نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بپردازشگرهای ۶۴ بیتی

بپردازشگرهای ۶۴ بیتی

مهمترین مزیت تراشه های ۶۴ بیتی برای تولید کننده های برنامه هایدیجیتالی ، امکان آدرس دهی منطقه بیشتری از حافظه توسط پردازشگر است.

از سال گذشته ، وقتی شرکت AMD ، تراشه های ۶۴ بیتی اپترون خود رابه بازار عرضه کرد ، در عرصه محاسبات ۶۴ بیتی برای خلق آثار دیجیتالی ،پیشرفت قابلملاحظه ای صورت گرفت . علت آن را به راحتی می توان دریافت .
طراحان جلوه هایویژه ، استودیو های ساخت و توسعه بازی و شرکت های دیگری وابسته به مجموعه داده هاییهستند که با وجود پیچیده بودن باعث ایجاد تصاویر با گرافیکی واقعی تر می شوند . واین همان چیزی است که تماشاگران فیلم ها ، برنامه های تلویزیونی و بازی ها انتظاردارند .
در بیشتر بخشها ، سرورها و ایستگاه های کاری که بر اساس پردازشگرهای ۶۴بیتی جدید فعالیت می کنند ، با سرعت بیشتری نسبت به سیستم های ۳۲ بیتی هم تراز خود، بین این مجموعه داده ها حرکت می کنند . برای مثال ، در یک استودیو تهیه فیلمراندو کردن یک فایل انیمیشن خیلی سریع تر انجام می گیرد .
بنابراین زمان تولیدفیلم کاهش یافته ، سرمایه استودیو کمتر مصرف شده و هنرمندان فرصت بیشتری برای خلقآثار هنری خود پیدا می کنند . هنوز دنیای تولیدات دیجیتالی با پردازشگر های ۶۴ بیتیناآشنا هستند .
در حقیقت ، آن ها به میزان زیادی وابسته به پردازشگرهای ۳۲ بیتیهستند . ( در استودیو های معروف ساخت جلوه های ویژه ، سیستم های ۶۴ بیتی SGI که تحت Irix کار می کنند ، استفاده می شود . )
اما تراشه های اپترون جدید از دو جنبهبا سیستم های قبلی تفاوت دارند : اولا ، آنها از ساختار ریز پردازنده های سری X۸۶ ( که سیستم های پنتیوم و یا سری قبلشان بر آن پایه ساخته شده اند ) ، حمایت می کنند واین خود باعث قابل استفاده بودن آن ها و یا مهمتر ، سازگاری آن ها با سیستم عاملهای ۳۲ بیتی و یا نرم افزارهای کاربردی است . ثانیا ، ساختار تراشه های AMD به گونهای است که نرم افزارهای کاربردی ۳۲ بیتی را قادر می سازد بدون کاهش کارایی به راحتیاجرا شوند .
این در حالی است که ایتانیوم شرکت اینتل . که خود یک پردازشگر ۶۴بیتی است ، برنامه های ۳۲ بیتی را در مد شبیه سازی شده نرم افزار اجرا می کند ، واین باعث پایین آمدن کارایی سیستم می شود .( ایتانیوم ، پایه خوبی برای سرویس دهندههای اجرا کننده برنامه های ۶۴ بیتی محسوب می شود .)
● نکاتی در مورد تراشه ها .
مهمترین مزیت تراشه های ۶۴ بیتی برای تولید کننده های برنامه های دیجیتالی ،امکان آدرس دهی منطقه بیشتری از حافظه توسط پردازشگر است .
یک پردازشگر ۳۲ بیتیدر هر لحظه ، بیشتر از ۴ گیگابایت داده را نمی تواند پردازش کند و وقتی به مقدار ۴گیگابایت می رسد شروع به فرستادن داده ها به دیسک سخت می کند که باعث کند شدن سرعتپردازشگر می شود .
کاربران خصوصاً آن دسته از کاربرانی که مجموعه داده هایشانفراتر از ۴ گیگابایت است ، به این مقدار دیوار یا مرز ۴ گیگابایتی می گویند ، زیراداده هایشان در این نقطه با سرعت کمتری پرازش می شود و کارایی سیستم پایین می آید . اما پردازشگر های ۶۴ بیتی ، در هر لحظه ، قدرت پردازش ۱۶ گیگابایت داده را دارند کهبرای مجموعه داده های بزرگ بسیار مفید تر است زیرا پردازش آن ها سریعتر انجام میشود .
مت واینبرگ مدیر بازاریابی شرکت IBM ، می گوید : « افزایش حافظه ،بیشترین تقاضایی است که ما از مشتریان خود دریافت می کنیم . ۱۶ گیگابایت حافظه درمقابل ۴ گیگابایت ، به میزان زیادی زمان راندو تصاویر انیمیشن را پایین می آورد . » جیسون برایان فورد ـ جونز مدیر محصولات Soft Image/XSI می گوید : « ما ( بینندگان ) باید جزئیات بیشتری را در فیلم های خود ببینیم ، و اگر پردازشگرهای ۶۴ بیتی از عهدهانجام آن بر می آیند ، شرکت ها روی آنها سرمایه گذاری خواهند کرد . »
چیزی کهبیشتر از همه در مورد تراشه های اپترون ، جلب توجه می کند . قدرت آن در اجرایبرنامه های کاربردی ۳۲ بیتی است .
به این معنی که تولید کنندگان برنامه هایدیجیتالی ، نیازی به خرید نسخه ۶۴ بیتی برنامه مورد علاقه خود ندارند بلکه میتوانند برنامه های ۳۲ بیتی خود را با همان سرعت و یا حتی سریع تر از قبل اجرا کنند . ( ناگفته نماند که نسخه ۶۴ بیتی بسیاری از نرم افزار ها هنوز به بازار نیامده است . )
مثلا یک طراح تصاویر انیمیشن که با یکی از نرم افزار های ۳۲ بیتی کار میکند را در نظر بگیرید . بعلت ۳۲ بیتی بودن پردازشگر ، هنگام راندو تصاوی سرعت پایینمی آید زیرا حجم داده ها زیاد است .
حال این طراح به راحتی و بدون تغییر نسخهنرم افزار خود به ۶۴ بیتی ، در همان محیط قبلی تصاویر خود را طراحی کرده ولی هنگامراندوی آنها ، پرداشگر ۶۴ بیتی کمک بزرگی در کاهش زمان پردازش به او خواهد کرد .
بنابراین نرم افزار های ۳۲ بیتی در سیستم هایی که پردازشگر ۶۴ بیتی دارند بهراحتی اجرا شده و نیازی به تبدیل نسخه نرم افزار نیست . علاوه بر آن ، تراشه اپترون، از ساختار انتقال سریع AMD تبعیت می کند که باعث توانایی بیشتر برای انجام عملیاتچند پردازشی می شود . برای راه اندازی یک سرور ، حداکثر ۸ تراشه اپترون و برای راهاندازی یک ایستگاه کاری ، حداکثر ۴ تراشه قابل استفاده است .
● سیستم های دیگر ( پردازشگرهای دیگر )
اپترون ، تنها تراشه شرکت AMD نیست . او همچنین ، تراشهآتلون را تولید کرده که پاییز گذشته به سرورها و ایستگاه های کاری معرفی کرد . سیستم های دیگر نیز در دنیای DCC ، توسط دیگر تراشه های ۶۴ بیتی قدرت یافته اند .
البته ناگفته نماند که شرکت SGI ، مدت طولانی است که در این بازی می باشد وکامپیوتر هایی که تحت سیستم عامل لینوکس کار می کنند را ارائه می دهد . SGI اخیرامدلهای جدیدی را از سرورهای Altix بر پایه لینوکس معرفی کرده است . G۵شرکت Apple از پردازشگرهای ۶۴ بیتی استفاده می کند .
شرکت سان میکرو سیستم یک نمونه ازشرکت هایی است که خود پردازشگر های ۶۴ بیتی و ایستگاه های کاری تولید می کند . برایان هیلی مدیر گروه بازاریابی و ایستگاه های کاری شرکت سان اظهار داشت که اینشرکت در سال ۱۹۹۶ ، اولین ایستگاه کاری عملی منطبق بر پردازشگر های ۶۴ بیتی را بهبازار عرضه کرد .
او همچنین اضافه کرد : « شرکت سان اخیرا ، ایستگاه های کاریمنطبق بر پردازشگر های ۶۴ بیتی معرفی کرده است که کمتر از ۵۰۰۰ دلار فروش رفته اند ( ۵۰درصد پایین تر از مدل قبل ) و آنچه در اینجا حائز اهمیت است تراشه های AMD استکه برای تمام سیستم های ۶۴ بیتی مفید واقع می شود و در حال پیشرفت سریع است . »
● نگاهی بر نرم افزار : ( بررسی تاثیر پردازشگرهای ۶۴ بیتی بر دنیای نرم افزار )
تکنولوژی ۶۴ بیتی هم اکنون در حال تجربه فراز و نشیبی است که در دنیای نرمافزار و سخت افزار متداول می باشد . مطمئنا تراشه ها سرعت زیادی دارند و می توانندمقدار زیادی حافظه را اداره کنند .
اما نرم افزار های کاربردی که بتوانند دراین خط تولید از آن ها بهره جویند ، کجا هستند ، این نرم افزار ها هنوز به بازارنیامده اند ، زیرا فروشندگان نرم افزار تمایلی به تغییر و یا ساخت نسخه های جدیدمحصولات که ممکن است نهایتاً بازار خوبی برای برگرداندن سرمایه آنها نداشته باشد ،ندارند و در این زمینه بسیار محتاطانه گام برداشته اند .
بر اساس ادعای شرکت AMD ، یکی از مزایای اپترون این است که نرم افزار ۶۴ بیتی معنی ندارد . زیرا برنامههای کاربردی ۳۲ بیتی به راحتی تحت آن اجرا می شوند ، در حقیقت ، شرکت مطمئن است کهبرنامه ها ، حتی سریع تر از سیستم های ۳۲ بیتی اجرا می شوند . البته زود است که دراین مورد قضاوت کنیم زیرا هنوز تراشه اپترون از هر جهت تحت آزمایش قرار نگرفته است .
سیستم عامل ها جزء اولین گروهی می باشد که حائز اهمیت است . لینوکس سیستمعاملی است که با محیط ۳۲ ویا ۶۴ بیتی سازگاری دارد . عموماً وقتی صحبت از محاسبات۶۴بیتی می شود ، مردم به یاد سیستم عامل لینوکی می افتند . نسخه جدید ویندوز XP همدر محیط ۶۴ بیتی اجرا می شود ، بنابراین واضح است که شرکت مایکروسافت باید از اینتکنولوژی پشتیبانی کند .
گروه دوم ، نرم افزارهای تخصصی تر مانند رندر سازیتصاویر است . نرم افزار رندرسازی منتال ری از شرکت Mental Image ، نرم افزار G۵ازشرکت Apple و یا دیگر برنامه های محاسباتی بیتی موجود ، همگی تحت سیستم اپترون اجرامی شود . پس با وجود اینکه فروشندگان نرم افزار در مورد نقشه های نرم افزاری خودمحتاط هستند اما از آینده محاسبات ۶۴ بیتی کاملا آگاه می باشند .
شرکت Discreet ، نسخه ۶۴ بیتی نرم افزار ۳D Max خود را انتشار نداده است . دان پراچازکا مدیرمحصولات ۳D Max می گوید : « ما به موفقیت هایی در اجرای مد ۳۲ بیتی نرم افزار ۳D Max در یک سیستم عامل مبتنی بر پردازشگر ۶۴ بیتی رسیده ایم که کارایی سیستم را کاهشنداده و به ما اجازه می دهد به مقدار بیشتری از حافظه RAM دسترسی داشته باشیم البتهاستفاده از نرم افزار ۶۴ بیتی حسن دیگری دارد . »
برایان فورد ـ جونز اظهارداشت که هنوز تصمیم در مورد تبدیل سیستم XSI خود به ۶۴ بیتی نگرفته است ولی اعتقاددارد این تکنولوژی سریعاً در حال پیشرفت است . سخنگوی شرکت Alias می گوید این شرکتاز پیشرفت در محاسبات ۶۴ بیتی اطلاع دارد ، ولی هنوز هیچ تبدیلی در این زمینه انجامنداده است .
چند سال پیش ، این شرکت یک نسخه ۶۴ بیتی از نرم افزار مایا رامعرفی کرد ولی به دلایل مختلف آن را به بازار ارائه نداد .
● نگاهی بر سختافزار . ( بررسی تاثیر پردازشگر های ۶۴ بیتی بر دنیای سخت افزار )
فروشندگانسخت افزار ، که جعبه های جدید تراشه ها را می فروشند ، در مورد موضوع محاسبات ۶۴بیتی ، سر سخت تر از فروشندگان نرم افزار هستند . تنوع شرکت های ارائه دهنده سیستمهای ۶۴ بیتی در دنیای DCC بسیار است .
برای مثال ، شرکت های Alienware ،تکنولوژی Boxx ، کامپیوتر Monarch Microway ، QSol ، Racksaverبرخی ارائه دهنده هایسیستم های HP ، IBM ، SUN هستند که از تراشه های ۶۴ بیتی AMD استفاده می کنند .
شرکت Boxx ، فروشنده سرورها و ایستگاه های کاری است که از تراشه اپترون AMD استفاده می کنند . تیم لورنس موسس شرکت Boxx و نائب رئیس پروژه های اجرایی آن میگوید : « اوایل ، ایستگاه های کاری خصوصی که از پردازشگرهای ۶۴ بیتی استفاده میکردند مورد توجه قرار نگرفتند . نه به خاطر عیب و کاستی در تکنولوژی ۶۴ بیتی ، بلکهبه خاطر هزینه بالا و همه مجبور بودند از پردازشگرهای ۳۲ بیتی استفاده کنند . اماحالا ، بالاخره ما بین ۳۲ و ۶۴ حق انتخاب داریم .»
شرکت کامپیوتری Monarch ،فروشنده سرورها و ایستگاه های کاری است که در آن ها از سیستم های عامل لینوکس وتراشه اپترون یا آتلون استفاده می شود .
تری هریس مدیر بازاریابی این شرکتاظهار داشت : « در حال حاضر مشتریانی داریم که از پرداشگرهای ۶۴ بیتی برای تولیداتانیمیشن ، جلوه های سه بعدی ، ویرایش ویدئویی و طراحی کامپیوتری استفاده می کند .
بیشتر این مشتریان هنوز از نرم افزار های ۳۲ بیتی استفاده می کنند . اما تراشههای اپترون و آتلون ۶۴ بیتی ، در مد ۳۲ به خوبی عمل می کنند . »
هریس همچنینگفت : « به نظر من بیشتر مشتریان DCC ، به سرعت خود را با تغییرات جدید سخت افزاریتطبیق نمی دهند گرچه برنامه هایشان عملاً نیاز به ارتقاء دارد شرکت اینتل ( باپردازشگرهای ۳۲ بیتی ) و مکینتاش معتقد هستند که نمی توان یک مشتری DCC را متقاعدکرد که مزیت های اجرایی سخت افزار جدید به ریسک درگیر شدن در امتحان یک تکنولوژینرم افزاری جدید می ارزد .
بیشتر این مشتریان نمی خواهند خود را درگیر پیکربندیهای جدید یا عیب یابی آن ها کنند زیرا وقت ، برایشان طلاست . بنابراین قبل از قبولهر نوع تکنولوژی سخت افزاری جدید ، منتظر نسل دوم نرم افزار هایشان خواهند بود تااز هر گونه اتلاف وقت در این نقل و انتقال دوری کنند . »
● درحاشیه .
درحال حاضر ، تمام ایستگاه های کاری و سرورهایی که از تراشه های ۶۴ بیتی AMD استفادهمی کنند ، موفقیت خود را در بخش های راندو نرم افزار های DCC خود می یابند . قابلیتبالا در انتقال داده کمک زیادی جهت راندو به طراحان تصاویر پیچیده می کند .
اکثر متخصصان فکر می کنند که در چند سال آینده ، بیشتر هنرمندان دیجیتالی درحال مدل سازی و انجام پروژه های انیمیشن روی حاضر ، فروشندگان سخت افزار باید منتظرفروشندگان نرم افزار بمانند و مشتریان آن ها باید امیدوار باشند.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم