نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برگزاری کرسی آزاداندیشی با موضوع جمعیت در دانشگاه لرستان

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: ایران وارد فاز نخست سالمندی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، خلیل علی محمدزاده در کرسی آزاداندیشی با موضوع جمعیت که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد، با اشاره به وجود ۶ میلیون ۴۰۰ هزار نفر سالمند بالای ۶۰ سال در کشور، افزود: با این میزان جمعیت سالمند که ۲٫۸ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، ایران وارد فاز نخست سالمندی شده است.

وی با بیان اینکه ایران در وازکتومی جز ۲۰ کشور اول جهان و در توبکتومی هم وضع همین‎گونه است، اظهار کرد: در دنیا ۸۰ کشور از جمله ایران وجود دارند که جمعیت آن‌ها زیر حد جایگزینی است؛ با این حال برخی از این کشور‌ها سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت را اجرا کرده‌اند؛ اگرچه برخی از آن‌ها با اعمال این سیاست‌ها در افزایش جمعیت موفقیتی به دست نیاورده‌اند به همین دلیل به مهاجرپذیری روی آورده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: در حال حاضر یک سوم از مزدوجین کشور تک فرزند و عده‌ای هم دارای دو فرزند هستند و با این حال اگر وضعیت به همین روال ادامه پیدا کند، همین جمعیتی را که داریم از حیض انتفاع ساقط خواهد شد؛ چرا که سیاست تک فرزندی نقشه انهدام یک کشور محسوب می‌شود.

علی محمدزاده اضافه کرد: ایران از نظر سالمندی شبیه کشورهای در حال پیشرفته است؛ در حالی که کشورمان یک کشور در حال توسعه محسوب می‌شود.

وی گفت: ما یک حد جایگزینی و یا جانشینی داریم که عدد آن ۲. ۱ فرزند است یعنی حداقل بقای نسل این است هر خانواده دو فرزند داشته باشد و نرخ باروری کل در دنیا ۲. ۵ فرزند است که این عدد در ایران با دقت بیشتر حدود ۱. ۷۸ فرزند است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به تغییرات نرخ باروری، افزود: سال ۶۸ نرخ باروری کل برای ایران ۶. ۴ فرزند بود و قرار بود با برنامه کنترل جمعیت این شاخص را تا سال ۸۵ به ۴ برسانیم.

علی محمد‌زاده افزود: ما سال ۷۱ به عدد ۳. ۶ رسیدیم یعنی ۱۴ سال زود‌تر از برنامه و طی ۲۵ سال اخیر نرخ باروری کل را بیش از سه برابر کاهش داده‌ایم که شدت کاهش جمعیت ما در تاریخ بشریت بی‌نظیر است در حالی که در همسایگی ما نرخ باروری کل طی سه دهه اخیر رو به کاهش بوده اما نه به شدت ما برای مثال در کشور ترکیه این نرخ از ۳. ۶ به ۲. ۱ و در عربستان از ۵. ۵ به ۲. ۹ رسیده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد
فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم