نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بسیاری از رشته‌های موجود در دانشگاه‌های کشور تکراری هستند

مشاور وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، گفت: با توجه به این که بسیاری از رشته‌های موجود در دانشگاه‌های کشور تکراری است، فارغ التحصیلان بیکار به جامعه تحمیل می‌شوند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه خراسان شمالی، عبدالحسین فریدون درمراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه بجنورد، اظهارکرد: باید دانشگاه‌های کشور به کارآفرینی روی آورده و با برنامه‌ریزی دقیق دراین حوزه، می‌توان انگیزه خوبی در اعضای هیات علمی و دانشجویان ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه بیکاری در بین فارغ التحصیلان دو برابر قشرهای دیگر است، ادامه داد: بسیاری از مسائل و مشکلات گریبانگیر موجود به سبب بیکاری است.

فریدون با اشاره به ایجاد رشته‌های مورد نیاز بازار کار در استان‌ها و کشور افزود: باید برای تصویب رشته‌های تکراری و پذیرش دانشجو دراین رشته‌ها در منطقه و در کشور پرهیز شود.

وی با بیان اینکه باید شرکت‌های دانش بنیان در محیط‌های دانشگاهی حلاجی شوند، یادآور شد: رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان در کشور، ایجاد زمینه‌های رقابت و تحرک را در جامعه در پی دارد.

فریدون بیان کرد: باید دانشگاه‌ها بر حسب وظیفه، در شرایط امروز برابر با نیازهای جامعه روش‌های خود را اصلاح کنند، درغیراینصورت دانشگاه‌های باطلی داریم که نمی‌توانیم رقابت کنیم.

وی با اشاره به رشد کمی دانشگاه‌ها در کشور ادامه داد: باید در بعد کیفی نیز به نیازهای موجود در دانشگاه‌ها توجه شود.

مشاور وزیرعلوم با بیان این که هم اکنون بیش از چهار میلیون نفر دانشجو در سراسر کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: دربعد توسعه کیفی دانشگاه‌ها قدم‌های اساسی برداشته نشده است. بنابراین می‌طلبد دراین حوزه نگاه ویژه صورت گیرد.

فریدون با اشاره به این که ساختارهای دست و پاگیری در این حوزه وجود دارند، عنوان کرد: باید ساختارها و تنگ نظری‌ها اصلاح شود و با برنامه ریزی مناسب دانشگاه‌هایی پویا داشته باشیم.

وی با بیان این که نباید ارتباط بین دانشگاه‌های موجود با دانشگاه‌های دنیا قطع شود، بر بحث‌های امروزه دنیا در حوزه کارآفرین و فن آفرین تاکید کرد.

فریدون ادامه داد:در شرایط امروز دانشگاه‌های دنیا بر این مباحث با هم رقابت می کنند. بنابراین باید دانشگاه‌های کشور را به مسائل کارآفرینی، بورس ایده و فن بازار سوق دهیم.

وی با تاکید بر اجرای مقررات و قوانین و مشارکت همه افکار و نیروها گفت: ایجاد روح اعتماد در مدیران و مشارکت و همکاری با یکدیگر سبب تسریع در روند توسعه علمی و حل مشکلات می‌شود.

سرپرست جدید دانشگاه بجنورد نیز در این مراسم اظهارکرد: رشد و توسعه متوازن در دانشگاه‌ها مستلزم شناخت نیازها، منابع، ظرفیت‌ها و سوق دادن آن‌ها براساس طرح آمایش آموزش عالی است.

احمد محقر ادامه داد: باید دانشگاه‌ها ارتباط بین سازمانی دانشگاه‌ها با جامعه و صنعت تقویت شود و این حوزه به یک نگاه، یک بخشی محدود نشود.

وی افزود: دستیابی به دانشگاهی مسئولیت پذیر و پاسخگو نیازمند آگاهی دانشگاهیان درعرصه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است.

محقر با تاکید بر وجود نشاط سیاسی در دانشگاه بر پایه نقد خردمندانه گفت: باید فعالیت محیط های علمی دردانشگاه‌ها پویا تر شود.

وی یادآور شد: حفظ حرمت، کرامت و ایجاد همدلی در دانشگاه نقطه عزیمت جدی در پیشبرد اهداف است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم