نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برچسب‌هایی فراتر از برچسب

برچسب‌هایی فراتر از برچسب

شناسایی از طریق امواج رادیویی (RFID) یکی از تکنولوژی‌هایی استکه موجی از احساسات را تحریک کرده است. کافی است در اینترنت یک جست‌وجوی ساده داشتهباشید تا مقالات متعددی در ستایش این بارکدهای هوشمند و نامرئی بیابید و نیز بهسایت‌هایی دست‌ یابید که RFID را ابزاری در دست دولت برای کنترل می‌‌دانند و آن راپدیده‌ای ضد مسیحی می‌‌شناسند.

شناسایی از طریق امواج رادیویی (RFID) یکی از تکنولوژی‌هایی استکه موجی از احساسات را تحریک کرده است. کافی است در اینترنت یک جست‌وجوی ساده داشتهباشید تا مقالات متعددی در ستایش این بارکدهای هوشمند و نامرئی بیابید و نیز بهسایت‌هایی دست‌ یابید که RFID را ابزاری در دست دولت برای کنترل می‌‌دانند و آن راپدیده‌ای ضد مسیحی می‌‌شناسند.
تکنولوژی RFID برای چاپکاران دو فرصت برابر دربردارد:
اول این‌که بر زنجیره عرضه و تولید که چاپ هم بخشی از آن است تأثیرمستقیم دارد و دوم این‌که تولید خود این برچسب‌ها هم یک فرصت است.
به‌طور کلی، RFID یک میکروچیپ کوچک (ریزتراشه) است با مقداری مدار چاپی و یک آنتن.
اما بخشدوم این سیستم هم یک دستگاه رمزخوان (Reader) است که امواج رادیویی را در یک فرکانسمشخص (مثل سیستم قفل از راه دور اتومبیل‌ها) برای RFID ارسال می‌‌کند. در واقعمیکروچیپ در این حالت بیدار می‌‌شود و حضور و هویت خودش را برای دستگاه رمزخواناعلام می‌‌کند. آن‌چه رمزگذاری می‌‌شود به یک کامپیوتر میزبان انتقال داده می‌‌شودو هویت مربوطه سپس در پایگاه داده‌رسانی، اسکن و شناسایی می‌‌شود.
بنابراین، RFID چیزی فراتر از بارکد است چرا که دارای یک سیستم اتوماتیک پویشگر (اسکن‌کننده) است. افزون بر این ، اطلاعات ارسالی در سیستم RFID به مراتب بیشتر از تعدادی میلهچاپی ضخیم و باریک (بارکد) است.
به عنوان مثال اگر بر روی یک نوار کاغذ برچسب RFID باشد، کاملاً مشخص خواهد بود که چه وقت و کجا ساخته شده است. و چقدر ازکاغذهاامکان دارد باطله باشد و به این ترتیب می‌‌توان از میزان ضایعات کاغذ کاست.
دریک مثال دیگر، می‌‌توان به چاپخانه‌ای بسیار بزرگ اشاره کرد که در آن RFID بهپالت‌ها چسبانده شده تا به سرعت بتوان فهمید که پالت‌ها از کجا آمده‌اند و الان درکجای کارگاه قرار دارند.
در چنین حالتی هم می‌‌توان نمونه‌های مورد نظر را یافتو هم بیماران را زیر نظر داشت که آیا به‌صورت صحیح تحت معالجه و مصرف دارو هستند یاخیر؟
از سوی دیگر، آژانس‌های هواپیمایی هم در حال جایگزین‌سازی RFID با بارکدهاهستند تا بتوانند در نظام تحویل بار بهبود ایجاد کنند. این مسأله تا هشتاد درصد دقتو اطمینان را بالا برده است.
اما مشکل اینجاست که RFID به مثابه یک تکنولوژی درسال ۲۰۰۶ در قالب یک نیروی اخلالگر دیده می‌‌شود و هنوز در عمل طرح زنده و رایجی درقبال آن وجود ندارد و البه چنین اتفاقی همیشه در مرحله تست گسترده یک پدیده پیشمی‌‌آید.
در عین حال، باید گفت شرکت وال مارت دنبال شرکت‌هایی است که بتوانندچنین سرویسی را گسترده‌تر به آن بدهند. انگیزه اصلی وال مارت در به‌کارگیری RFID این است که می‌‌تواند اقلام مورد فروش خودش را سه برابر سریع‌تر از قبل عرضه کند.
البته مقاومت‌هایی هم در برابر قیمت RFID بروز کرده است که به نظر می‌‌رسد تادرک میزان فواید آن ادامه داشته باشد.از دیگر سو، شرکت‌ مارک اند اسپنسر انگلیس همکار استفاده از RFID را شروع کرده و می‌‌خواهد از آن در لباس‌های زنانه و مردانهاستفاده کند.
اما جالب‌تر از همه استفاده از RFID بر روی تیغ اصلاح بود که توسطکمپانی تسکو (Tesco) صورت گرفت. هدف این شرکت از کاربرد RFID در تیغ‌های اصلاح اینبود که از کش رفتن آن‌ها از سوپرمارکت‌ها- که امری رایج بود- جلوگیری کند.
هنوزمدتی از استفاده از این روش نگذشته بود که موجی از اعتراض به پا شد و علت آن هم اینبود که معترضان بر این باور بودند که این اقدام به نقض حریم شخصی می‌‌انجامد. درواقع از هر کس این تیغ‌های اصلاح را در دست داشت، چه خریدار و چه سارق عکس گرفتهمی‌‌شد!
افزون بر این، در حال حاضر قراراست بلیت‌های مسابقات فوتبال جام جهانیدر آلمان هم با RFID تجهیز شود. رمزگذاری بلیت‌های مسابقات جام جهانی با این هدفصورت می‌‌گیرد تا این اطمینان به وجود آید که تماشاچیان از ورودی‌های خودشان واردورزشگاه‌ها می‌‌شوند و در جاهای خاص خودشان هم مستقر می‌‌شوند و از بوفه‌های مربوطبه قسمت خودشان استفاده می‌‌کنند. علاوه بر این، کاربرد RFID در بلیت‌های مسابقاتفوتبال جام جهانی یک فایده دیگر هم دارد و آن جلوگیری از جعل بلیت‌ها است.
طبقمحاسباتی که به عمل آمده است، استفاده از برچسب RFID در این بلیت‌ها حدود ۱۰ سنت (با واحد یورو) به قیمت بلیت‌ها اضافه می‌‌کند که با توجه به ۲/۳ میلیون بلیت درنظر گرفته شده به ۳۲۰ هزار یورو بالغ خواهد شد و به عبارت بهتر استفاده از RFID برای برگزارکنندگان مسابقات فوتبال جام جهانی ۳۲ هزار یورو هزینه در بردارد.
شرکت فیلیپس که بانی این اتفاق است، امیدوار است که این تجربه به افزایش میزانتقاضا برای استفاده از RFID بینجامد و همین امر سبب شود تا هزینه‌های استفاده ازاین تکنولوژی در آینده کاهش یابد.پیش‌بینی می‌‌شود که Ipex بعدی برای RFID یک کانونتوجه باشد. عده‌ای بر این باروند که RFID در نهایت در گردش JDF حل می‌‌شود.
ازطرف دیگر پیش‌بینی دیگری هم وجود دارد دایر بر این‌که دست‌اندرکاران چاپ بسته‌بندیهم به استفاده از RFID تمایل خواهند یافت و علت آن هم احتمال افزایش درخواست برایچاپ امنیتی است.
شرکت انگلیسی کانداکتیو اینک‌جت تکنولوژی، اخیراً وسیله‌ای بهنام متال جت ۶۰۰۰ ساخته که از هدهای اینک‌جت و مرکب یووی متعلق به xennia استفادهمی‌‌کند و می‌‌تواند آنتن‌های RFID را با سرعت بسیار بالا چاپ کند.در ضمن گفتهمی‌‌شود که مان‌رولند هم درصدد کار در زمینه چاپ آنتن‌های RFID است.
به هرصورت، بروز پدیده‌ RFID بر زندگی چاپکاران تأثیر خواهد گذاشت و همان‌گونه کهشرکت‌های وال‌مارت، تسکو و مارک‌اند اسپنسر مشغول فعالیت در این زمینه هستند،شرکت‌های دیگر هم به نحوی از انحا به استفاده از RFID رو خواهند آورد. برای مجلاتاستفاده از RFID در حوزه توزیع معنادار خواهد شد. استفاده از RFID همچنین در زمینهجلد کتاب‌ها، پالت‌ مواد و غیره و انبارداری بیشتر خواهد شد. تکنولوژی RFID یکتکنولوژی است که چاپکاران باید به دقت آن را زیرنظر بگیرند.

 

مطالب مرتبط

دانلود تحقیق بررسی اثر بخشی طرح ملی سباح دانش آموزان پسر پایه سوم ابتدایی
دانلود تحقیق  سیستم عامل های موبایل
دانلود تحقیق تحلیل سیستم واحد توزیع واحد تولیدی
دانلود تحقیق بررسی اثربخشی داستان گویی در فرآیند یادگیری با تکیه بر درس ریاضی پایه هفتم
دانلود تحقیق تجارت الکترونیک در صنعت نفت و گاز‎
دانلود تحقیق پیام رسانی امن خودرو به خودرو و امنیت ارتباطات در VANET
دانلود تحقیق بررسی مسائل امنیتی در مدل های خدمات در رایانش ابری‎
دانلود تحقیق مبانی تجارت الکترونیک‎

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم