نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

به هیئت‌های امنا فضای تنفس و تحرک بیشتری داده شود

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر مخبر دزفولی در پنجاه و سومین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، که روز سه‌شنبه ۱۵مهرماه برگزار شد،گفت: در سیاست‌های کلی علم و فناوری که اخیراً از جانب مقام معظم رهبری « مدظله العالی» ابلاغ شده است، باید یک برنامه اجرایی و با زمانبندی مرتب و قابل نظارت و پیگیری تدوین و تصویب شود.

وی با اشاره به بخش‌هایی از این سیاست‌ها افزود: در بخشی از این سیاست‌ها، اعداد و آماری مورد تأکید قرار گرفته‌اند که این موضوع حاکی از اهمیت و حساسیت این بخش‌ها است.

وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، برای دانشگاه‌ها یک برنامه راهبردی تدوین کنند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر لازم باشد به منظور رسیدن به اهداف تعیین شده، نقشه جامع علمی کشور منعطف شود یا بخش‌های دیگری به آن اضافه شود حتماً این کار صورت خواهد گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری « مدظله‌العالی» در دیدار با اعضای هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها، مبنی بر تعریف مأموریت برای هر دانشگاه در چهارچوب نقشه جامع علمی کشور، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، دانشگاه‌هایی که برای انجام این وظیفه راهبردی آمادگی دارند را مشخص کرده و برای هر یک از این دانشگاه‌ها، با همکاری هیئت‌های امنای آن دانشگاه یک برنامه راهبردی تدوین کنند.

باید روند فعلی به منظور حفظ استقلال دانشگاه‌ها اصلاح شود

وی با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون موضوع «ساماندهی اختیارات و وظایف هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها»، افزود: اگر بخواهیم هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها دارای شان و در مدیریت دانشگاه‌ها مؤثر باشند، باید روند فعلی به منظور حفظ استقلال دانشگاه‌ها اصلاح شود.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: البته حق وزرای علوم و بهداشت به منظور انطباق مصوبات هیئت‌های امنا با سیاست‌های کلی و اسنادبالادستی محفوظ خواهد بود.

به هیئت‌های امنا فضای تنفس و تحرک بیشتری داده شود

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: باید به هیئت‌های امنا فضای تنفس و تحرک بیشتری داده شود تا در موضوعات اجرایی دانشگاه‌ها نیازی به دخالت وزارتخانه‌های مربوط نباشد.

وی افزود: هیئت‌های امنا می‌توانند با ارائه گزارش‌های مرتب به وزرای مربوطه و شورای عالی انقلاب فرهنگی و ارائه راهکارهای اجرایی در زمینه مدیریت بهینه دانشگاه مربوطه در این زمینه کمک‌رسان باشند.

دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: در زمینه مسائل مالی هم هیئت‌های امنا می‌توانند ضمن جذب کمک‌های غیردولتی برای دانشگاه مربوطه، بر روند مخارج و هزینه‌ها، نیز نظارت کنند.

بهتر است امضای احکام اعضای هیئت‌های امنا بر عهده رئیس جمهور باشد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به شأن و جایگاه هیئت‌های امنا، بهتر است امضای احکام اعضای هیئت‌های امنا در وزارتخانه‌های علوم و بهداشت بر عهده رئیس جمهور باشد.

وی افزود: البته در این زمینه باید سازوکار و تدبیری اندیشیده شود تا کار سریع پیش برود.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در پایان ادامه داد: در مورد دانشگاه‌های محلی و استانی بهتر است اختیار به وزرای علوم و بهداشت تفویض شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم