نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

به‌خاطر چند متر زمین

بیش از یکسال قبل زمانی که دانشگاه علوم پزشکی شیراز موضوع لزوم احداث بیمارستان شماره ۲ نمازی را مطرح کرد، کمتر کسی گمان می‌کرد مکان‌یابی و تامین زمین مناسب برای این پروژه عام‌المنفعه، مانع و ترمزی برای فعالیت‌های علمی و توسعه علم شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، طرح موضوع احداث بیمارستان جدید نمازی و پیشنهاد استفاده از اراضی ارتفاعات شمالغرب شیراز برای آن، به سال‌های آخر دولت دهم و زمان استانداری حسین صادق‌عابدین باز می‌گردد.

اگرچه طی این مدت پیگیری‌های دانشگاه علوم پزشکی برای تحقق این پیشنهاد، بدون اشاره دقیق به مکان نهایی شده ادامه پیدا کرد اما تابستان امسال و با آمدن معاون حقوقی رئیس جمهور، اختلاف‌ها آرام آرام درز پیدا کرد و به رسانه‌ها هم رسید.

موضوع اختلاف اراضی غرب کوی دانشگاه شیراز واقع در ارتفاعات شمالغرب شیراز به وسعت ۴۰۰ هکتار است، زمین‌هایی که دانشگاه شیراز برای آن طرح توسعه‌ای مدون و مصوب کرده و دانشگاه علوم پزشکی نیز خواستار اختصاص ۴۰ هکتار از این مجموعه برای احداث بیمارستان نمازی است.

در یکسال اخیر تلاش‌ها برای حل و فصل موضوع در قالب نشست‌های مختلف مسئولان دو دانشگاه، به نتیجه نرسید تا کار به هیئت حل اختلاف در استانداری فارس کشیده شود.

در نیمه دوم امسال اختلاف دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی شیراز، پا از استانداری فارس فراتر گذاشت و به معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری کشید و پس از آن بود که اختلاف‌ها رسانه‌ای شد.

وقف و سابقه آن

سابقه این سنت حسنه در طول تاریخ ایران زمین نیز به خوبی مشاهده می‌شود به طوری که در تشکیلات اداری دوره سامانیان از «دیوان موقوفات» و یا «دیوان اوقاف» نام برده شده که به کار مساجد و اراضی موقوفه رسیدگی می‌کرده است.

در سده اخیر مشاهده می‌کنیم که ایرانیان خیری در این مرز و بوم یافت شده‌اند که اقدامات شایان و قابل توجهی را برای مردم ارائه دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به خیر بزرگ شیرازی، محمد نمازی اشاره کرد. هم او نخستین لوله‌کشی شهری ایران در شیراز بنها نهاد.

امروز در ایران و حتی کشورهای منطقه کیست که نام بیمارستان نمازی، قطب اصلی پیوند اعضا را نشنیده باشد؟ آری! این واقف ارجمند در طول حیات خود اقدامات بیشماری را انجام داد که احداث بیمارستان نمازی تنها یکی از خدمات آن مرحوم است.

اما آنچه که ما را بر آن داشت تا این گزارش را بنویسیم مروری بر وقایع و اتفاقات اخیر در شیراز و اختلاف میان دو دانشگاه بزرگ کشور در شیراز بر سر زمین‌هایی که گفته می‌شود جزو موقوفات مرحوم نمازی برای احداث بیمارستان است.

سال‌هاست که حقوق موقوفات در دانشگاه شیراز ضایع شده است

مدیرکل وقت اوقاف و امور خیریه فارس ۲۶ آذرماه ۹۳ در یک کنفرانس خبری عنوان کرد: سال‌هاست که حقوق موقوفات در دانشگاه شیراز ضایع شده است و متأسفانه متولیان امر نیز هیچ عکس‌العمل محسوسی برای ادای حقوق موقوفات نکرده‌اند.

حجت‌الاسلام سیداسماعیل حسینی‌مقدم افزود: دانشگاه شیراز چند صد هکتار از بهترین اراضی وقفی را در اختیار دارند و تاکنون هیچگونه توجهی به پرداخت حقوق موقوفات نکرده‌اند و حتی اخیراً نیز تصرفاتی غیر قانونی در بخشی از اراضی که متعلق به موقوفه نمازی است،‌ داشته‌اند.

حسینی‌مقدم با ابراز امیدواری از اینکه به کمک اصحاب رسانه بتوان حقوق موقوفات را مطالبه کرد، تأکید کرد: پرداخت حقوق موقوفات از تکالیف شرعی و قانونی است و دست‌درازی بدون ادای حقوق موقوفات حتماً موقوفه‌خواری محسوب می‌شود گرچه ممکن است این موقوفه خوار شأن حقوقی داشته باشد نه حقیقی.

اراضی موقوفه نمازی با ارزش بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان

مدیرکل اوقاف فارس با بیان اینکه با دانشگاه شیراز اختلاف حقوقی اساسی داریم، گفت: اعتقاد داریم اراضی که تصرف شده، مربوط به موقوفه بیمارستان نمازی است که ارزش آن‌ها بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است و این اراضی باید در خدمت بیمارستان نمازی قرار گیرد اما مشاهده می‌شود که بدون هیچ مجوزی، در این اراضی اقدام به درختکاری کردند.

بنابراین گزارش، در ادامه این مباحث طی یک ماه اخیر اختلافات میان دو دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز به اوج خود رسید. به طوری که هر کدام از مسئولان این دانشگاه در یک روز به برگزاری نشست‌های خبری درباره استیفای حقوق خود پرداختند.

اراضی دانشگاه شیراز وقفی نیست

رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز در جلسه هم‌اندیشی اختلاف اراضی میان دو دانشگاه، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال ۶۶ از مجموعه دانشگاه شیراز تفیکیک و طی جلسه‌ای با نماینده دولت وقت، تکلیف اموال و ساختمان ها مشخص شد.

طالب احمدی افزود: به دلیل وجود برخی ابهامات در این مصوبه بار دیگر سال ۶۹ با حضور وزرای دو وزارتخانه متبوع جلسه ای تشکیل و اراضی و ساختمان‌های هر دو دانشگاه مشخص شد و در ان جلسه به صراحت گفته شد که مابقی اراضی متعلق به دانشگاه شیراز است و مصوبات آن جلسه نیز به امضای هر دو نماینده دانشگاه ها رسیده است.

احمدی عنوان کرد: این ماجرا تا مدتی مسکوت مانده بود تا اینکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی چندسال گذشته آن را دوباره با این استدالال که اراضی تحت تصرف دانشگاه شیراز موقوفه مرحوم نمازی است و باید به ما باز گردانده شود، به گردش انداخته است.

رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز با ابراز تأسف از اینکه برخی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی با استفاده از احساسات مذهبی با محوریت موقوفه بودن اراضی موضوع را به سطح استان کشاندند، بیان کرد: آن‌ها با استفتاء گرفتن از مراجع، دلیل دیگری برای اثبات گفته خود یافتند.

وی اضافه کرد: موقوفه نبودن این اراضی را با سند و مدرک نشان داده‌ایم، آن‌ها موضوع شهر سلامت، فرسودگی بیمارستان نمازی و تجمیع برخی از دانشکده های زیرمجموعه را از جمله دلایلی ذکر کرده اند که برای تحقق ان خواستار تقسیم جدید اراضی هستند.

احمدی بیان کرد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با نتیجه نگرفتن از دنبال کردن موضوع از طریق مسئولان شهری، موضوع را به صادق عابدین، استاندار وقت کشاندند که در آن زمان طبق آئین‌نامه اختلاف میان دو دستگاه دولتی باید در مجموعه استانداری حل و فصل می‌شد.

رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز ادامه داد: اما وی نیز تمایل خود را نسبت به واگذاری بخشی از اراضی به دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که این مهم راه به جایی نبرد و با تغییر دولت باز توسط استاندار فعلی به نتیجه‌ای نرسید.

طالب احمدی بیان کرد: این قضیه به کمیسیون مستندسازی حل و فصل اختلافات اراضی زیرنظر معاون حقوقی ریاست جمهوری کشیده شد و در آنجا مطرح کردیم که اراضی دانشگاه شیراز متعلق به این دانشگاه است و به این نتیجه رسیدیم که موقوفه بودن آن را باید کنار بگذاریم.

وی گفت: همچنین در این کمیسیون مطرح شد که هیئت امنای دانشگاه شیراز طرح تجمیع دانشکده‌ها را از مدت‌ها قبل تصویب و مستند کرده‌اند.

رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: کمیسیون مستندسازی نیز در پاسخ به بررسی این موضوع به توافق میان دو دانشگاه اشاره کرده، اما دانشگاه شیراز به تمام اراضی خود نیاز دارد و طرح و برنامه مشخص آنها را تدوین کرده است.

طالب احمدی با بیان اینکه به لحاظ حقوقی به تمام مستندات این دانشگاه جواب داده‌ایم، اظهار کرد: وقفی نبودن اراضی تحت تصرف دانشگاه شیراز ثابت شده است.

اجازه واگذاری حتی یک متر از اراضی دانشگاه شیراز را نمی‌دهیم

قائم مقام دانشگاه شیراز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: اجازه واگذاری حتی یک متر از اراضی این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی شیراز را نخواهیم داد مگر اینکه در مقطعی از زمان تصمیمی دیگر اتخاذ شود.

علی‌اکبر صفوی، با بیان اینکه براساس مصوبات هیئت دولت اختلاف دستگاه‌های اجرایی باید از طریق مجاری قانونی حل و فصل شود، افزود: برخلاف این مصوبه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با نادیده گرفتن این امر موجب بروز تنش‌هایی تحت عنوان تفکیک اراضی دانشگاه شیراز میان دو دانشگاه شده است.

قائم‌مقام دانشگاه شیراز به سابقه اختلاف و تقسیم اراضی میان دو دانشگاه اشاره و خاطرنشان کرد: در دهه ۶۰ بخش آموزش پزشکی از بدنه دانشگاه‌های جامع طبق دستور دولت جدا شد که متعاقب آن این مهم در دانشگاه شیراز نیز به وقوع پیوست.

صفوی اضافه کرد: در آن زمان دو وزیر وزارتخانه بهداشت و علوم به همراه مرحوم دکتر حسن حبیبی، وزیر دادگستری وقت مسئله تفکیک دانشگاه‌ها را در شهرستان‌ها دنبال کردند که طبق آخرین ابلاغیه سال ۶۹ به امضا هر دو وزیر رسید.

وی گفت: ۲۲ آبان ۶۹ رؤسای دو وزارتخانه و دانشگاه آن را امضا و صورت جلسه اصلی در حضور وزیر دادگستری وقت تحت عنوان تفاهم نامه جداسازی دو دانشگاه به تصویب رسید.

قائم‌مقام دانشگاه شیراز ادامه داد: سهم هر دو دانشگاه در آن مصوبه مشخص شد و به صراحت در آن اذعان شده بود که مابقی زمین‌ها متعلق به دانشگاه شیراز است.

صفوی بیان کرد: طرف چند سال گذشته دکتر محمدهادی ایمانیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اهتمام ویژه‌ای به این موضوع داشته که بخشی از اراضی دانشگاه شیراز را تسخیر کند.

وی ادامه داد: متأسفانه آنها از زمان حضور دولت تدبیر و امید در طول یکسال گذشته که با تزلزل مدیریتی وزارت علوم رو به رو بودیم فرصت را غنیمت شمرده و از طریق پیگیری، نشر اسناد غیرصحیح و … به‌دنبال رسیدن به مقاصد خود بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز همچنین به موضوع موقوفه بودن اراضی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی با مبنا قرار دادن این موضوع که این راضی موقوفه بیمارستان نمازی است، به مراجع عطام تقلید مراجعه کرده و با استفتاء از آنها دلیل دیگری برای ادعای خود یافتند.

قائم‌مقام دانشگاه شیراز همچنین به تعطیلی این دانشگاه در ۱۰ اسفندماه در اعتراض به این موضوع خبر داد و گفت: طبق آخرین اطلاعات واصله از سوی اساتید و پرسنل دانشگاه صبح ۱۰اسفند تمام کلاس‌های این دانشگاه تعطیل است.

صفوی تصریح کرد: صبح ۱۱ اسفند ساعت ۹ تجمع اساتید دانشگاه شیراز جلوی درب ورودی دانشگاه در اعتراض نسبت به تقسیم اراضی میان دو دانشگاه برگزار شد.

زمین مورد نظر جزو موقوفه نمازی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این میان در یک کنفرانس خبری، اراضی مورد نظر را جزو موقوفه نمازی دانست.

دکترمحمدهادی ایمانیه تاکید کرد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای الحالق بیمارستان نمازی هرگونه اقداماتی که انجام داده‌اند قانونی است وبا مستنداتی که وجود دارد این موضوع ثابت شده که به لحاظ قانونی زمین مورد نظر به بیمارستان نمازی تعلق دارد

وی بابیان اینکه در سال ۸۸ بنا به تصمیم‌گیری مسئولان کشوری مقرر شد تا ۳۰ سال آینده زمین‌های موقوفه مرحوم نمازی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گیرد، افزود: امروزه هم مدعی هستیم برای ساخت بیمارستان در وسعت ۴۰۰ هکتاری موقوفه مرحوم نمازی تنها ۵۰ درصد آن برای بیمارستان نمازی برای اقدام عام‌المنفعه صورت می‌پذیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: چنانچه هرگونه اعتراضی وجود داشته باشد ضروری است با ارائه مستندات از طریق راه‌های قانونی پیگیری شود.

ایمانیه تاکید دارد: سیاست اصلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای اجرای الحاق بیمارستان نمازی تنها یک اقدام خداپسندانه است واین درحالی است این دانشگاه نه تلاشی برای ساخت آپارتمان برای استادان دارد ونه اینکه بخواهد منزل مسکونی برای کارمندان احداث کند.

وی یادآور شد: مرحوم نمازی ثروت و اراضی خود راوقف عمران و آبادانی شیراز کرد ، سیستم آب این شهر را بنا نهاد، برای مبارزه با بسیاری از بیماری‌ها و درمان ریشه‌ای بیماری‌ها تلاش کرد و اکنون نیز نیت ما در الحاق بخشی از اراضی موقوفه نمازی که در اختیار دانشگاه شیراز است برای همین فرایند است و برای عمران و آبادانی شیراز و برای تجدید بنای همان بیمارستانی است که از آرمان‌های اصلی مرحوم نمازی بوده است.

بنا داریم تا بیمارستان شماره ۲ نمازی را در اراضی مورد نظر احداث کنیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یاد آوری اینکه دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مقطعی تحت نام دانشگاه شیراز یکی بودند که بعد از جدا شدن از هم و قرار گرفتن در زیر مجموعه دو وزارتخانه علوم و بهداشت و درمان بنا شد که اموال آن‌ها نیز تقسیم شود، گفت: این تقسیم اموال انجام شده تا امروز به بحث تقسیم زمینی در محدوده پردیس ارم رسیده‌ایم که دانشگاه علوم پزشکی متقاضی بخشی از این اراضی است تا بیمارستان شماره ۲ نمازی شیراز را در آنجا احداث کند.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر دامنه اختلاف‌ها هیئت ممیزی‌های دو دانشگاه کشیده شد، بطوریکه هیئت ممیزه دانشگاه شیراز تهدید به استعفا کرد و هیئت ممیزه دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز طی نامه‌ای به رئیس جمهور، مطالباتی را مطرح کرد.

اگرچه عصر روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند، استاندار فارس هم در جلسه شورای اداری استان و هم در جمع خبرنگاران، از گسترش اختلافات دو دانشگاه به کلاس‌های درس و جلسات هیئت علمی و هیئت‌های ممیزی انتقاد کرد.

دکتر سید محمد احمدی، در سخنان خود به‌گونه‌ای آب پاکی روی دست دانشگاه شیراز ریخت و رای هیئت حل اختلاف استانداری فارس و هیئت دولت را، واگذاری ۴۰ هکتار از اراضی ۴۰۰ هکتاری مورد اختلاف به دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد.

استاندار فارس خواستار تمکین همه از قانون شد و اعتراض و تهدید به استعفا بر سر زمین را دور از شأن اساتید دانشگاه شیراز که در جایگاه رفیع علمی قرار دارند دانست.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم