نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تبعات منفی استیضاح وزیر علوم از زبان رییس دانشگاه خواجه‌نصیر

رییس دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی با بیان اینکه تغییرات مدیریتی در وزارت علوم در آستانه سال تحصیلی تبعات منفی در پی خواهد داشت، گفت: حدود ۲۰ سال است که دکتر فرجی دانا را از نزدیک می‌شناسم و ایشان فردی بسیار دانشمند و عالم هستند و از نظر اخلاق و رفتار و سابقه مدیریتی فردی بسیار اصولگرا و توانمند هستند.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکترعلی خاکی‌صدیق در نشست خبری که در آستانه شروع ترم جدید برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای سه دهه اخیر آموزش عالی و نیز چالش‌های پیش روی دانشگاه پرداخت و به طرح‌های پژوهشی، طرح تجمیع و مسائل دانشجویی اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین دستاوردهای دانشگاه خواجه‌نصیر به نوعی دستاوردهای آموزش عالی کشور نیز محسوب می‌شود و تقویت تحصیلات تکمیلی در تمام رشته‌ها و ایجاد ظرفیت بالای پذیرش در این مقاطع تحصیلی بوده است.

وی اظهارکرد: راه‌اندازی و تعریف رشته‌های بین رشته‌ای از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر در دانشگاه خواجه نصیر آغاز شده است و در زمینه تعداد مقالات نیز شاهد رشد چشمگیری بوده‌ایم و نسبت استاد به دانشجو ارتقاء پیدا کرده است.

خاکی صدیق با بیان اینکه ۲۰ سال پیش در دانشگاه خواجه‌نصیر فقط دو دانشیار در این دانشگاه حضور داشت، اظهارکرد: اما در حال حاضر ۴۰ استاد تمام و تعداد زیادی دانشیار داریم.

رییس دانشگاه خواجه‌نصیر با اشاره به چالش‌های پیش‌روی دانشگاه گفت: مهم‌ترین بحث، کیفیت آموزش و پژوهش است. از لحاظ کمیت در طی این سال‌ها پیشرفت خوبی داشته‌ایم؛ اما کیفیت آنها جای سوال دارد. همچنین کم توجهی به مقطع کارشناسی، توجه به اخلاق‌محوری و فرسودگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دانشگاه از دیگر چالش‌هایی است که با آنها روبه‌رو هستیم.

خاکی‌صدیق با بیان اینکه برای سنجش کیفیت آموزش عالی باید به کیفیت پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های پژوهشی که از سوی دانش‌آموختگان ارائه می‌شود، توجه کرد، گفت: برخی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه مایه افتخار ما هستند؛ اما در یک نگاه کلی به مجموع فارغ‌التحصیلان، از نظرکیفی با مشکلات جدی روبه‌رو هستیم. به همین منظور ایجاد انگیزه فعالیت‌های پژوهشی و رعایت قانون و مقررات برای همه دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه لزوم بازبینی سرفصل‌های دروس علوم پایه و مهندسی احساس می‌شود، گفت: برخی از سرفصل‌ها به ۲۰ سال پیش برمی‌گردند و تفکر سنتی در فضای علمی دانشگاه حاکم است. این در حالی است که در سال‌های اخیر نوآوری و دیدگاه‌های جدیدی در حوزه مهندسی ایجاد شده است.

رییس دانشگاه خواجه‌نصیر با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های وزارت علوم ارزیابی درونی دانشکده‌ها و افزایش کیفیت است، گفت: در بحث ارزیابی درون دانشکده‌ها، طرح‌هایی در دانشگاه خواجه‌نصیر در حال انجام است تا جایگاه افراد در دانشکده مشخص و نقاط ضعف شناسایی شود.

خاکی‌صدیق با بیان اینکه در ارزیابی اعضای هیات علمی نیز برنامه‌هایی در حال انجام است، گفت: عملکرد افراد مورد پایش قرار می‌گیرد تا اگر افت علمی صورت گرفت، به سرعت جبران شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث گسترش روابط بین‌الملل در سال‌های اخیر با چالش جدی روبه‌رو بوده‌ایم، گفت: متاسفانه این بخش طی چند سال گذشته به حالت نیمه تعطیل در آمده و توجه چندانی به آن نمی‌شد، ولی اخیرا با فعالیت‌های چشمگیر معاونت بین‌الملل وزارت علوم، در این بخش فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.

رییس دانشگاه خواجه‌نصیر با تاکید بر اینکه حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کنفرانس‌های بین‌المللی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: صرف دسترسی افراد به مقالات کافی نیست. عدم حضور دانشجویان و اساتید در کنفرانس‌های بین‌المللی به این معناست که در داخل تولید می‌کنیم و آن را مصرف می‌کنیم و هیچ بازخوردی از تولیدات صورت گرفته نداریم.

خاکی‌صدیق با بیان اینکه بودجه‌ای برای این منظور در نظر گرفته‌ایم، گفت: فرصت‌های مطالعاتی افزایش یافته و طرحی در حال تدوین است تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید در کنفرانس‌های بین‌المللی حضور داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه تعداد بالای مقالات ملاک درستی برای تولید علم نیست، گفت: در رابطه با تولید علم و پژوهش، در سطح وزارت علوم طرح‌هایی مطرح است تا مقالاتی که چاپ می‌شود، با کیفیت باشند و ضریب نفوذ بالایی داشته باشند. در آیین‌نامه انتشارات دانشگاه نیز تجدیدنظری در مورد موارد کیفی صورت گرفته تا کتاب‌هایی با کیفیت بالا و در زمینه‌های مهم پژوهشی تالیف شود و برای این منظور نیز بودجه خاصی در نظر گرفته شده است.

رییس دانشگاه خواجه‌نصیر با اشاره به اختصاص یک میلیارد تومان به تجهیزات آزمایشگاه‌های آموزشی دانشگاه اظهار کرد: در سال‌های اخیر با توجه ویژه به تحصیلات تکمیلی از کارشناسی غافل شده‌ایم به همین منظور در قانون‌گذاری‌ها توجه ویژه‌ای به این مقطع داریم و downloadحدود یک میلیارد تومان به تجهیز آزمایشگاه‌های آموزشی اختصاص داده‌ایم چراکه وسایل آموزشی بسیار فرسوده هستند. از سوی دیگر وزارت علوم نیز حمایت‌های ویژه‌ای در این زمینه از دانشگاه کرده است.

خاکی‌صدیق با بیان اینکه دشوارترین و اساسی‌ترین مشکل دانشگاه خواجه‌نصیر بحث زیرساخت‌های فرسوده این دانشگاه است، گفت: اکنون در دانشگاه خواجه‌نصیر بسیاری از ساختمان‌ها فرسوده شده‌اند. دانشکده علوم در حقیقت مدرسه آمریکایی‌ها در زمان قبل از انقلاب بوده و برای کاربری مدرسه ساخته شده است. همچنین دانشکده برق خواجه‌نصیر نیز به دوران جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. تنها دانشکده جدید دانشکده مکانیک است که رشته‌های صنایع و مواد نیز در این دانشکده حضور دارند و به همین علت تراکم زیادی در این دانشگاه وجود دارد.

وی با اشاره به دلایل اینکه در طی سال‌های اخیر ساختمان جدیدی ساخته نشده است، اظهارکرد: این مساله به این دلیل است که همیشه طرح تجمیع را مطرح کرده‌اند و به همین بهانه بودجه‌ای برای ساختمان اختصاص نداده‌اند.

رییس دانشگاه خواجه‌نصیر با اشاره به سرنوشت طرح تجمیع دانشگاه خواجه‌نصیر گفت: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در ۸ سال گذشته، آنگونه که باید مراکز تصمیم‌گیرنده بیرون دانشگاه در این زمینه همکاری نکردند و این مساله نیاز به عزم ملی و هزینه بسیار دارد.

خاکی‌صدیق با بیان اینکه به دنبال تجمیع منطقه‌ای دانشکده‌های خواجه‌نصیر هستیم، ادامه داد: در حال حاضر سه دانشکده بزرگ در سطح تهران وجود دارد که سعی داریم با تاسیس مراکزی، تمام رشته‌ها در این سه منطقه تجمیع کنیم.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد
بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم