نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تاسیس دانشگاه‌های متعدد چالش‌های فراوانی بدنبال داشته است

معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید به اثرات منفی و چالش‌های بی‌شماری که بدنبال تاسیس دانشگاه‌های زیاد ایجاد شده توجه کرده و راهکارهای مناسب دنبال شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، دکتر “مجتبی صدیقی” پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته(هایتک) کرمان اظهار کرد: سال تحصیلی جدید با جمعیتی حدود چهار دهم میلیون نفر دانشجو آغاز شده است به گونه‌ای و ۵۸ و نیم درصد دختران و ۴۱ درصد دانشجویان را پسران تشکیل می‌دهند که این امر نیازمند برنامه‌ریزی جدی‌تر است ضمن اینکه امسال حداقل ۱۷۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها موجود است.

صدیقی با اشاره به نگرانی‌های خود در زمینه چالش‌های علمی بیان کرد: در سال‌های اخیر تولید علم اغلب تک بعدی بوده است و بنده فکر می‌کنم در این دوره شعار اصلی باید پرداختن به کیفیت و تولید علم همه جانبه و توجه به رسالت‌های اجتماعی باشد.

وی افزود: دانشگاهی که به مشکلات منطقه‌اش بی‌توجه باشد همه جانبه نیست و به رسالت خود عمل نکرده است.

معاون وزیرعلوم گفت: در این دوره ما می‌خواهیم بنای دانشگاه‌ها بحث هدفمند آموزش عالی باشد ازاین رو باید درعمل با چند مسیر استقلال آکادمیک دانشگاه‌ها دنبال شود چراکه این مجموعه‌ها می‌توانند خود را اداره کنند و در چارچوب اختیارات خود کار را دنبال و برای امروز و آینده نیز برنامه ریز کنند.

می‌خواهیم به دانشگاهیان اعتماد کنیم

وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم به دانشگاهیان اعتماد کنیم و قطعاً از این مساله سود خواهیم برد، دخالت‌های بی‌مورد وزارتخانه را کم کرده و حتی قطع خواهیم کرد چراکه وظیفه وزارتخانه نظارت و پشتیبانی است ضمن اینکه باید اقتدار وزارت علوم را به آن برگردانیم.

صدیقی افزود: قصد داریم از رجوع به آرای هیات علمی و مجموعه دانشگاهی برای تصمیم گیری ترسی وجود نداشته باشد، به علاوه خواستار مشارکت دانشجویان هستیم.

رییس سازمان امور دانشجویان یادآوری کرد: در دولت جدید به دنبال فضای سالم، با نشاط، اخلاقی و قانون‌مند در محیط‌های علمی هستیم و بارها گفته‌ایم دانشگاه آرام مقصد ماست نه دانشگاه ساکت بنابراین دانشگاهی که دانشجودر آن امکان اظهار نظر در قالب مقررات پیش‌بینی شده را داشته باشد مد نظر ما است.

وی با اشاره به اینکه باید همه کمک کنیم به ایفای مسوولیت اجتماعی دانشجویان تصریح کرد: نباید در دانشگاه‌های ما دانشجویی تربیت شود که برای گرفتن حق خود در جامعه نیروی ضعیفی داشته باشد چراکه در این صورت درمقابل خارجی‌ها هم سر خم خواهد کرد بنابراین باید تلاش کنیم فرزندان ما در کنار کسب روش تحقیق، رشید پرورش یابند و بتوانند حضور خوبی در فعالیت‌های اجتماعی داشته باشند.

معاون وزیر علوم اظهار کرد: کار فرهنگی‌ای جوابگوست که قول و عمل آن یکسان باشد زیرا تاثیر جدی‌تری در اثرپذیری کارهای فرهنگی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه دستمایه خوبی برای آموزش عالی کشور است بیان کرد: بر اساس همین سیاست‌هایی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است باید بتوانیم برنامه ایشان را جدی‌تر دنبال کنیم ضمن اینکه در این زمینه کارهای خوبی در حوزه‌های مختلف وزارتخانه آغاز شده است.

صدیقی افزود: در عرصه دانشجویی ۱۳ بند از سیاست‌های کلی مرتبط با ما می‌باشد و امیدوارم خارج از شعاع و فضای تبلیغاتی آنچه را که واقعا مد نظر رهبر معظم انقلاب است را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: در برنامه ششم و در چارچوب سیاست‌ها، نیز تغییر رویکرد در ارئه خدمات دانشجویی وجود دارد و از خدمات کم و بی کیفیت به سوی تسهیلات زیاد و با کیفیت البته با حضور بخش خصوصی خواهیم رفت.

برخی جاها فقط نامی از دانشگاه مانده و کیفیتی نیست

معاون وزیر علوم با بیان اینکه قصد داریم درتوسعه کمی که اتفاق افتاده تجدید نظر کرده و جلوی اثرات منفی آن را بگیریم تاکید کرد: در حال حاضر ۱۱۸ دانشگاه دولتی وجود دارد که ۶۰ مورد آن در ۸۰ سال عمر آموزش عالی تاسیس شد و ۵۸ مورد هم در هشت سال اخیر که این اتفاق در جاهایی ضروری و مناسب بوده و جاهایی نیز فقط از دانشگاه نامی مانده و خبری از کیفیت نیست.

صدیقی بیان کرد: حتی در حوزه موسسات غیرانتفاعی نیز هم اکنون دارای ۳۵۰ غیرانتفاعی در کشور هستیم که تا سال ۸۰ فقط ۸۰ موسسه وجود داشت از این رو قاعدتاً باید به اثرات منفی و چالش‌های بی‌شمار ایجاد شده توجه کرده و راهکارهای مناسب در برنامه‌ریزی و اجرا دنبال شود.

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: خوشبختانه در بحث چالش‌های کمّی همه افراد با هر سلیقه سیاسی ورود کرده و اتفاق نظر به وجود آمده که باید فکری کرد، در داستان غم‌انگیز بورسیه‌ها هم امیدوارم اتفاق نظر به وجود بیاید.

صدیقی تصریح کرد: باید همه دلسوز باشند و برای موقعیت هیات علمی در دانشگاه‌ها تلاش کنند و همه آنچه که آبروی آموزش عالی کشور است را بخواهند.

وی ضمن تاکید بر اینکه باید اقتدار ریاست دانشگاه حفظ شود افزود: این به معنی دیکتاتوری وعدم رجوع به آراء هیات علمی نیست اما در کنار همه جمع‌بندی‌ها باید نهایتا رییس دانشگاه باشد و نباید به هیچ وجه جایگاه وی توسط هیچ مجموعه‌ای مخدوش شود.

بزرگترین چالش آموزش عالی عدم ثبات حوزه مدیریتی است

معاون وزیر علوم ادامه داد: آموزش عالی این روزها با چالش‌های زیادی مواجه است و فکر می‌کنم بزرگترین چالش عدم ثبات حوزه مدیریتی ستاد است که امیدوارم این امر نیز به ثبات خوبی برسد.

صدیقی با اشاره به اینکه ما به نقش مجلس و جایگاه آن احترام می‌گذاریم تاکید کرد: اما نمی‌توانیم تاسفمان را نسبت به از دست دادن چهره خوب و مهمی مانند دکتر” رضا فرجی‌دانا” پنهان کنیم، ما برای این دوره هزینه دادیم اما فکر می‌کنم سرمایه‌ای به نام اخلاق و صداقت را بدست آوردیم زیرا وی می‌توانست در استیضاح خیلی موارد را ذکر کرده و “بگم بگم” راه بیندازد اما حاکمیت اخلاق به وی این اجازه را نداد از این رو ما اثبات کردیم آنچه که در آموزش عالی مهم است حاکمیت ارزش‌ها، اخلاق و صداقت است.

رییس سازمان امور دانشجویان در ادامه تصریح کرد: از رییس جمهور نیز تشکر می‌کنیم که با تیزهوشی دکتر “نجفی” را به جای دکتر فرجی‌دانا معرفی کرد چراکه بنای وی هم ادامه سیاست‌های دولت است، البته سلیقه‌های افراد متفاوت است اما به طور کلی تغییر چندانی در سیاست‌ها نداریم و امیدواریم این کشتی هم به ثبات و ساحل امن برسد تا وقت آموزش عالی بیش از این هدر نرود.

صدیقی سپس اظهار کرد: طراز بالای دانشگاه باید حفظ شود ضمن اینکه این دانشگاه با نام تحصیلات تکمیلی ایجاد شده و ترکیبی از پژوهش، آموزش و پارک عام و فناوری است انتظار می‌رود موقعیت آن در کیفیت حفظ شود.

خط قرمز دانشگاه باید «کیفیت» باشد

معاون وزیر علوم خطاب به روسا و اساتید دانشگاه بیان کرد: باید خط قرمز کیفیت باشد، اصلاً نگران کاهش دانشجویان نباشید و نقش خود را در برنامه‌ریزی تحصیلات تکمیلی انجام دهید همچنین به حوزه ستادی هم در برنامه‌ریزی‌ها وسیاست‌گزاری‌ها کمک کنند.

وی در ادامه افزود: نقشه علمی کشور آماده است بنابراین نقش شما باید در آن مشخص شود و چند بند را متناسب با سیاست‌های دانشگاه دنبال کنید که در این رابطه توسعه روابط بین المللی از سیاست‌های اصلی و کلی ما محسوب می‌شود و این مرکز هم از ابتدا قصد داشته همکاری‌های تحقیقاتی بین‌المللی داشته باشد باید به هدف خود برسد و در این راستا شما هر میزان که تلاش کنید ما هم امکان بورسیه دانشجویان غیرایرانی را به شما خواهیم داد و شما هم برای جذب دانشجوی خارجی کوشش کنید.

صدیقی گفت: دانشجویان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته می‌توانند برای سایر دانشجویان کشور الگو باشند و امیدواریم چند سال آینده نام این مجموعه را در سطح مراکز آموزش عالی برتر کشور ببینیم.

رییس سازمان امور دانشجویان کشور سپس تصریح کرد: اگرچه هنوز در حوزه آموزش عالی نسبت به تغییر و تحولات گلایه‌هایی هست اما فکر می‌کنم در دولت جدید بهتر عمل شد و قالب جابه‌جایی‌ها عمدتاً با اتمام دوره فرد قبلی و همین درصد کم بنا به مصلحت انجام شد.

گاهی تغییر ایده‌ها ضروری است

وی با اشاره به اینکه گاهی تغییر چهره‌ها و ایده‌ها ضروری است تار کار نویی دنبال شود افزود: در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته هم دکتر “محبی” رییس سابق تلاش صمیمانه‌ای داشته ضمن اینکه فردی علمی‌ است که مخلصانه کار کرده و اگرچه کار و راه طولانی است ولی باید همه دست به دست هم دهند تا ادامه روند نیز با پیشرفت همراه باشد.

صدیقی ادامه داد: دکتر میرزایی نیز به عنوان ریاست جدید این مجموعه از مجموعه بنیان‌گذاران این دانشگاه محسوب می‌شود که دارای تجربه‌های فراوانی نیز هست و امیدوارم تجربه گرانقدر وی موجب توسعه کیفیت باشد.

معاون وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: برخی بندگان خداوند امکانی پیدا کرده و مجدداً می‌توانند به دنیا برگشته و کارهای ناتمام خود را تمام کنند که دکتر میرزایی هم از این قبیل افراد است و هم اکنون فرصتی بدست آورده تا بار دیگر اقدامات نیمه‌تمامش را کامل کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم