نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برگزاری نخستین اجلاس سراسری معاونین دانشگاه آزاد در هفته جاری

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با اعلام اینکه اجلاس سراسری معاونین فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد این هفته برگزار می‌شود، اقدامات و برنامه های فرهنگی انجام گرفته این حوزه را شرح داد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزارس دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در نشست خبری نخستین همایش سراسری معاونان و مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: روز سه شنبه اولین اجلاس سراسری معاونین فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در سراسر کشور با سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر میرزاده آغاز می‌شود و با برگزاری کارگاه‌ها و برنامه‌های متناسب با حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تا روز پنج شنبه ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: امیدواریم در این اجلاس آموزش‌های لازم را به مدیران کل حوزه فرهنگی اجتماعی دانشگاه ارائه کنیم.

وی همچنین ادامه داد: اختتامیه این اجلاس در روز ۱۹ دی ماه در حرم مطهر امام خمینی (ره) خواهد بود که مسئولین عالیرتبه دانشگاه آزاد به همراه مسئولین حوزه فرهنگی و اجتماعی ضمن تجدید عهد با آرمان‌های امام راحل، سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی را خواهند شنید.

وی در ادامه سخنانش در توضیح گزارش مختصری از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اظهار کرد: با توجه به اینکه حوزه فرهنگی دانشگاه آزاد بسیار محدود بود و ما نیازمند تغییر در نگاه، محتوا و روش عمل بودیم برنامه‌های فرهنگی دانشگاه را به سبک و سیاق متفاوتی برنامه ریزی کردیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه مختص دانشجویان نیست اظهار کرد: یکی از اقدامات ما افزایش گستره مخاطبان از دانشجویان به اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه بود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد تاکید کرد: بیش از ۷۰ درصد تثبیت و تخریب مفاهیم فرهنگی وابسته به اعضای هیئت علمی دانشگاه‌هاست. به همین دلیل گستره مخاطبین خود را در حوزه فرهنگی و اجتماعی افزایش دادیم.

هاشمی با بیان اینکه برای فعالیت در بستری واقع بینانه، تصمیم به الحاق واژه اجتماعی به معاونت فرهنگی گرفتیم، اظهار کرد: دانشگاه دارای سه رسالت اصلی است.

علاوه بر تولید علم برای توسعه همه جانبه کشور، رسالت اخلاقی و تربیتی و انتقال ارزش‌های انسانی که در همه جوامع انسانی مورد قبول است و در دین ما به نحو کاملتری به آن توجه شده است، از دیگر رسالت‌های دانشگاه است.

وی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از رسالت‌های دانشگاه، رسالت اجتماعی است و ضمانت تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه است، گفت: با شروع ریاست آقای دکتر میرزاده اولین شورایی که آغاز به فعالیت کرد شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی و دومین شورا، شورای اقتصاد دانش بنیان بود.

هاشمی با اشاره به اینکه تربیت دانشجویان برای ورود به عرصه جامعه یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه است، ادامه داد: معاونت فرهنگی در تحقق انتقال ارزش‌های اخلاقی و انسانی و رسالت اجتماعی نقش فعالتری را به عهده دارد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه حوزه فرهنگی دانشگاه از دیگر بخشها جدا نیست خاطر نشان کرد: در شورای راهبردی فرهگنی اجتماعی دانشگاه آزاد تمام معاونت های دانشگاه حضور دارند که در کنار شخصیت‌های تراز اولی که عضو این شورا هستند در تصمیم گیری‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وی یکی دیگر از اقدامات شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی را بازنگری در برنامه پنجساله دانشگاه بر اساس افق چشم انداز ۲۰ ساله دانست و گفت:‌با توجه به نیاز به تغییر در محتوا و روش در حوزه فرهنگی و اجتماعی برنامه پنجساله در حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد تدوین و تصویب و ابلاغ شد.

هاشمی با اعلام این خبر که شورای راهبردی فرهنگی در واحدهای تمامی استان‌ها در حال تاسیس است، از تلاش برای حضور موثر اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد از تدوین و اجرای برنامه‌های فرهنگی دانشگاه خبر داد.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در همین رابطه استفاده از وقت اساتید حوزه علوم انسانی در برنامه ریزی‌های فرهنگی یکی دیگر از اقدامات ماست.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در بخش دیگری از سخنانش از تاسیس خانه فرهنگی دانشگاه برای پاسخ به مخاطبین درون دانشگاهی و فرا دانشگاهی خبر داد و گفت: همانطور که می‌دانید دانشگاه آزاد با داشتن ۴۰۵ واحد در سراسر کشور دارای گسترده ترین دامنه آموزش عالی در کشور و بیشترین تاثیر در حوزه فرهنگی و اجتماعی اقلیم‌های گوناگون است.

هاشمی با اشاره به اینکه این گستردگی باعث شکل گیری حق متقابلی بین دانشگاه و اقلیمی که واحدهای دانشگاه در آن مستقر هستند را نسبت به یکدیگر ایجاد می‌کند، گفت: بالا بردن مصرف سرانه فرهنگی مردم ساکن اقلیم‌های گوناگون کشور و اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری برای مردم مناطق گوناگون از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در خصوص طرح‌های ماندگار دانشگاه آزاد گفت: طرح‌های ماندگار این دانشگاه در دو حوزه فکر و اندیشه و کالبدی وجود دارد. وی با بیان اینکه یکی از اولین طرح‌های ماندگار در حوزه تولید اندیشه طرح سبک زندگی است گفت: برگزاری ۱۴ همایش در حوزه سبک زندگی بزرگان دینی در سال جاری از جمله برنامه‌های اجرا شده توسط این معاونت است. ضمن اینکه برگزاری ادامه همایش‌های سبک زندگی با همکاری بنیاد شهید در ارتباط با شناساندن سبک زندگی بزرگان دینی و مفاخر از جمله برنامه‌های در دست اجراست.

وی در ادامه تصریح کرد: باتوجه به ظرفیت دانشگاه آزاد و نقشه راه این دانشگاه سه پژوهشگاه قرآن و عترت، مطالعات اجتماعی و انقلاب ومطالعات میان فرهنگی راه اندازی شده است.

وی در همین خصوص اظهار کرد: برای معرفی سبک زندگی بزرگان دینی و شخصیت‌های مذهبی باید متناسب با دنیای امروز و با توجه به مسائل مبتلابه عصر حاضر عمل کنیم و با توجه به مقتضیات عصر حاضر مدل زندگی را از قرآن و شیوه زندگی بزرگان دینی،‌اجتهاد کنیم و این کاری بزرگ است که باید حتما اتفاق بیفتد و در طول ۳۵ سال گذشته باید چنین اتفاقی می‌افتاد.

وی اجرای طرح مربوط به اخلاق حرفه‌ای را از دیگر برنامه‌های مرتبط با طرح‌های ماندگار دانست و اظهار کرد: جامعه ما با جامعه ایده آل اسلامی و انسانی فاصله دارد. در حالیکه جامعه ما باید با ارزش‌های انسانی قرابت لاینفک داشته باشد. در صورتی که عصبیت ها و ناراحتی‌ها در جامعه ما وجود دارد و همه رذیلت ها پررنگ اما ارزش‌های انسانی کم است.

وی با بیان اینکه آنچه می‌توانیم به عنوان یک دستاورد به جهانیان عرضه کنیم توسعه علم همگن با ارزش‌های انسانی است. موضوعی که در بسیاری از مجامع علمی مورد توجه قرار می‌گیرد اما طبق بررسی‌های ما در دانشگاه‌های منطقه هم به آن توجه نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به دانشجو اخلاق حرفه‌ای را متناسب با رشته تخصصی او آموخت اظهار کرد: برای تحقق این هدف کمیته‌ای در شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تاسیس کردیم.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد یکی دیگر از طرح‌های ماندگار حوزه فرهنگی اجتماعی این دانشگاه را برنامه‌های مرتبط با مفاخر و مشاهیر عنوان کرد و افزود: بسیاری از مفاخر فرهنگی ما که امروز جزو پهنه سیاسی کشور نیستند در حال مصادره شدن است. ما باید با احترام به استقلال تمامی کشورها این شخصیت‌های بزرگ را به جوانان خود معرفی کنیم.

هاشمی در همین خصوص از ابلاغ بخشنامه طرح مفاخر و مشاهیر به تمامی واحدها خبر داد و تصریح کرد: البته برای شناساندن مفاخر و مشاهیر کشور به جوانان نیاز به فعالیت‌های پژوهشی گسترده‌ای داریم.

وی در خصوص بودجه فرهنگی دانشگاه‌ اظهار کرد: سرانه بودجه فرهنگی دانشجویی در گذشته ۵۰۰۰ تومان بود در حالی که با توجه به اهداف و برنامه‌هایی که در نظر گرفته‌ایم این download10 برابر ارتقا یافته است.

هاشمی با تاکید بر اینکه کار فرهنگی هزینه بر است اظهار کرد: این هزینه به نوعی سرمایه گذاری است و از بین نمی‌رود.

وی در ادامه سخنانش در خصوص تشریح اقداماتی در راستای ارتقای سطح تشکیلات فرهنگی دانشگاه آزاد گفت: در گذشته تعداد معاونین فرهنگی ۱۶ نفر بود که در واحدهای جامع فعالیت می‌کردند. در حالی که امروز معاونت فرهنگی در سطوح استانی هم تشکیل خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در بخش دیگری از سخنانش از طراحی و ابلاغ ساعت فرهنگی و همچنین هفته فرهنگی به نام آفتاب مهر اظهار کرد: طبق بخشنامه‌ای که به تمامی واحدها ابلاغ شده بهترین زمان همان به عنوان ساعت فرهنگی اختصاص داده شده که بر این اساس فعالیت‌های شاخص فرهنگی دانشجویان و اساتید در این زمان اجرا می‌گردد.

وی در همین خصوص ادامه داد: هفته فرهنگی آفتاب مهر هر ساله از ۱۰ مهر به مدت یک هفته در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اجرا می‌شود که در این دوره زمانی برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و ملی و همچنین ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی یک ساله گذشته از مهمترین برنامه‌های این دوره می‌باشد.

هاشمی یکی دیگر از مصوبات شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد را بررسی طرح گفت و گوی مذهب اسلامی و گفتگوی تمدن‌ها و دلایل عدم دست یابی این برنامه‌ها به هدف اصلی خود عنوان کرد و گفت: در افتتاحیه اولین اجلاس سراسری معاونین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد که در هفته جاری برگزار خواهد شد، جایزه وحدت شیعه و سنی به نام آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوک به سه اثر برتر که از میان ۹۳ اثر تولیدی دانشگاه آزاد در این حوزه برگزیده شدند تجلیل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اساس جایزه وحدت شیعه و سنی کمک به وحدت این دو مذهب و ارائه برنامه‌های پژوهشی و علمی در این حوزه است، اظهار کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری جایزه شیعه و سنی انتخاب شدند و ما تصمیم داریم به عنوان جایزه مولفین سه اثر منتخب امسال عزیزان را به سفر مصر راهی کنیم.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد با بیان اینکه این دانشگاه از حدود ۳۲ سال پیش اولین آغاز کننده فعالیت‌های قرآنی بوده است،گفت: با توجه به سخن آیت الله هاشمی رفسنجانی که در دیدار از اینکه دانشگاه‌ها به مسائل عمیق قرآنی توجه نمی‌کنند رنج می بردند افزود: جایزه‌ای به نام شیخ طبسی در راستای بررسی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه آزاد ایجاد شده که در همایش دو سالانه به آثار برگزیده ارائه خواهد شد.

وی همچنین افزود: در راستای اجرای این طرح آثار قرآنی تولید شده در دانشگاه آزاد طی ۳۲ سال گذشته هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

هاشمی از دیگر برنامه‌های حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد را اجرای برگزاری بیش از ۱۰ کارگاه آموزشی در حوزه فلسفه اخلاق، نهج البلاغه و توحید عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از طرح‌هایی که توسط معاونت فرهنگی دنبال می‌شود، اجرای طرحی در راستای ایجاد ارتباط دانشگاه با خانواده است.

وی در خصوص توضیح اهداف این طرح گفت: با توجه به توان دانشگاه در شناخت نیاز جوانان می‌تواند نقش موثری در انتقال این نیازها به خانواده‌ و آگاه کردن آنها ایفا کند تا به این ترتیب از احساس تنهایی مطلق دانشجویان بکاهیم.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در بخش دیگری از سخنانش از بررسی بیش از هزار پرونده اعضای هیئت علمی که درخواست ارتقاء داشتند خبر داد و گفت: با توجه به اینکه یکی از امتیازات مربوط به ارتقای اعضای هیئت علمی اجرای برنامه‌های فرهنگی، تصمیم به برگزاری دوره‌هایی در حوزه‌های گوناگون داریم که به این ترتیب روند ارتقای اعضای هیئت علمی سهل تر شود.

وی در خصوص توضیح مبنای فعالیت‌های فرهنگی گفت: اخلاق و دین، انقلاب و امام، گستره زبان فارسی، کانون‌ها و باشگاه‌های مجازی، فعالیت‌های هنری و سیاحت و تفریحات از جمله مهمترین بخشهای مبنایی فعالیت‌های فرهنگی این دانشگاه است.

وی در خصوص برگزاری برنامه‌های فرهنگی با موضوع گستره زبان فارسی اظهار کرد: با همکاری معاونت آموزشی، پژوهشی و معاون بین الملل، ساختاری برای توسعه، ترویج، ‌پالایش و حفظ زبان فارسی زیر نظر مرکز این دانشگاه و واحدهای استانی و همچنین شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی واحدها تاسیس خواهیم کرد که از کمک بیش از هزار استاد در حوزه ادبیات فارسی هم بهره خواهیم برد.

هاشمی در خصوص بخشنامه حجاب دانشگاه آزاد گفت: وظیفه ذاتی حراست اجرای کار فرهنگی نیست. به همین دلیل اگر با ناهنجاری مواجه شد باید آن را به حوزه فرهنگی ارجاع دهد تا مسئولین با ارائه و برگزاری کارگاه‌ها و مشاوره‌های فرهنگی اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه با تشر نمی‌توان در محیط علمی برخورد کرد گفت: همه انسانها محترمند و کسی که معتقد به اسلام است ارزش بالاتری دارد اما گاهی بعضی افراد برخی از انسانها را به حساب نمی‌آورند و آنها را به رسمیت نمی‌شناسند و به همین دلیل بسیاری از مفاهیم ارزشی را نمی‌توان به آنها انتقال داد.

وی در همین خصوص اظهار کرد: بحث عفاف از حجاب جداست و اینکه عفاف را با حجاب یکی بدانیم ظلمی است که به عفاف شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در خصوص کرسی‌های آزاد اندیشی و سفارش مقام معظم رهبری در این خصوص اظهار کرد: تبار شناسی کرسی های آزاد اندیشی این است که انسان‌ها باید آزاد باشند و در شرایط آزاد اندیشی با توسعه و ترویج علم روبرو خواهیم بود. بنابراین کرسی آزاد اندیشی هم یکی از امکاناتی است که در اختیار جامعه علمی قرار گرفته و دانشگاهیان حق دارند سوالات خود را در این فضا مطرح کرده و به دنبال پاسخ خود باشند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در حاشیه نشست خبری اولین اجلاس سراسری معاونین و مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در پاسخ به سوالی مبنی بر دلایل افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه اظهار کرد:علیرغم اینکه بودجه دانشگاه‌های دولتی به شیر نفت وابسته است،‌بودجه دانشگاه آزاد از محل شهریه‌ها تامین می‌شود. بنابراین واحدهای دانشگاه آزاد به غیر از واحدهای زیان ده، باتوجه به شهریه دریافتی، بودجه مستقلی دارند.

وی ادامه داد: بودجه دانشگاه آزاد مثل دانشگاه‌های دولتی به صورت متمرکز تخصیص پیدا نمی‌کند. به همین دلیل کار ما نظارت بر حسن اجرای بودجه است.

وی در همین خصومص اظهار کرد:‌از دلایل اصلی افزایش بودجه فرهنگی، ارتقای کیفی دانشگاه آزاد بود که از سوی ریاست جدید دانشگاه مطرح شد و دومین دلیل مشاهده وضعیت فرهنگی نابسامان دانشگاه و جو حاکم بر آن است که سبب شد تا توجه بیشتری به این حوزه معطوف گردد.

وی در ادامه سخنانش در پاسخ به ادامه سوال خبرنگاری مبنی بر میزان بودجه اختصاص داده شده به برنامه‌های حوزه عفاف و حجاب گفت: روند اختصاص بودجه بر اساس برنامه ریزی است. ضمن اینکه ما تلاش داریم مفاهیم ارزشی را با زبان روز و درک متقابل ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد در گذشته مقام اول در حوزه نماز را داشت، خاطر نشان کرد: کسب مقام اول در این حوزه خوب است اما ما باید محتوای نماز را در جامعه ترویج دهیم. ظواهر دین لازم است اما آنچه در عقبه این ظاهر وجود دارد مهم است و ما هرچقدر در این زمینه هزینه کنیم کم است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در خصوص نحوه تامین بودجه اداره تشکلهای دانشگاه آزاد گفت: تاکید دکتر میرزاده بر این بودکه فعالیت‌های سیاسی باید سبقه فرهنگی داشته باشد و این مسئله به این معناست که نباید در دانشگاه پیاده نظام احزاب بیرون باشیم بلکه دانشگاه باید خودش تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین اهداف ما آموختن سیاست ورزی به دانشجویان است، اظهار کرد: در صورتی که تشکل‌های سیاسی برنامه‌های فرهنگی اجرا کنند، بودجه لازم برای برگزاری این برنامه‌ها از سوی حوزه فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه به آنها پرداخت خواهد شد.

هاشمی در پایان با بیان اینکه علت ماندگاری فرهنگ‌ها رد و دفع فرهنگ‌های دیگر نیست اظهار کرد: با توجه به سخنان شهید مطهری هضم و برخورد مناسب فرهنگ‌ها در درون فرهنگ خود بهترین نوع مواجهه است. ما نمی‌توانیم خود را از مواجهه با پدیده‌های فرهنگی دور کنیم.

وی ادامه داد: دستگاه‌های رسمی حوزه فرهنگی را در چنبره سیاسی خفه کرده‌اند و من فکر می‌کنم نظریه پردازان کشور باید با نقد دقیق و جامع فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای و عملکرد مدیران فرهنگی کشور، سهم درستی از فضای فرهنگی کشور ارائه کرده و با شناخت مخاطب سعی در رفع نیاز او با توجه به برطرف کردن انحرافات موجود داشته باشد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم