نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بهینه سازی فایل های PDF

بهینه سازی فایل های PDF

یکی از مزیت های کلی این نوع فایل ها این است که تقریبا هر نوعداده ای را می توان بدون نگرانی از تغییر آن ها، درون این فایل ها قرار داد. همچنینمحتویات این فایل ها توسط هر کسی که برنامه Acrobat Reader را داشته باشد، به راحتیقابل دسترسی است.

 

بررسی ها سبب شده است که بیشتر از گذشته به موفقیت فایل های Adobs PDF اذغان کنیم. یکی از مزیت های کلی این نوع فایل ها این است که تقریبا هر نوعداده ای را می توان بدون نگرانی از تغییر آن ها، درون این فایل ها قرار داد. همچنینمحتویات این فایل ها توسط هر کسی که برنامه Acrobat Reader را داشته باشد، به راحتیقابل دسترسی است. اما استفاده از این روش همیشه هم نمی تواند مشکل گشای شما باشد،به طور مثال وقتی حجم این نوع فایل ها بی اندازه زیاد می شود، دیگر استفاده وانتقال آن ها کار آسانی نخواهد بود و این امر وقتی دردسر سازتر می شود که شما بایدفایل PDF خود را بدون از دست دادن کیفیت محتوای آن ها، به فرد مورد نظر یا رایانهمقصد انتقال دهید. تا او بتواند به راحتی از فایل شما استفاده کند. ساخت فایل PDF با برنامه های گوناگونی میسر است. بیشتر برنامه های نشر رومیزی و برنامه هایگرافیکی و برخی برنامه های پردازشگر متون، می توانند این نوع فایل را بسازند. امااگر برنامه ای که هم اکنون از آن استفاده می کنید. به طور عادی قادر به ساخت آن هانیست، می توانید با تهیه برنامه Acrobat Reader این فایل ها را به راحتی بسازید. باهر نرم افزاری که فایل PDF را می سازید، باید به سه مورد اندازه فایل، کیفیت وقابلیت فشرده سازی توجه کنید تا بتوانید بهترین PDF را بسازید. در این مقاله نه روشمختلف را برای بهینه سازی این فایل ها به شما معرفی خواهیم کرد.
● انتخاب یک Preset
اگر شما با مفاهیمی از قبیل، وضوح تصویر، تغییر حجم تصویر در هنگامتبدیل نوع آن، و فشرده سازی آشنا باشید. خواهید توانست با انتخاب یک Preset مناسبدر برنامه خود یک فایل بهینه ایجاد کنید، مثلا برنامه Adobe In Desingn هفت خروجی Preset را از صفحه نمایش تا انتشار به شما معرفی می کند.
● انتخاب نوع خروجی PDF
یک مسئله مهم و حساس در اسناد عکس دار، تنظیم درست وضوح تصویر است که درکیفیت و حجم فایل PDF تاثیر به سزایی دارد. شما باید بدانید که خروجی نهایی فایل PDF شما به چه صورت خواهد بود، آیا تنها قرار است که کاربر آن را در صفحه نمایشببینید یا باید آن را چاپ کند. صفحات رایانه ها، اغلب تصاویر با وضوح ۷۲dpi را خوبنشان می دهند و این وضوح حجم زیادی را نیز اشغال نمی کند. ولی در مقایسه با آن ها،چاپگرها خروجی ای برابر ۳۰۰dpi یا بالاتر دارند. که اگر اسناد عکس دار خود را باهمان وضوح ۷۲dpi چاپ کنیم، تصاویر به صورت نقطه به نقطه و غیرشفاف چاپ خواهند شد. اگر هم وضوح تصویر را تا ۳۰۰dpi بالا می برید، مقدار قابل توجهی به حجم فایل شماافزوده می گردد. اگر فایل PDF شما برای استفاده در صفحه نمایش ساخته می شود. قبل ازآن که اقدام به پخش آن کنید، بهتر است آن ها را چاپ و کیفیت آن ها را ارزیابی کنید. اگر واقعا به کیفیت بالای چاپ احتیاج دارید، بهتر است که دو نسخه از یک PDF تهیهکنید، یکی برای صفحه نمایش که حجم کمتری دارد و دیگری برای چاپ که حجم بیشتر وکیفیت بهتری دارد.
● تنها یک بار فشرده کنید!
فشرده کردن تصویرها در فایلهای حاوی تصاویر، می تواند کمک خوبی برای شما باشد تا این که حجم فایل را کم کنید. این امکان وجود دارد که هر یک از خروجی های برنامه ساخت محتویات ( Content Cretion Program ) را فشرده کنید یا بعدا داخل خود Acrobat آن ها را فشرده نمایید. اگر شمادر دو مرحله تصویرتان را فشرده کنید، با این که ترفند خوبی برای کاستن حجم فایل بهنظر می رسد، ولی این کار سبب می شود فایل شما افت کیفیت قابل ملاحظه ای پیدا کند. بنابراین بهتر است فایل خود را تنها در تولید PDF نهایی فشرده کنید. بهترین راه همبرای تولید فایل تولید فایل نهایی استفاده از ابزارهای معمولی خود برنامه ساختمحتویات است که می توان از آن استفاده کرد و یا خود Acrobat یا بدون فشرده سازی ازبرنامه ساخت محتویات PDF تان بگیرید و بعد در نهایت در Acrobat آن را فشرده کنید.
● استفاده از تصاویر خاکستری
استفاده از تصاویر طیف خاکستری به جای تصاویررنگی می تواند تا ۲۵ درصد از حجم فایل شما را کم کند.
● استفاده از رنگ های RGB برای صفحه نمایش
اگر مطمئن هستید که خروجی فایل شما تنها صفحه نمایش است، ازرنگ های RGB استفاده کنید. این کار باعث می شود برخلاف رنگ های CMYK . تقریبا ۵۰درصد از حجم فایل شما کاسته شود.
● پیدا کردن عوامل افزایش حجم
Acrobats PDF Optimizer می تواند برای شما یک « Space Audit » انجام دهد که در نهایت لیستیاز تمام اجزای سازنده فایلتان با مقدار حجم آن ها و درصد اشغال فضای آن ها را روبهروی خود، خواهید دید. بنابراین می توانید اجزایی که فضای بیشتری را اشغال کرده اندشناسایی کنید. به بخش AdvacedPDF Optimizer بروید. روی کلید «Audit Space » کلیککنید. برای این که به صورت دستی فایل خود را کوچک کنید، اینجا محل خوبی خواهد بود.
● بهره گیری از فونت های رایج
در متون فایل های PDF ، غالبا از فونت هاییاستفاده می شود که می توانند فضای زیادی را اشغال کنند. شما می توانید آن ها را بافونت های مناسب عوض کنید و به ازای هر فونت ۴۰ کیلوبایت از حجم فایل بکاهید. امااگر کامپیوتر مقصد فونت انتخابی شما را نداشته باشد، Acrobat از یک جایگزین برای آناستفاده خواهد کرد که علاوه بر این که در مواردی نتیجه مطلوب نخواهد داشت، ممکن استباعث تغییر ناخواسته یا تحریف PDF شما نیز بشود. پیشنهاد می شود از فونت های رایجیمثل Arial و Times Roman استفاده کنید تا با خیال آسوده تری PDF خود را انتشاردهید.
● سازگاری را فراموش نکنید
در Adobe ابزارهای پیشرفته تری برای کمکردن حجم فایل ها وجود دارد که در هر نسخه از Adobe این ابزارها بهینه تر شده اند ومی توانند مقدار بیشتری از حجم فایل را کم کنند، اما نکته قابل توجه این است کهکاربران PDF شما همواره باید از آخرین نسخه های این نرم افزار استفاده کنند تابتوانند به آن مراجعه کنند، آماده کنید. اگر با پیش فرض های خود برنامه Acrobat بهساخت فایل PDF اقدام کنید، ممکن است در نهایت سندی برای شما ساخته شود که تمامکاربران نتوانند آن را بخوانند و در استفاده از بخشی آن دچار مشکل شوند.
● فشرده سازی فایل های چند رسانه ای
اگر می خواهید فایل صوتی یا ویدئویی را درونفایل PDF جاگذاری کنید، لازم است آن ها را با بیشترین حالت فشرده سازی قابل انجام (در حالت Streaming ) کوچک کنید. این کار با نرم افزارهایی مثل Quick Time یا Microsoft Windows Media قابل انجام است. در فایل های صوتی سخنرانی می توانید سرعترمزگذاری را تا ۸۴Kbps پایین بیاورید و افت کیفیت قابل ملاحظه ای را هم احساسنکنید. البته این کار باعث کاهش زیاد حجم فایل صوتی خواهد شد. در حالی که فایل هایموسیقی حداقل به سرعت ۶۹Kbps برای داشتن کمترین کیفیت نیاز دارند. فایل های ویدئویینیز با سرعت ۳۰۰ تا ۴۰۰Kbps رمزنگاری می شوند که در این حالت شما وضوح ۳۲۰x۲۴۰راخواهید داشت. اما کم تر از ۲۰۰Kbps کیفیت تصویر افت قابل ملاحظه ای خواهد داشت. بااین که شما با این روش ها می توانید از مقدار حجم این فایل ها بکاهید، در نهایت بااضافه کردن آن ها به فایل PDF ، باعث افزایش زیاد حجم آن خواهید شد. استفاده از روشهای ارائه شده، شما را به سمتی هدایت خواهد کرد که بتوانید در نهایت یک فایل PDF خوب و با کیفیت و در حجمی کم به کاربر خود انتقال دهید که در هنگام استفاده از اینفایل ها با هیچ مشکلی مواجه نشود.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم