نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بهبود کارایی هارددیسک، با استفاده از NTFS

بهبود کارایی هارددیسک، با استفاده از NTFS

می توانید با پارتیشن بندی مبتنی بر FAT۳۲را به NTFS تغییر دهید. بدون آن که به داده های رایانه شما آسیبی برسد. با این وجود باز هم یک نسخه پشتیباناز اطلاعات موجود در رایانه خود تهیه کنید تا مطمئن شوید که چیزی را از دست نخواهیدداد.

نوع فرمت هارددیسک PC ، توسط فایل سیستم تعیین می شود. در واقعفایل سیستم چگونگی ثبت اطلاعات روی هارد دیسک را مدیریت می کند. ویندوز برای مدیریتثبت اطلاعات در هارد دیسک، از سه گونه فایل سیستم استفاده می کند:
اولین نوع آنها که FAT یا File Allocation Table نام گرفتند، توسط سیستم عامل های داس و ویندوز (تا ویندوز ۹۵) مورد استفاده قرار می گرفتند. این روش قالب بندی اطلاعات، با نام FAT ۱۶نیز شناخته می شد. زیرا بر اساس داده های ۱۶ بیتی کار می کرد. دومین نوع آنها FAT ۳نام گرفت که توسط ویندوز ۹۸ ارائه شد. این روش از روش FAT ۱۶متمایز است وکاربر را قادر می سازد بیشتر از ۲ گیگابایت اطلاعات را روی هارد خود مدیریت کند. سومین و آخرین روش ثبت داده ها روی هارد دیسک، با نام NTFS ( NT File System ) توسطویندوز NT ، ۲۰۰۰ ، و XP مورد استفاده قرار گرفت. این روش نسبت به FAT ۱۶و FAT ۳۲از ثبات بیشتری برخوردار است و تاثیر به سزایی در استفاده از حداکثر فضای مفیدهارددیسک برای ذخیره اطلاعات دارد. برای اطلاع از نوع فایل سیستم هارددیسک خود، روی My Computer کلیک راست کنید و سپس Properties را انتخاب کنید. برای دیدن همه دیسکها و پارتیشن ها، روی Start کلیک کنید و بعد روی My Computer کلیک راست کنید و سپس Manage و بعد از آن Disk Management را بزنید. در این قسمت می توانید نوع فایلسیستم هر پارتیشن یا هارد دیسک را ببینید تا بدانید سیستم عامل شما از چه سیستمیبرای مدیریت اطلاعات هارددیسک استفاده می کند. از آن جایی که استفاده از NTFS بهجای FAT ، مزیت های متعددی در بر خواهد داشت. اگر هنوز هارد دیسک شما مبتنی بر FAT است، بهتر است آن را به NTFS تغییر دهید. البته کاربرانی که همچنان از Windows۹x استفاده می کنند، نمی توانند این کار را انجام دهند و باید از FAT ۳۲استفاده کنند. با استفاده از خط فرمان ویندوز یا نرم افزار Partition Magic می توانید این کار راانجام دهید. مرحله به مرحله این مقاله را بخوانید و هم زمان، آنچه از شما خواستهشده است را انجام دهید. البته قبل از آن که شروع به کار کنید، مطمئن باشید که ازبرنامه های خود نسخه پشتیبان گرفته اید.
راهنمای گام به گام
در مراحل ۱ تا۳با استفاده از خط فرمان و در مراحل ۴ تا ۶ با استفاده از نرم افزار Partition Magic می توانید این کار را انجام دهید.
می توانید با پارتیشن بندی مبتنی بر FAT۳۲را به NTFS تغییر دهید. بدون آن که به داده های رایانه شما آسیبی برسد. بااین وجود باز هم یک نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود در رایانه خود تهیه کنید تامطمئن شوید که چیزی را از دست نخواهید داد. روی Start و بعد روی RUN کلیک کنید. درنوار Open ، عبارت Cmd را وارد کنید. سپس روی OK کلیک کنید تا پنجره خط فرمانویندوز باز شود.
۲. دقت کنید که به جای ] Volume [ باید نام درایو یا پارتیشنیرا که قرار است تبدیل شود، وارد کنید. در این مورد به طور فرضی درایو E تبدیلخواهیم کرد که بر این اساس در خط فرمان باید وارد کنیم، Convert E:FS:NTFS سپس Enter را بزنید تا دستور اجرا شود.
۳- باید برچسب (Volume label ) درایو خود رانیز سیستم عامل بدهید. این نامی است که شما به یک پارتیشن اختصاص می دهید. آن راوارد و Enter را فشار دهید. ممکن است کمی فرایند تبدیل طول بکشد. به محض تمام شدناین فرایند به شما گزارشی از وضعیت فضای خالی موجود روی هارد دیسک ارائه خواهد شد.
۴- اگر با خط فرمان رابطه ای ندارید، می توانید از Partition Magic استفادهکنید. در این برنامه، تمام درایوها و پارتیشن های جاری سیستم شما دیده خواهند شد.
۵- باز هم به صورت فرضی درایو E تبدیل خواهیم کرد. این درایو اکنون مبتنی بر FAT۳۲است و قرار است به NTFS تغییر کند. حال باید پارتیشنی را که می خواهید تبدیلکنید انتخاب کنید و بعد در سمت چپ Convert Partition را انتخاب کنید. حالا نوع فایلسیستمی که می خواهید از آن استفاده کنید را وارد کنید و بعد روی OK کلیک کنید.
۶- Partition Magic هیچ چیز را تغییر نخواهد داد، مگر آن که شما روی کلید سبزگوشه سمت چپ پایین کلیک کنید. بعد از آن، مراحل تبدیل را خواهید دید و در نهایتممکن است به یک بار بوت کردن PC خود احتیاج داشته باشید.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم