نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برگزاری اجلاس سراسری معاونین فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در هفته جاری

اجلاس سراسری معاونین فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزارس دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در نشست خبری نخستین همایش سراسری معاونان و مدیران فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: روز سه شنبه اولین اجلاس سراسری معاونین فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در سراسر کشور با سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر میرزاده آغاز می‌شود و با برگزاری کارگاه‌ها و برنامه‌های متناسب با حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی تا روز پنج شنبه ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: امیدواریم در این اجلاس آموزش‌های لازم را به مدیران کل حوزه فرهنگی اجتماعی دانشگاه ارائه کنیم.

وی همچنین ادامه داد: اختتامیه این اجلاس در روز ۱۹ دی ماه در حرم مطهر امام خمینی (ره) خواهد بود که مسئولین عالیرتبه دانشگاه آزاد به همراه مسئولین حوزه فرهنگی و اجتماعی ضمن تجدید عهد با آرمان‌های امام راحل، سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی را خواهند شنید.

وی در ادامه سخنانش در توضیح گزارش مختصری از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اظهار کرد: با توجه به اینکه حوزه فرهنگی دانشگاه آزاد بسیار محدود بود و ما نیازمند تغییر در نگاه، محتوا و روش عمل بودیم برنامه‌های فرهنگی دانشگاه را به سبک و سیاق متفاوتی برنامه ریزی کردیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه مختص دانشجویان نیست اظهار کرد: یکی از اقدامات ما افزایش گستره مخاطبان از دانشجویان به اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه بود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد تاکید کرد: بیش از ۷۰ درصد تثبیت و تخریب مفاهیم فرهنگی وابسته به اعضای هیئت علمی دانشگاه‌هاست. به همین دلیل گستره مخاطبین خود را در حوزه فرهنگی و اجتماعی افزایش دادیم.

هاشمی با بیان اینکه برای فعالیت در بستری واقع بینانه، تصمیم به الحاق واژه اجتماعی به معاونت فرهنگی گرفتیم، اظهار کرد: دانشگاه دارای سه رسالت اصلی است.

علاوه بر تولید علم برای توسعه همه جانبه کشور، رسالت اخلاقی و تربیتی و انتقال ارزش‌های انسانی که در همه جوامع انسانی مورد قبول است و در دین ما به نحو کاملتری به آن توجه شده است، از دیگر رسالت‌های دانشگاه است.

وی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از رسالت‌های دانشگاه، رسالت اجتماعی است و ضمانت تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه است، گفت: با شروع ریاست آقای دکتر میرزاده اولین شورایی که آغاز به فعالیت کرد شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی و دومین شورا، شورای اقتصاد دانش بنیان بود.

هاشمی با اشاره به اینکه تربیت دانشجویان برای ورود به عرصه جامعه یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه است، ادامه داد: معاونت فرهنگی در تحقق انتقال ارزش‌های اخلاقی و انسانی و رسالت اجتماعی نقش فعالتری را به عهده دارد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه حوزه فرهنگی دانشگاه از دیگر بخشها جدا نیست خاطر نشان کرد: در شورای راهبردی فرهگنی اجتماعی دانشگاه آزاد تمام معاونت های دانشگاه حضور دارند که در کنار شخصیت‌های تراز اولی که عضو این شورا هستند در تصمیم گیری‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وی یکی دیگر از اقدامات شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی را بازنگری در برنامه پنجساله دانشگاه بر اساس افق چشم انداز ۲۰ ساله دانست و گفت:‌با توجه به نیاز به تغییر در محتوا و روش در حوزه فرهنگی و اجتماعی برنامه پنجساله در حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد تدوین و تصویب و ابلاغ شد.

هاشمی با اعلام این خبر که شورای راهبردی فرهنگی در واحدهای تمامی استان‌ها در حال تاسیس است، از تلاش برای حضور موثر اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد از تدوین و اجرای برنامه‌های فرهنگی دانشگاه خبر داد.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در همین رابطه استفاده از وقت اساتید حوزه علوم انسانی در برنامه ریزی‌های فرهنگی یکی دیگر از اقدامات ماست.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در بخش دیگری از سخنانش از تاسیس خانه فرهنگی دانشگاه برای پاسخ به مخاطبین درون دانشگاهی و فرا دانشگاهی خبر داد و گفت: همانطور که می‌دانید دانشگاه آزاد با داشتن ۴۰۵ واحد در سراسر کشور دارای گسترده ترین دامنه آموزش عالی در کشور و بیشترین تاثیر در حوزه فرهنگی و اجتماعی اقلیم‌های گوناگون است.

هاشمی با اشاره به اینکه این گستردگی باعث شکل گیری حق متقابلی بین دانشگاه و اقلیمی که واحدهای دانشگاه در آن مستقر هستند را نسبت به یکدیگر ایجاد می‌کند، گفت: بالا بردن مصرف سرانه فرهنگی مردم ساکن اقلیم‌های گوناگون کشور و اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری برای مردم مناطق گوناگون از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در خصوص طرح‌های ماندگار دانشگاه آزاد گفت: طرح‌های ماندگار این دانشگاه در دو حوزه فکر و اندیشه و کالبدی وجود دارد. وی با بیان اینکه یکی از اولین طرح‌های ماندگار در حوزه تولید اندیشه طرح سبک زندگی است گفت: برگزاری ۱۴ همایش در حوزه سبک زندگی بزرگان دینی در سال جاری از جمله برنامه‌های اجرا شده توسط این معاونت است. ضمن اینکه برگزاری ادامه همایش‌های سبک زندگی با همکاری بنیاد شهید در ارتباط با شناساندن سبک زندگی بزرگان دینی و مفاخر از جمله برنامه‌های در دست اجراست.

وی در ادامه تصریح کرد: باتوجه به ظرفیت دانشگاه آزاد و نقشه راه این دانشگاه سه پژوهشگاه قرآن و عترت، مطالعات اجتماعی و انقلاب ومطالعات میان فرهنگی راه اندازی شده است.

وی در همین خصوص اظهار کرد: برای معرفی سبک زندگی بزرگان دینی و شخصیت‌های مذهبی باید متناسب با دنیای امروز و با توجه به مسائل مبتلابه عصر حاضر عمل کنیم و با توجه به مقتضیات عصر حاضر مدل زندگی را از قرآن و شیوه زندگی بزرگان دینی،‌اجتهاد کنیم و این کاری بزرگ است که باید حتما اتفاق بیفتد و در طول ۳۵ سال گذشته باید چنین اتفاقی می‌افتاد.

وی اجرای طرح مربوط به اخلاق حرفه‌ای را از دیگر برنامه‌های مرتبط با طرح‌های ماندگار دانست و اظهار کرد: جامعه ما با جامعه ایده آل اسلامی و انسانی فاصله دارد. در حالیکه جامعه ما باید با ارزش‌های انسانی قرابت لاینفک داشته باشد. در صورتی که عصبیت ها و ناراحتی‌ها در جامعه ما وجود دارد و همه رذیلت ها پررنگ اما ارزش‌های انسانی کم است.

وی با بیان اینکه آنچه می‌توانیم به عنوان یک دستاورد به جهانیان عرضه کنیم توسعه علم همگن با ارزش‌های انسانی است. موضوعی که در بسیاری از مجامع علمی مورد توجه قرار می‌گیرد اما طبق بررسی‌های ما در دانشگاه‌های منطقه هم به آن توجه نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به دانشجو اخلاق حرفه‌ای را متناسب با رشته تخصصی او آموخت اظهار کرد: برای تحقق این هدف کمیته‌ای در شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تاسیس کردیم.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد یکی دیگر از طرح‌های ماندگار حوزه فرهنگی اجتماعی این دانشگاه را برنامه‌های مرتبط با مفاخر و مشاهیر عنوان کرد و افزود: بسیاری از مفاخر فرهنگی ما که امروز جزو پهنه سیاسی کشور نیستند در حال مصادره شدن است. ما باید با احترام به استقلال تمامی کشورها این شخصیت‌های بزرگ را به جوانان خود معرفی کنیم.

هاشمی در همین خصوص از ابلاغ بخشنامه طرح مفاخر و مشاهیر به تمامی واحدها خبر داد و تصریح کرد: البته برای شناساندن مفاخر و مشاهیر کشور به جوانان نیاز به فعالیت‌های پژوهشی گسترده‌ای داریم.

وی در خصوص بودجه فرهنگی دانشگاه‌ اظهار کرد: سرانه بودجه فرهنگی دانشجویی در گذشته ۵۰۰۰ تومان بود در حالی که با توجه به اهداف و برنامه‌هایی که در نظر گرفته‌ایم این download10 برابر ارتقا یافته است.

هاشمی با تاکید بر اینکه کار فرهنگی هزینه بر است اظهار کرد: این هزینه به نوعی سرمایه گذاری است و از بین نمی‌رود.

وی در ادامه سخنانش در خصوص تشریح اقداماتی در راستای ارتقای سطح تشکیلات فرهنگی دانشگاه آزاد گفت: در گذشته تعداد معاونین فرهنگی ۱۶ نفر بود که در واحدهای جامع فعالیت می‌کردند. در حالی که امروز معاونت فرهنگی در سطوح استانی هم تشکیل خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد در بخش دیگری از سخنانش از طراحی و ابلاغ ساعت فرهنگی و همچنین هفته فرهنگی به نام آفتاب مهر اظهار کرد: طبق بخشنامه‌ای که به تمامی واحدها ابلاغ شده بهترین زمان همان به عنوان ساعت فرهنگی اختصاص داده شده که بر این اساس فعالیت‌های شاخص فرهنگی دانشجویان و اساتید در این زمان اجرا می‌گردد.

وی در همین خصوص ادامه داد: هفته فرهنگی آفتاب مهر هر ساله از ۱۰ مهر به مدت یک هفته در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اجرا می‌شود که در این دوره زمانی برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و ملی و همچنین ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی یک ساله گذشته از مهمترین برنامه‌های این دوره می‌باشد.

هاشمی یکی دیگر از مصوبات شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد را بررسی طرح گفت و گوی مذهب اسلامی و گفتگوی تمدن‌ها و دلایل عدم دست یابی این برنامه‌ها به هدف اصلی خود عنوان کرد و گفت: در افتتاحیه اولین اجلاس سراسری معاونین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد که در هفته جاری برگزار خواهد شد، جایزه وحدت شیعه و سنی به نام آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوک به سه اثر برتر که از میان ۹۳ اثر تولیدی دانشگاه آزاد در این حوزه برگزیده شدند تجلیل می‌شود.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم