نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بپردازشگرهای ۶۴ بیتی

بپردازشگرهای ۶۴ بیتی

مهمترین مزیت تراشه های ۶۴ بیتی برای تولید کننده های برنامه هایدیجیتالی ، امکان آدرس دهی منطقه بیشتری از حافظه توسط پردازشگر است.

از سال گذشته ، وقتی شرکت AMD ، تراشه های ۶۴ بیتی اپترون خود رابه بازار عرضه کرد ، در عرصه محاسبات ۶۴ بیتی برای خلق آثار دیجیتالی ،پیشرفت قابلملاحظه ای صورت گرفت . علت آن را به راحتی می توان دریافت .
طراحان جلوه هایویژه ، استودیو های ساخت و توسعه بازی و شرکت های دیگری وابسته به مجموعه داده هاییهستند که با وجود پیچیده بودن باعث ایجاد تصاویر با گرافیکی واقعی تر می شوند . واین همان چیزی است که تماشاگران فیلم ها ، برنامه های تلویزیونی و بازی ها انتظاردارند .
در بیشتر بخشها ، سرورها و ایستگاه های کاری که بر اساس پردازشگرهای ۶۴بیتی جدید فعالیت می کنند ، با سرعت بیشتری نسبت به سیستم های ۳۲ بیتی هم تراز خود، بین این مجموعه داده ها حرکت می کنند . برای مثال ، در یک استودیو تهیه فیلمراندو کردن یک فایل انیمیشن خیلی سریع تر انجام می گیرد .
بنابراین زمان تولیدفیلم کاهش یافته ، سرمایه استودیو کمتر مصرف شده و هنرمندان فرصت بیشتری برای خلقآثار هنری خود پیدا می کنند . هنوز دنیای تولیدات دیجیتالی با پردازشگر های ۶۴ بیتیناآشنا هستند .
در حقیقت ، آن ها به میزان زیادی وابسته به پردازشگرهای ۳۲ بیتیهستند . ( در استودیو های معروف ساخت جلوه های ویژه ، سیستم های ۶۴ بیتی SGI که تحت Irix کار می کنند ، استفاده می شود . )
اما تراشه های اپترون جدید از دو جنبهبا سیستم های قبلی تفاوت دارند : اولا ، آنها از ساختار ریز پردازنده های سری X۸۶ ( که سیستم های پنتیوم و یا سری قبلشان بر آن پایه ساخته شده اند ) ، حمایت می کنند واین خود باعث قابل استفاده بودن آن ها و یا مهمتر ، سازگاری آن ها با سیستم عاملهای ۳۲ بیتی و یا نرم افزارهای کاربردی است . ثانیا ، ساختار تراشه های AMD به گونهای است که نرم افزارهای کاربردی ۳۲ بیتی را قادر می سازد بدون کاهش کارایی به راحتیاجرا شوند .
این در حالی است که ایتانیوم شرکت اینتل . که خود یک پردازشگر ۶۴بیتی است ، برنامه های ۳۲ بیتی را در مد شبیه سازی شده نرم افزار اجرا می کند ، واین باعث پایین آمدن کارایی سیستم می شود .( ایتانیوم ، پایه خوبی برای سرویس دهندههای اجرا کننده برنامه های ۶۴ بیتی محسوب می شود .)
● نکاتی در مورد تراشه ها .
مهمترین مزیت تراشه های ۶۴ بیتی برای تولید کننده های برنامه های دیجیتالی ،امکان آدرس دهی منطقه بیشتری از حافظه توسط پردازشگر است .
یک پردازشگر ۳۲ بیتیدر هر لحظه ، بیشتر از ۴ گیگابایت داده را نمی تواند پردازش کند و وقتی به مقدار ۴گیگابایت می رسد شروع به فرستادن داده ها به دیسک سخت می کند که باعث کند شدن سرعتپردازشگر می شود .
کاربران خصوصاً آن دسته از کاربرانی که مجموعه داده هایشانفراتر از ۴ گیگابایت است ، به این مقدار دیوار یا مرز ۴ گیگابایتی می گویند ، زیراداده هایشان در این نقطه با سرعت کمتری پرازش می شود و کارایی سیستم پایین می آید . اما پردازشگر های ۶۴ بیتی ، در هر لحظه ، قدرت پردازش ۱۶ گیگابایت داده را دارند کهبرای مجموعه داده های بزرگ بسیار مفید تر است زیرا پردازش آن ها سریعتر انجام میشود .
مت واینبرگ مدیر بازاریابی شرکت IBM ، می گوید : « افزایش حافظه ،بیشترین تقاضایی است که ما از مشتریان خود دریافت می کنیم . ۱۶ گیگابایت حافظه درمقابل ۴ گیگابایت ، به میزان زیادی زمان راندو تصاویر انیمیشن را پایین می آورد . » جیسون برایان فورد ـ جونز مدیر محصولات Soft Image/XSI می گوید : « ما ( بینندگان ) باید جزئیات بیشتری را در فیلم های خود ببینیم ، و اگر پردازشگرهای ۶۴ بیتی از عهدهانجام آن بر می آیند ، شرکت ها روی آنها سرمایه گذاری خواهند کرد . »
چیزی کهبیشتر از همه در مورد تراشه های اپترون ، جلب توجه می کند . قدرت آن در اجرایبرنامه های کاربردی ۳۲ بیتی است .
به این معنی که تولید کنندگان برنامه هایدیجیتالی ، نیازی به خرید نسخه ۶۴ بیتی برنامه مورد علاقه خود ندارند بلکه میتوانند برنامه های ۳۲ بیتی خود را با همان سرعت و یا حتی سریع تر از قبل اجرا کنند . ( ناگفته نماند که نسخه ۶۴ بیتی بسیاری از نرم افزار ها هنوز به بازار نیامده است . )
مثلا یک طراح تصاویر انیمیشن که با یکی از نرم افزار های ۳۲ بیتی کار میکند را در نظر بگیرید . بعلت ۳۲ بیتی بودن پردازشگر ، هنگام راندو تصاوی سرعت پایینمی آید زیرا حجم داده ها زیاد است .
حال این طراح به راحتی و بدون تغییر نسخهنرم افزار خود به ۶۴ بیتی ، در همان محیط قبلی تصاویر خود را طراحی کرده ولی هنگامراندوی آنها ، پرداشگر ۶۴ بیتی کمک بزرگی در کاهش زمان پردازش به او خواهد کرد .
بنابراین نرم افزار های ۳۲ بیتی در سیستم هایی که پردازشگر ۶۴ بیتی دارند بهراحتی اجرا شده و نیازی به تبدیل نسخه نرم افزار نیست . علاوه بر آن ، تراشه اپترون، از ساختار انتقال سریع AMD تبعیت می کند که باعث توانایی بیشتر برای انجام عملیاتچند پردازشی می شود . برای راه اندازی یک سرور ، حداکثر ۸ تراشه اپترون و برای راهاندازی یک ایستگاه کاری ، حداکثر ۴ تراشه قابل استفاده است .
● سیستم های دیگر ( پردازشگرهای دیگر )
اپترون ، تنها تراشه شرکت AMD نیست . او همچنین ، تراشهآتلون را تولید کرده که پاییز گذشته به سرورها و ایستگاه های کاری معرفی کرد . سیستم های دیگر نیز در دنیای DCC ، توسط دیگر تراشه های ۶۴ بیتی قدرت یافته اند .
البته ناگفته نماند که شرکت SGI ، مدت طولانی است که در این بازی می باشد وکامپیوتر هایی که تحت سیستم عامل لینوکس کار می کنند را ارائه می دهد . SGI اخیرامدلهای جدیدی را از سرورهای Altix بر پایه لینوکس معرفی کرده است . G۵شرکت Apple از پردازشگرهای ۶۴ بیتی استفاده می کند .
شرکت سان میکرو سیستم یک نمونه ازشرکت هایی است که خود پردازشگر های ۶۴ بیتی و ایستگاه های کاری تولید می کند . برایان هیلی مدیر گروه بازاریابی و ایستگاه های کاری شرکت سان اظهار داشت که اینشرکت در سال ۱۹۹۶ ، اولین ایستگاه کاری عملی منطبق بر پردازشگر های ۶۴ بیتی را بهبازار عرضه کرد .
او همچنین اضافه کرد : « شرکت سان اخیرا ، ایستگاه های کاریمنطبق بر پردازشگر های ۶۴ بیتی معرفی کرده است که کمتر از ۵۰۰۰ دلار فروش رفته اند ( ۵۰درصد پایین تر از مدل قبل ) و آنچه در اینجا حائز اهمیت است تراشه های AMD استکه برای تمام سیستم های ۶۴ بیتی مفید واقع می شود و در حال پیشرفت سریع است . »
● نگاهی بر نرم افزار : ( بررسی تاثیر پردازشگرهای ۶۴ بیتی بر دنیای نرم افزار )
تکنولوژی ۶۴ بیتی هم اکنون در حال تجربه فراز و نشیبی است که در دنیای نرمافزار و سخت افزار متداول می باشد . مطمئنا تراشه ها سرعت زیادی دارند و می توانندمقدار زیادی حافظه را اداره کنند .
اما نرم افزار های کاربردی که بتوانند دراین خط تولید از آن ها بهره جویند ، کجا هستند ، این نرم افزار ها هنوز به بازارنیامده اند ، زیرا فروشندگان نرم افزار تمایلی به تغییر و یا ساخت نسخه های جدیدمحصولات که ممکن است نهایتاً بازار خوبی برای برگرداندن سرمایه آنها نداشته باشد ،ندارند و در این زمینه بسیار محتاطانه گام برداشته اند .
بر اساس ادعای شرکت AMD ، یکی از مزایای اپترون این است که نرم افزار ۶۴ بیتی معنی ندارد . زیرا برنامههای کاربردی ۳۲ بیتی به راحتی تحت آن اجرا می شوند ، در حقیقت ، شرکت مطمئن است کهبرنامه ها ، حتی سریع تر از سیستم های ۳۲ بیتی اجرا می شوند . البته زود است که دراین مورد قضاوت کنیم زیرا هنوز تراشه اپترون از هر جهت تحت آزمایش قرار نگرفته است .
سیستم عامل ها جزء اولین گروهی می باشد که حائز اهمیت است . لینوکس سیستمعاملی است که با محیط ۳۲ ویا ۶۴ بیتی سازگاری دارد . عموماً وقتی صحبت از محاسبات۶۴بیتی می شود ، مردم به یاد سیستم عامل لینوکی می افتند . نسخه جدید ویندوز XP همدر محیط ۶۴ بیتی اجرا می شود ، بنابراین واضح است که شرکت مایکروسافت باید از اینتکنولوژی پشتیبانی کند .
گروه دوم ، نرم افزارهای تخصصی تر مانند رندر سازیتصاویر است . نرم افزار رندرسازی منتال ری از شرکت Mental Image ، نرم افزار G۵ازشرکت Apple و یا دیگر برنامه های محاسباتی بیتی موجود ، همگی تحت سیستم اپترون اجرامی شود . پس با وجود اینکه فروشندگان نرم افزار در مورد نقشه های نرم افزاری خودمحتاط هستند اما از آینده محاسبات ۶۴ بیتی کاملا آگاه می باشند .
شرکت Discreet ، نسخه ۶۴ بیتی نرم افزار ۳D Max خود را انتشار نداده است . دان پراچازکا مدیرمحصولات ۳D Max می گوید : « ما به موفقیت هایی در اجرای مد ۳۲ بیتی نرم افزار ۳D Max در یک سیستم عامل مبتنی بر پردازشگر ۶۴ بیتی رسیده ایم که کارایی سیستم را کاهشنداده و به ما اجازه می دهد به مقدار بیشتری از حافظه RAM دسترسی داشته باشیم البتهاستفاده از نرم افزار ۶۴ بیتی حسن دیگری دارد . »
برایان فورد ـ جونز اظهارداشت که هنوز تصمیم در مورد تبدیل سیستم XSI خود به ۶۴ بیتی نگرفته است ولی اعتقاددارد این تکنولوژی سریعاً در حال پیشرفت است . سخنگوی شرکت Alias می گوید این شرکتاز پیشرفت در محاسبات ۶۴ بیتی اطلاع دارد ، ولی هنوز هیچ تبدیلی در این زمینه انجامنداده است .
چند سال پیش ، این شرکت یک نسخه ۶۴ بیتی از نرم افزار مایا رامعرفی کرد ولی به دلایل مختلف آن را به بازار ارائه نداد .
● نگاهی بر سختافزار . ( بررسی تاثیر پردازشگر های ۶۴ بیتی بر دنیای سخت افزار )
فروشندگانسخت افزار ، که جعبه های جدید تراشه ها را می فروشند ، در مورد موضوع محاسبات ۶۴بیتی ، سر سخت تر از فروشندگان نرم افزار هستند . تنوع شرکت های ارائه دهنده سیستمهای ۶۴ بیتی در دنیای DCC بسیار است .
برای مثال ، شرکت های Alienware ،تکنولوژی Boxx ، کامپیوتر Monarch Microway ، QSol ، Racksaverبرخی ارائه دهنده هایسیستم های HP ، IBM ، SUN هستند که از تراشه های ۶۴ بیتی AMD استفاده می کنند .
شرکت Boxx ، فروشنده سرورها و ایستگاه های کاری است که از تراشه اپترون AMD استفاده می کنند . تیم لورنس موسس شرکت Boxx و نائب رئیس پروژه های اجرایی آن میگوید : « اوایل ، ایستگاه های کاری خصوصی که از پردازشگرهای ۶۴ بیتی استفاده میکردند مورد توجه قرار نگرفتند . نه به خاطر عیب و کاستی در تکنولوژی ۶۴ بیتی ، بلکهبه خاطر هزینه بالا و همه مجبور بودند از پردازشگرهای ۳۲ بیتی استفاده کنند . اماحالا ، بالاخره ما بین ۳۲ و ۶۴ حق انتخاب داریم .»
شرکت کامپیوتری Monarch ،فروشنده سرورها و ایستگاه های کاری است که در آن ها از سیستم های عامل لینوکس وتراشه اپترون یا آتلون استفاده می شود .
تری هریس مدیر بازاریابی این شرکتاظهار داشت : « در حال حاضر مشتریانی داریم که از پرداشگرهای ۶۴ بیتی برای تولیداتانیمیشن ، جلوه های سه بعدی ، ویرایش ویدئویی و طراحی کامپیوتری استفاده می کند .
بیشتر این مشتریان هنوز از نرم افزار های ۳۲ بیتی استفاده می کنند . اما تراشههای اپترون و آتلون ۶۴ بیتی ، در مد ۳۲ به خوبی عمل می کنند . »
هریس همچنینگفت : « به نظر من بیشتر مشتریان DCC ، به سرعت خود را با تغییرات جدید سخت افزاریتطبیق نمی دهند گرچه برنامه هایشان عملاً نیاز به ارتقاء دارد شرکت اینتل ( باپردازشگرهای ۳۲ بیتی ) و مکینتاش معتقد هستند که نمی توان یک مشتری DCC را متقاعدکرد که مزیت های اجرایی سخت افزار جدید به ریسک درگیر شدن در امتحان یک تکنولوژینرم افزاری جدید می ارزد .
بیشتر این مشتریان نمی خواهند خود را درگیر پیکربندیهای جدید یا عیب یابی آن ها کنند زیرا وقت ، برایشان طلاست . بنابراین قبل از قبولهر نوع تکنولوژی سخت افزاری جدید ، منتظر نسل دوم نرم افزار هایشان خواهند بود تااز هر گونه اتلاف وقت در این نقل و انتقال دوری کنند . »
● درحاشیه .
درحال حاضر ، تمام ایستگاه های کاری و سرورهایی که از تراشه های ۶۴ بیتی AMD استفادهمی کنند ، موفقیت خود را در بخش های راندو نرم افزار های DCC خود می یابند . قابلیتبالا در انتقال داده کمک زیادی جهت راندو به طراحان تصاویر پیچیده می کند .
اکثر متخصصان فکر می کنند که در چند سال آینده ، بیشتر هنرمندان دیجیتالی درحال مدل سازی و انجام پروژه های انیمیشن روی حاضر ، فروشندگان سخت افزار باید منتظرفروشندگان نرم افزار بمانند و مشتریان آن ها باید امیدوار باشند.

 

مطالب مرتبط

دانلود تحقیق کارآموزی در یک شرکت فناوری اطلاعات
دانلود تحقیق بررسی میزان استرس شغلی در واحدهای کم حادثه و پرحادثه شرکت هواپیمایی هما از نظر کارکنان آن شرکت
دانلود تحقیق گزارش کارآموزی با موضوع PLC
دانلود تحقیق امنیت و پاسخگویی در سیستم های بانک اطلاعاتی
دانلود تحقیق گزارش کار آزمایشگاه کنترل خطی
دانلود تحقیق بررسی زیرساخت شبکه های کامپیوتری
دانلود تحقیق  بررسی اثر هزینه های بازاریابی بر فروش خالص شرکت ها در دوران بحران مالی
دانلود تحقیق کدگذاری ۱

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم