نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برگزاری مراسم بزرگ اعتکاف دانشجویی در واحد علوم و تحقیقات

معاون فرهنگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اعتکاف، سنتی اصیل و اساسی در دین مبین اسلام است، گفت: این امر مورد تاکید رسول خدا و ائمه اطهار(ع) بوده که در قرآن و احادیث نیز به آن اشاره شده است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کرم‌الله دانش‌فرد از برنامه‌ریزی جامع و گسترده معاونت فرهنگی این واحد به منظور برگزاری بزرگترین مراسم اعتکاف دانشگاهی کشور در واحد علوم و تحقیقات خبر داد و اظهار کردا: اعتکاف یک مراسم معنوی و روحانی مبتنی بر خودسازی است و معاونت فرهنگی واحد علوم و تحقیقات در نظر دارد برنامه‌هایی نظیر حلقه‌های معرفت و آموزشی، ختم قرآن، قرائت و تفسیر قرآن، مداحی، برگزاری نماز جماعت، قرائت ادعیه و سخنرانی‌های علمی، مذهبی و … در مراسم اعتکاف دانشگاهی برگزار کند.

وی از شرکت ۵۰۰ نفر از اساتید، دانشجویان و کارکنان واحد علوم و تحقیقات در مراسم اعتکاف امسال خبر داد و تصریح کرد: کلیه پیش‌بینی‌ها برای تدارکات و پشتیبانی‌های لازم برای رفاه حال معتکفین صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به پذیرایی از معتکفین در وعده‌های افطار و سحر اشاره کرد.

معاون فرهنگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد از بازدید و حضور مسئولان این واحد و نشست آن‌ها با معتکفین خبرداد و گفت: مراسم اعتکاف واحد علوم و تحقیقات همزمان با سایر دانشگاه‌های کشور در مسجد جدید‌التاسیس مرکز اسلامی این واحد دانشگاهی برگزار خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: همزمان با این مراسم اعتکاف، صیغه مسجد جدید واحد علوم و تحقیقات که یکی از بزرگترین و زیباترین مساجد دانشگاهی کشور با معماری ایرانی اسلامی است، خوانده خواهد شد.

دانش فرد اعتکاف را فرصتی سه روزه برای رهایی انسان از لذت‌های مادی دنیا دانست و گفت: اعتکاف مجالی برای انس بیشتر با پروردگار، بررسی و پالایش نفسانیت، افزایش معنویت و رسیدن به کمال است.

وی افزود: آنچه در اعتکاف حائز اهمیت است، حضور فرد آن هم سه روز متوالی و بدون خروج از مسجد و مشغول بودن با راز ونیاز با پروردگار است، یکی از تأثیرات مثبت مراسم اعتکاف در زندگی جمعی، تعاملات، ارتباطات و مباحث گروهی است که در فضای آن شکل می گیرد.

معاون فرهنگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با بیان اینکه اعتکاف در دین مبین اسلام و در قرآن مورد تأکید قرار گرفته و ترویج آن در ایران به دوران صفویه باز می‌گردد که تنها محدود به مساجد جامع بوده است، خاطرنشان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی این مراسم پرفیض معنوی علاوه بر مساجد جامع در سایر مساجد ایران نیز هرساله ۱۳ رجب، همزمان با سالروز ولادت حضرت علی (ع) برگزار می‌شود.

دانش فرد با بیان اینکه دانشگاه‌ها نیز همراه با دیگر بخش‌های جامعه به این سنت حسنه می‌پردازند، گفت: واحد علوم و تحقیقات به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی توجه ویژه‌ای به این مراسم دارد.

به گزارش ایسنا، مراسم معنوی اعتکاف دانشجویی واحد علوم و تحقیقات در مسجد دانشگاه در جوار مزار شهدای گمنام از تاریخ ۲۳ تا۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری، مصادف با ایام‌البیض برگزار می‌شود و دانشجویان، اساتید و کارکنان می‌توانند در این مراسم پرفیض شرکت کنند.

مهلت ثبت‌نام در این مراسم نیز تا ۱۵ اردیبهشت ماه است و علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام به دفاتر فرهنگ اسلامی دانشکده‌ها یا ستاد مرکزی اعتکاف در واحد علوم و تحقیقات مراجعه کنند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم