نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برپایی کرسی های آزاد اندیشی موجب توسعه علم و دانش می شود

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مرکزی است که می تواند به خوبی ایده وحدت حوزه و دانشگاه را محقق کند متاسفانه امروز در جامعه سخنانی بیان می شود که نتیجه آن دوری این دو بخش است.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، جلسه شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی استان اصفهان و نشست معاونان فرهنگی و روسای دفاتر فرهنگ اسلامی بانهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با حضور دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین میردامادی رئیس نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین ملکیان امام جمعه شاهین شهر و برخی از روسای واحدها و معاونان فرهنگی این استان برگزار شد.

در این نشست معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تبریک فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی دین به عرصه جامعه بازگشت و این اتفاق خط بطلانی بر تمامی تفکرات و نظریه هایی که دین را افیون جوامع می دانست کشید و این تنها یکی از برکات انقلاب اسلامی است.

وی افزود: عظمت اقدام و فعالیت امام، تعامل میان دانشگاه ها و حوزه های علمیه بود و ماندگاری حرکت اجتماعی امام خمینی (ره) در نزدیکی این دو حوزه فکری است.

وحدت حوزه و دانشگاه رمز پیروزی امام خمینی (ره) است

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه رمز پیروزی امام خمینی (ره) اقتدای دو بخش حوزه و دانشگاه بود، تصریح کرد: تحولی که در این دو بخش اتفاق افتاد موجب شد تا هدایت و رهبری امام (ره) در میان قلوب تمامی عامه مردم رسوخ و نفوذ کند و این نکته متمایز کننده حرکت امام (ره) از دیگر مصلحان دینی و اجتماعی دو قرن اخیر است.

طه هاشمی تاکید کرد: اگر چه ویژگی های امام (ره) بی بدیل بود ولی دیگر مصلحان اجتماعی در دانشگاه و حوزه در طول دو قرن اخیر هیچکدام نتوانستند مانند امام میان دو بخش حوزه و دانشگاه تعامل ایجاد کنند و هیچکدام از این شخصیت ها جامعیت امام (ره) را در پیوند این دو بخش نداشتند، رمز پیروزی و موفقیت امام خمینی (ره)نیز در همین واقعیت بوده است.

وی با بیان اینکه زمانی که دو بخش اجتماعی و فرهنگی در کنار هم باشند این موفقیت ادامه دار خواهد بود، گفت: اگر این دو حوزه از هم دور شوند و میان آنها فاصله ایجاد شود به طور حتم گسل بزرگی در جامعه ایجاد خواهد شد و در این ۳۲ سال نیز به خوبی مشاهده کردیم هنگامی که در برهه هایی از زمان میان این دو فاصله ایجاد شده است مشکلات متعددی در کشور ایجاد شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: عقلانیتی که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد، عقلانیت مادی و دینی است و به این دلیل باید در تعریف این نظام به گونه ای برخورد کنیم که بیگانگان فکر نکنند نظام ما خارج از عقلانیت مادی است. نظام ما نیز نیازمند اقتصاد، معیشت، رفاه، آسایش و امنیت است و به این دلیل در بخش هایی نظام ما با نظام های غربی هم پوشانی دارد.

وی با بیان اینکه عقلانیت موجود در نظام ما هم ناظر بر زندگی مادی ما و هم مبتنی بر عقلانیت مبتنی بر وحی است و این نقطه تفاوت نظام اسلامی و دینی ما با نظام های غیر دینی است، گفت: این که دین اسلام دین خاتم است به این دلیل است که دین اسلام به گونه ای طراحی شده است که تا زمان ظهور اگر به درستی و متناسب با مقتضیات زمان مدل سازی شود، پاسخ تمامی سوالها در این دین وجود دارد.

دکتر طه هاشمی ادامه داد: امام خمینی(ره) با وحدتی که میان دانشگاه و حوزه ایجاد کرد بخشی از ماموریت های شکل گیری نظام جمهوری اسلامی را که به این دو بخش وابسته است هدف خود قرار داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در این میان نقش برجسته و تاثیر گذاری خواهد داشت، گفت: اینکه حضرت آیت الله وحید خراسانی دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی برای حریت و آزادگی تعریف می کند نشان از نقش تاثیر گذار این نهاد علمی و پژوهشی دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: جامعه دانشگاه با جامعه بیرون از دانشگاه تفاوت دارد. اگر در دانشگاه و حوزه آزاد اندیشی وجود نداشته باشد نمی توان انتظار توسعه علم و دانش را داشت به همین خاطر رهبر معظم انقلاب نیز بر برپایی کرسی های آزاد اندیشی تاکید دارند.

مسئولین فرهنگی از جنس دانشگاه انتخاب شده اند

وی با اشاره به فعالیت های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حوزه فرهنگی مسئولیت ها را به کسانی واگذار کنیم که از جنس دانشگاه و آشنا به مسائل فرهنگی و اجتماعی باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مرکزی است که می تواند به خوبی ایده وحدت حوزه و دانشگاه را محقق کند متاسفانه امروز در جامعه سخنانی بیان می شود که نتیجه آن دوری این دو بخش است .

وی با بیان اینکه تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر وحدت در میان جامعه است، تصریح کرد: اینکه جایزه فرهنگی دانشگاه را به نام شیخ شلتوت نام گذاری کردیم به دلیل اهیمت و نقش فرهنگ در جامعه است تا بتوانیم هر چه بیشتر در این مسیر گام برداریم.

طه هاشمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت های انجام شده در این معاونت در یک سال گذشته گفت: موضوع اخلاق حرفه ای، سبک زندگی و معرفی و بزرگداشت مفاخر ملی در سراسر کشور، در دستور کار معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد.

وی تصریح کرد: تا کنون ۱۴ همایش سبک زندگی ائمه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده تا دانشجویان و جوانان کشور به صورت عملی با سبک و روش بزرگان دینمان در زندگی آشنا شوند و از دل این همایش ها سبک زندگی مناسب اسلامی و دینی برای جوانان کشور از سوی کارشناسان طراحی و ارائه شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی همچنین به طرح معرفی مفاخر و مشاهیر کشور اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از برنامه های فرهنگی برای واحدها شناسایی مفاخیر و مشاهیر کشور است که این موضوع در چهار بخش محلی منطقه‌ای ملی و بین المللی انجام خواهد شد تا در ادامه با شناسایی این بزرگان مجموعه ای کامل از این مشاهیر در اقصی نقاط ایران گردآوری شود.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بودجه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: سرانه فرهنگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از چهار دهم درصد به ۴ درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص طرح‌های ماندگار فرهنگی که در دو حوزه کالبدی و معنوی اجرا می‌گردد، گفت: اجرای سه طرح اساسی سبک زندگی ایرانی – اسلامی، اخلاق حرفه‌ای و مفاخر و مشاهیر از جمله برنامه‌های فرهنگی در دست اقدام ماست.

وجود زیباترین مساجد ایران در دانشگاه آزاد اسلامی

طه هاشمی درخصوص طرح ساخت و توسعه مساجد اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۱۰ مسجد از زیباترین مساجد ایران در دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده که متاسفانه تمامی این مساجد در داخل محوطه واحدها احداث شده است که از دسترس عموم مردم خارج است و ای کاش شکل طراحی و ساخت چنین طرح هایی به گونه ای بود که عموم مردم نیز می توانستند از این مساجد استفاده کنند.

وی با تاکید بر اجرای طرح های ماندگار فرهنگی تصریح کرد: واحدهای بزرگ، بسیار بزرگ و جامع می توانند با بودجه های فرهنگی خود طرح های فرهنگی ماندگاری را طراحی کنند که این طرح نه تنها برای دانشجویان و اساتید آن واحد که برای عموم مردم آن شهر مورد استفاده قرار گیرد. برای نمونه هم اکنون بسیاری از شهرهای کشور فاقد سالن سینما است و چرا واحدها که امکانات و قابلیت های ساخت مجموعه فرهنگی دارند چنین مجموعه هایی را در آن شهر احداث نکنند تا عموم مردم از آن بهره ببرند که اگر از منظر اقتصادی نیز به آن بنگریم می تواند برای دانشگاه درآمدزا و اقتصادی باشد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در گذشته حوزه فرهنگی این دانشگاه بسیار منزوی بود، اظهار کرد: در این مدت تلاش کردیم سطح معاونت فرهنگی را به تمام واحدهای جامع و واحدهای استانی ارتقاء دهیم.

هاشمی از ابلاغ طرح ساعت فرهنگی به تمامی واحدها خبر داد و گفت: بهترین زمان هفته به عنوان ساعت فرهنگی اختصاص یافته که برنامه‌های فرهنگی تمام واحدها در این ساعت برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در توضیح جوایز ویژه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: اختصاص دو جایزه براساس رهنمودهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، جایزه وحدت به دلیل اهمیت نقش‌آفرینی دو شیخ بزرگ عالم اسلام یعنی شیخ شلتوت و آیت‌الله العظمی بروجردی نام گرفته است.

هاشمی در همین زمینه ادامه داد: امسال با بررسی آثاری که در ۳۲ سال گذشته در حوزه وحدت شیعه و سنی از سوی دانشگاه آزاد اسلامی تهیه و تولید شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و یک اثر برتر انتخاب شد. همچنین جایزه شیخ طبرسی به برترین اثر از میان کل تولیدات این دانشگاه در حوزه قرآنی ارائه می ‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تلاش‌های گسترده این دانشگاه برای پالایش و توسعه زبان فارسی و افزایش ارتباط خانواده‌ها با دانشگاه اشاره کرد و گفت: ارتباط خانواده‌ها با نهاد آموزشی بعد از گذراندن دوره دبیرستان از سوی فرزندانشان قطع می‌شود. دانشگاه، به دلیل ارتباط صمیمی بین اساتید و دانشجویان، امکان بهتری برای فهم و حل مشکلات دانشجویان را دارد در حالی که خانواده‌ها به دلیل تفاوت نسلی در درک انگیزه جوانان با مشکلاتی مواجه هستند و دانشگاه در این زمینه می‌تواند کمک موثری به خانواده‌ها ارائه دهد.

قدردان تمامی تحولات انجام شده در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم

در این جلسه همچنین حجت الاسلام والمسلمین میردامادی رئیس نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه از تحولی که در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده و بسیاری از خواسته های ما اجابت شد تقدیر و تشکر می کنم، گفت: دکتر جاسبی در دوران ۳۰ سال تلاش و مجاهدت ایران سپری شد و با آمدن دکتر میرزاده شاهد تحول علمی و فرهنگی در این دانشگاه هستیم.

وی افزود: اقدامات فرهنگی انجام شده در دانشگاه در طول یک سال گذشته بسیار موثر و قابل تقدیر است و با توجه به انتصابات انجام شده در این مدت امیدهای بسیاری در دل تمامی ما ایجاد کرده است که به امید خدا استان اصفهان در آینده افتخاری برای تمامی کشور خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با تاکید بر وحدت و هماهنگی در تمامی اقشار تصریح کرد: مسئولان و روسای دانشگاه های ما انسان های فرهیخته، همراه و همگام هستند و امروز شاهد برپایی یک صدو دومین جلسه مسئولان فرهنگی هستیم.

وی اظهار داشت: در رابطه با فرهنگ سازی در جامعه نیز تلاش های گسترده ای انجام شده است و به لطف خدا تمامی فعالیت ها و اقدامات به خوبی در حال اجرا است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: باید برای راهنمایی و تربیت اسلامی و دینی تمامی این جوانان تلاش کنیم و از هیچ کوششی دریغ نورزیم زیرا این امانتی است که خداوند بر دوش ما گذاشته است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم