نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برگزاری دوره‌های آموزشی توسط معاونت آموزشی جهاددانشگاهی گیلان

معاون آموزشی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه معاونت آموزشی جهاددانشگاهی واحد گیلان نسبت به برگزاری دوره‌های مختلف آمادگی دارد، گفت: این دوره‌ها در ۶ حوزه فنی مهندسی، علوم پزشکی، علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، فرهنگ و هنر و زبان‌های خارجی برگزار می شود.

دکتر حمیدرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، با بیان اینکه معاونت آموزشی جهاددانشگاهی گیلان با داشتن مراکز مختلف در سراسر استان توانایی برگزاری دوره‌های آموزشی متفاوت در سطح استان را دارد، اظهارکرد: این معاونت در ۶ حوزه فنی مهندسی، علوم پزشکی، علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، فرهنگ و هنر و زبان‌های خارجی دوره‌های آموزشی را تدوین و اجرا می کند.

وی ادامه داد: برای تحقق اهداف و سیاست‌های جهاددانشگاهی و به منظور بهره وری بیشتر از امکانات و دستاوردهای آموزشی و کاربردی کردن این فعالیت‌ها، دپارتمان فنی و مهندسی معاونت آموزشی جهاددانشگاهی واحد استان گیلان در چارچوب ضوابط و مقررات کشور و آیین نامه نحوه تشکیل مراکز آموزشی تخصصی جهاددانشگاهی زیرنظر مجموعه معاونت آموزشی تاسیس و به ارائه فعالیت‌های آموزشی در زمینه‌های برق، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، عمران، مکانیک، معماری، نقشه برداری و سایر رشته‌های فنی و مهندسی می پردازد.

رضایی افزود: آموزش‌های تخصصی و کاربردی فنی و مهندسی به عنوان مکمل موثر و کارآمد آموزش‌های دانشگاهی برای ارتقاء شایستگی‌ها و مهارت‌های عملی و حرفه‌ای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی است.

وی با اشاره به اینکه دپارتمان فنی و مهندسی براساس کار مطالعاتی و تخصصی، توسط مدیران گروه این دپارتمان انجام می‌شود، تصریح کرد: این دپارتمان دوره‌های جدید و مورد نیاز استان را شناسایی کرده و با هماهنگی معاونت جهاددانشگاهی اقدام به طراحی و تدوین دوره‌های مناسب می کند.

رضایی به برگزاری دوره‌های گروه علوم پزشکی نیز اشاره کرد و گفت: دوره‌های علوم پزشکی جهاددانشگاهی براساس سرفصل‌های استاندارد تدوین شده است و می تواند یک راهکار موثر برای فراگیرانی باشد که قصد کار کردن در حوزه پزشکی و سلامت را دارند.

وی با اشاره به فعالیت‌های گروه علوم انسانی این معاونت تصریح کرد: علوم انسانی به دسته‌ای از علوم اطلاق می‌شود که به موضوعاتی چون جامعه، فرهنگ، زبان، رفتار و کنش انسان و روان و اندیشه افراد توجه دارد.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی گیلان اضافه کرد: جامعه شناسی، روانشناسی، زبان‌شناسی، مدیریت، اقتصاد، علوم سیاسی و تاریخ چند نمونه از رشته‌های علوم انسانی هستند. بسیاری از شاخه‌های علوم انسانی چون مدیریت، اقتصاد، حسابداری، جغرافیا و روانشناسی برای تجزیه و تحلیل از برخی علوم غیرانسانی همچون ریاضیات کاربردی (در مدیریت) آمار کاربردی و تحلیل رگرسیون (اقتصاد و روانشناسی) GIS و سیستم‌های راداری و سنجش از دور (جغرافیا) و سایر روش‌های تجربی استفاده می‌کنند.

وی به اثرگذاری برخی علوم پایه از جمله آمار و احتمالات و ریاضیات کاربردی در علوم انسانی اشاره کرد و گفت: به اندازه‌ای که برخی علوم پایه از جمله آمار و احتمالات و ریاضیات کاربردی در علوم انسانی اثرگذار بوده‌اند و مورد استفاده قرار می گیرند در سایر علوم کاربرد ندارند. دروس و رشته‌های علوم انسانی برای بسیاری از افراد اجتماع مخصوصا افرادی که در ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار هستند بسیار مفید و موثر است.

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، مشاغل متعددی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی تعریف شده است، افزود: افراد زیادی دراین مشاغل فعالیت می‌کنند؛ اما در ایران به دلیل صنعتی نبودن کشاورزی، مدیریت سنتی باغات و مزارع و همچنین عدم توسعه علوم و فنون روز دنیا در این حوزه‌ها، تعداد زیادی از این مشاغل معنی دار نیست و احتمالا به تدریج همگان با صنعتی شدن بخش کشاورزی و توسعه مشاغل تخصصی در این حوزه معنا پیدا کرده و تعریف شده و افراد مختلفی را به سوی خود جلب می کند. از اینرو جهاددانشگاهی گیلان دوره‌های آموزشی کشاورزی و منابع طبیعی را برای فراگیران تعریف کرده است.

رضایی با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر هر کشوری، رابطه نزدیکی با شناخت و حفظ هویت ملی آن کشور دارد و انسان بدون فرهنگ و هنر معنایی ندارد، گفت: فرهنگ و هنر در عین حال که دو مقوله جدا از هم هستند ولی مکمل یکدیگرند. به این معنی که مهمترین میراث تاریخی بشر، فرهنگ اوست که وسیله تعامل و ارتباط او با دنیای پیرامونش به شمار می رود و هنر مهمترین بخش فرهنگ است.

وی تصریح کرد: اصالت هنر و پیوند آن با زندگی بشر، رمز ماندگاری آن است که در طول تاریخ و با زندگی وی عجین شده است از اینرو دوره‌های آموزشی فرهنگ و هنر می تواند در رشد و تعالی افراد جامعه بسیار موثر باشد.

وی به برگزاری دوره‌های آموزشی گروه زبان اشاره و بیان کرد: گروه زبان‌های خارجی جهاددانشگاهی گیلان در سال‌های اخیر در امر آموزش زبان‌های خارجی فعال بوده و با بهره گیری از اساتید توانا و متعهد و سیستم‌های آموزشی روزآمد و پیشرفته توانسته است فضایی کاملا آکادمیک و جدی برای یادگیری زبان‌های خارجی فراهم آورد.

رضایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر علاوه بر ارائه دوره‌های عمومی زبان انگلیسی برای گروه‌های سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، گروه زبان‌های خارجی جهاددانشگاهی چندین دوره تخصصی زبان انگلیسی و دوره‌های آموزشی مانند زبان‌های فرانسه، آلمانی و روسی را در مراکز آموزشی خود برگزار می کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم