش از پیش از وضعیت تفاوت‌ها و تبعیض‌های جنسیتی آگاه شده‌اند. برخی از آنها به ویژه احساس می‌کنند با تصویری که اعضای هیئت انتخاب مدیران از یک رئیس دانشگاه ساخته‌اند، هماهنگ نیستند و می‌گویند برخی دوست ندارند ما را در راس مدیریت ببینند.

حاضران در این مطالعه از ضعف تنوع جنسیتی و نژادی در احراز پست ریاست دانشگاه‌ها ابراز نگرانی کردند و گفتند: این مسئله احتمالا از همانندسازی در فرآیند انتخاب و جذب در پست‌های ارشد تاثیر گرفته است. یکی از حاضران در این مطالعه با انتقاد از این وضعیت گفت: بسیاری از این انتخاب‌ها از سوی مردان مسن، سنتی و طبقه متوسط جامعه صورت می‌گیرند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم