نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برگزاری همایش خیرین و مسئولیت اجتماعی در دانشکده فنی حرفه ای دختران

رییس دانشکده فنی حرفه ای دختران دکتر شریعتی تهران با اشاره به اینکه دانشگاه فنی حرفه ای مهجور مانده است ازتلاش مسوولین برای برند کردن دانشکده شریعتی خبرداد.

دکتر فاطمه مهاجرانی، رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه دکتر شریعتی تهران درگفت‌و گو با ایسنا، اظهار داشت دانشکده فنی و حرفه ای دختران دکترشریعتی بزرگترین دانشکده فنی دختران درسراسرخاورمیانه است وسالانه بالغ بر۶۰۰۰ دانشجوی دختر از اقصی نقاط میهن اسلامی در۲۶ رشته فنی در مقاطع کاردانی و کارشناسی به تحصیل اشتغال دارند.

وی افزود: با توجه به ظرفیت های موجودآموزشی ورسالت دانشکده مبنی برتربیت نیروی متخصص ماهرجهت ورود به بازارکار، مسئولیت دست اندرکاران سنگین تر شده است وتوجه به کیفیت آموزش واستفاده بهینه ازمنابع موجود ازوظایف خطیرمدیران محسوب میشود و دانشکده شریعتی راهمچون گوهری قیمتی که نیازبه جلا دارد توصیف کرد.

دکترمهاجرانی درپاسخ به سوالی مبنی برچگونگی پذیرش دانشجو در دانشکده و آمار دانشجویان گفت: در این دانشگاه بیش از ۶۰۰۰ دانشجو در ۲۶ رشته کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته تحصیل می‌کنند. که دانشجویان کارشناسی پیوسته ازطریق آزمون سراسری کنکورودانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته از طریق آزمون سراسری رشته های فنی و حرفه ای پذیرفته میشوند که با توجه به حجم تقاضا و انتظارات جامعه ، توجه به ارتقاء کیفیت آموزشی در برنامه ریزی ها لازم و ضروری است .

وی با اشاره به نیازهای معقول جامعه ازمراکزدانشگاهی فنی و حرفه ای،تاکید کرد که مسوولین امر باید درسیاستگذاری های کلان کشور به تقویت چنین مراکزی که نقش مستقیم درتوسعه کشوررا دارند ، توجه لازم را داشته باشند.

احتمال شغل یابی برای فارغ التحصیلان دانشکده فنی وحرفه ای دکتر شریعتی

مهاجرانی درپاسخ به سوالی مبنی بر روند دست یابی دانشجویان به موقعیت‌های شغلی اظهار کرد: در بررسی های انجام شده درصد ورود دانش‌آموختگان به بازار کاردر سالهای نخستین تاسیس دانشکده بالا بوده ولی درچندسال اخیر با توجه به روند سریع مدرک ‌گرایی، و شناخت کم مراکزصنعتی و تولیدی نسبت به توانمندی های دانشجویان فارغ التحصیل این دانشکده،امکان پیدا کردن موقعیت شغلی کمتر شده است.

وی تاکید کرد دررشته‌هایی نظیر طراحی لباس وطراحی پارچه‌ و رشته های فنی آماراشتغال دانشجویان فارغ التحصیل این دانشکده همچنان بالاست بطوری که تعدادی ازکارشناسان وطراحان موسسات بزرگ از جمله شرکت هاکوپیان دانش آموختگان دانشکده ه فنی وحرفه ای دکترشریعتی هستند.

وی همچنیین ازاقدامات موثراین دانشکده درارتباط با صنعت جهت تشخیص نیازبازارکاروایجاد مرکز کارآفرینی در دانشکده بمنظور بالا بردن خلاقیت و تولید ایده های برتر جهت اشتغال زایی بعد از فراغت از تحصیل خبر داد .

تأسیس باشگاه دانش آموختگان

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه تهران از تاسیس باشگاه دانش‌آموختگان این دانشگاه خبرداد و گفت: تعداد دانش‌آموختگان دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران شریعتی بالای ۲۰ هزارنفر است.این درحالی است که متاسفانه آماردرستی ازتعداد ووضعیت دانش آموخته گان دانشکده در دست نیست و بهمین منظور با ایجاد این باشگاه در تلاش هستیم که ازوضعیت اشتغال دانش آموخته گان خود اطلاع دقیقی بیابیم ودراین زمینه برنامه ریزی های گسترده ای در جهت بهبود وضعیت دانش آموخته گان و بکارگیری از تجارب و ایده های آن در دانشکده انجام گرفته است .

مهاجرانی با اشاره به اینکه یکی ازاهداف تاسیس این باشگاه، تجمیع این افراد برای هم‌افزایی تجربیات آنهاست، افزود: وجود چنین باشگاهی سبب می‌شود دانش آموختگان تجربیات خود را با یکدیگر درمیان گذاشته ودررشد علمی و ارتقاء دانشکده نیزموثرباشند ، به همین منظورهم درسایت دانشکده شریعتی، لینکی برای ثبت نام دانش آموخته گان دراین باشگاه ایجاد شده است .

وی درادامه افزود: دربرخی ازکشورها ی توسعه یافته مدل‌هایی دراین زمینه اجرایی شده که ما با استناد به این مدلها توانسته ایم آنها رابر اساس فرهنگ اسلامی و نیازهای جامعه ، بومی‌سازی کرده وبه تناسب ازاین الگوها بهره ببریم .

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه دکتر شریعتی تهران با بیان اینکه مراسم افتتاحیه این باشگاه دراردیبهشت ماه ۱۳۹۴ برگزارخواهدشد، گفت: فعلا تعداد زیادی از دانش آموخته گان اقدام به ثبت نام نموده اند ولی ما به دنبال جذب اعضای بیشتری هستیم تا بتوانیم کارگروههای متناسب با مشاغل و موقعیت های اجتماعی دانش آموخته گان را با توجه به نیازهای اقلیمی آنان تشکیل داده و ضمن هدایت آنان به سمت مسیر شغلی بهتر، باعث رشد و ارتقاء سطح علمی و مهارتی آنان و تاثیر مثبت این اقدام دردانشکده باشیم .

ارتباط دانشجو با صنعت، هدف برگزاری دروه های کار آموزی

دکتر فاطمه مهاجرانی درخصوص ارتباط با صنعت اظهار کرد که دانشکده دراین زمینه خوب عمل کرده است چون درتعامل مناسبی با بخش صنعت است .

وی حضورگسترده صاحبنظران بخش صنعت درهمایش های دانشجویی واساتید ، اعزام اساتید دانشکده به بخش صنعت برای تربیت کارگرماهربخش صنعت واعزام دانشجویان به این بخش برای گذراندن دوره های کار اموزی که بین ۲۴۰ الی ۳۶۰ ساعت از جمله همکاری های مستقیم با بخش صنعت برشمرد که تاثیر بسزایی درآشنایی دانشجویان با نیازبازارکارو رویارویی آنان با واقعیت های شغلی ونیازهای جامعه دارد .

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دختران شریعتی تهران درخصوص وظایف گروه ارتباط با صنعت دانشکده فنی و حرفه‌ای گفت: گروه ارتباط با صنعت دانشگاه وظیفه تعامل با کارخانجات ومراکز صنعتی را درراستای توانمند سازی دانشجویان برای ورود به بازار کاربعهده دارد ، به این ترتیب کارگروههایی درزمینه شناخت مراکزصنعتی وکارخانجات مرتبط با رشته های تحصیلی دانشجویان وایجاد ارتباط موثر دراین زمینه بوجود آمده است .

مهاجرانی ضمن ابراز تاسف ازتقلیل دوره کارآموزی و محدود شدن آن به یک درس دو واحدی در برخی از دانشگاه‌ها، اظهار کرد: از دیگر ویژگی‌های ممتازدانشگاه فنی و حرفه ای از جمله دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران دکتر شریعتی، درسبک اجرا و نظارت کیفی بر دوره های کارآموزی منحصربه فرد است ، که البته نیازبه آسیب شناسی وتقویت نقاط قوت وکاهش نقاط ضعف بسیار ضروری است .

تلاش برای تبدیل دانشکده فنی حرفه ای دختران دکتر شریعتی تهران به برند علمی

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دختران دکترشریعتی تهران با اشاره به تک جنسیتی بودن دانشکده و با توجه به آچاربدست بودن دختران که مهارت لازم برای ورود به بخش صنعت را دارند اعلام کرد که با همکاری تیمی ازمشاوران و صاحبنظران درصدد تبدیل دانشکده شریعتی به یک برند آموزشی هستیم، وگفت: یکی ازتاکیدات ما جلوگیری از تبعیض جنسیتی درآموزش واشتغال زنان است که ازاهداف برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی است و میخواهیم به دنیا بگوییم دختران ما نیزقادر هستند سهم بسزایی درتوسعه کشور خود داشته باشند .

وی جذب افراد برجسته درحوزه‌های تخصصی گوناگون، برگزاری دوره های توانمندسازی ، افزایش ارتباط با صنعت، به کارگیری تمام اهرم‌هایی که دانشجویان فنی و حرفه‌ای را توانمند می‌کند ، همچنین توجه به نیاز جامعه و تقویت بنیه علمی دانشجویان را از جمله اقداماتی دانست که می‌تواند به برند شدن این دانشکده کمک کند.

دکتر مهاجرانی با بیان اینکه ما می‌توانیم فاصله بین دانشگاه و صنعت را پر کنیم، اظهار کرد: براساس مدل‌هایی که در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه وجود دارد، همکاری سه رکن صنعت، دانشگاه و دولت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دکتر مهاجرانی با اشاره به وجود برخی قوانین دست و پاگیر در این حوزه گفت: ما نمی‌توانیم سرفصل‌های جدیدی دررشته‌های تحصیلی خود با توجه به نیازروزجامعه تعریف کنیم. اما می‌توانیم با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آزاد، هرآنچه را که مدنظر کارآفرینان برتر کشورمی‌باشد، مطرح کرده و به دانشجویان فنی وحرفه‌ای ارائه دهیم.

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه تهران با بیان اینکه تربیت زنان توانمند و فعال در حوزه فنی و حرفه‌ای از اقدامات مهمی است که این دانشکده دنبال می‌کند، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا ایجاد تعاملات موثرو بیشتری را با دانشگاهها وسازمانهای ذیربط دراین راستا داشته باشیم که اخیرا هم اقدامات موثری انجام گرفته است .

وی همچنین بیان داشت: برگزاری کارگاه های آموزشی باهدف نزدیک کردن بازوهای علمی مرتبط به یکدیگرازجمله برنامه های دردست اجرای ماست که اعلام فراخوان برای اجرای دوره‌های توانمند سازی درحوزه‌های گوناگون برای زنان یکی ازهمین برنامه هاست که در دست اقدام است .

سرانه دانشجویی دانشکده فنی تقریبا یک پنجم دیگر دانشگاه هاست

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه تهران درخصوص وضعیت بودجه این دانشکده گفت: وضعیت بودجه این دانشکده ازدیگر دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مراتب کمتراست. متاسفانه سرانه دانشجویی در نظر گرفته شده برای این دانشکده کمترازسایر دانشگاههاست ، این درحالی است که بسیاری از دروس ارائه شده دردانشگاه فنی و حرفه ای، دروس و واحدهای عملی است که هزینه زیادی به دنبال دارد .

وی افزود: تجهیز سایتها ، کارگاه‌ها وآزمایشگاههای آموزشی ، خرید خدمت اساتید مجرب و صاحبنظرفنی ، تهیه و نگهداری امکانات و مواد اولیه و تجهیزات ازجمله مهم‌ترین موارد هزینه‌بر در دانشکده است.

رییس دانشکده فنی حرفه ای شریعتی با بیان اینکه باید درنحوه تخصیص بودجه به موضوعات مهم و زیربنایی مراکز دانشگاهی بیشترتوجه ‌شود، گفت: برخی ازساختمان‌های بخش اداری وبخش خوابگاهی دانشکده دارای قدمت بالابوده و درحال حاضر فرسوده شده‌اند ، بعلت محدود بودن تعداد خوابگاهها قادربه پاسخگویی به نیازمتقاضیان نیستیم و بالاخره با چالش های بسیارمالی روبرو هستیم که علیرغم کوشش همه جانبه به تنهایی قادر به رفع آنان نخواهیم بود و از مسوولین درخواست میکنم که تخصیص بودجه وسرانه دانشجویی براساس نیاز و رسالت این مراکز باید بگونه ای باشد که امکان تجهیز کارگاهها و آزمایشگاهها ، تجهیزات و… درمراکز فنی وحرفه ای فراهم آید.

وی همچنین افزود: توسعه اقتصاد و صنعت با تربیت متخصصین ماهرمحقق می‌شود و اتخاذ نگاه دوجانبه یعنی تربیت نیروی ماهراز یک سو و اختصاص بودجه و تسهیلات در حوزه ارتباط صنعت از سوی دیگر می‌تواند بسیار موثر باشد.

مهاجرانی با اشاره به تلاش دکتر شفیعی رییس دانشگاه فنی وحرفه ای درروند رشد و بهبود وضعیت دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: دکتر شفیعی با تلاش برای ارتقای جایگاه دانشگاه فنی و حرفه ای سعی کرد ه است تا سهم سرانه دانشجویی این دانشگاه ازبودجه را به سرانه دانشجویی سایردانشگاهها نزدیک کند که حمایت مسوولین در این زمینه درخور توجه بوده است .

مزیت دانشگاه فنی و حرفه ای

وی با اشاره به اهداف دانشگاه فنی وحرفه ای که یکی ازآنان تربیت نیروی متخصص و ماهر بخش صنعت است گفت اگر می‌خواهیم به اهدافی که در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله تدوین شده دست پیدا کنیم و در سال ۱۴۰۴ در حوزه اقتصادی قطب اول منطقه باشیم، این مهم تنها از طریق تقویت دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای امکان پذیر میگردد .

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دکتر شریعتی لزوم توجه به دانشگاه فنی وحرفه‌ای را ضروری دانست و افزود: تسهیل‌گری در وضع قوانین در برخی حوزه‌ها از جمله دیگر اقداماتی است که درراستای تحقق سند چشم‌انداز کشورمی‌توان انجام داد وارتقاء جایگاه دانشگاه‌ فنی وحرفه‌ای نیزموجبات تحقق بخش اعظم اهداف این سند را فراهم می آورد .

دکتر مهاجرانی با بیان اینکه دانشگاه فنی وحرفه‌ای بازوهای کارآمد اقتصاد وصنعت کشوراست، اظهار کرد: این دانشگاه در مسیر توسعه نیازبه حمایت دارد لذا انتظارمیرود رسانه ملی و سایررسانه ها نسبت به معرفی نقش دانشگاه فنی و حرفه ای دررشد و توسعه مملکت اسلامی مساعدت لازم را داشته باشند .

انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاهها و موسسات آموزشی

مهاجرانی رییس دانشکده فنی وحرفه‌ای دختران شریعتی تهران درخصوص ایجاد تفاهم‌نامه های همکاری دانشکده شریعتی وسایر موسسات آموزشی گفت: بمنظوراستفاده از ظرفیت های موجود کارگاه‌ها، فضاهای آموزشی ، خوابگاهها و امکانات ورزشی سعی داریم که تفاهم نامه همکاری دراین راستا منعقد گردد که در چند مورد هم توافقاتی بعمل آمده است .

دکتر مهاجرانی با ارائه پیشنهاد تاسیس پارک مهارت و فناوری گفت: این نکته‌ای است که می‌تواند دانشگاه فنی و حرفه‌ای را تبدیل به قطب علمی کشورکند. و ما باید از طریق ایجاد زنجیره کارآفرینی، طبق فرمایشات مقام معظم رهبری زمینه تبدیل علم به ثروت را فراهم نماییم تا این زنجیره‌ها تکمیل گردد و شاهد رشد رو به‌جلو صنعت و اقتصاد باشیم.

رییس دانشکده فنی حرفه ای شریعتی با اشاره به اینکه دانشگاه الزهرا هم یک دانشگاه تک جنسیتی است، اظهار کرد: در صدد هستیم تا با تعامل وهمکاری با دانشگاه الزهراء که آنهم تک جنسیتی است توانمندی وشایستگی زنان را ارتقاء دهیم .

برگزاری همایش خیرین و مسئولیت اجتماعی دردانشگاه فنی حرفه‌ای دخترانه تهران

وی از برگزاری همایشی با عنوان خیرین و مسئولیت اجتماعی در روز ۲۹ بهمن خبر داد و گفت: دانشکده فنی وحرفه‌ای شریعتی وقف زنده یاد حاج ابوالقاسم مفرح بوده است که تابحال برنامه ای برای تجلیل ازاین عمل خیرخواهانه صورت نگرفته است و قرار است در این همایش برای اولین بارازخدمات شایسته زنده یاد حاج ابوالقاسم مفرح تقدیر بعمل می آید واشاره کرد که در این برنامه نیز مهندس شریفی خیرخوابگاه سازدانشکده هم حضورخواهند داشت .

وی افزود برگزاری چنین مراسمی باعث ترویج این سنت حسنه وجزء مسوولیت های اجتماعی ماست .

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم