نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برنامه چندمیلیاردی مصر برای ارتقای آموزش عالی

دولت مصر از تخصیص بودجه چند میلیاردی با هدف تربیت فارغ‌التحصیلان آماده برای ورود به بازار کار و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خبر دارد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بودجه پنج میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلاری در دو مرحله حدفاصل سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۲ میلادی پرداخت شده و مشتمل بر ۶۱ طرح می‌شود. طرح‌های مربوط به آموزش عالی شامل احداث پنج دانشگاه جدید در سال می‌شود که «سید عبدالخالق»، وزیر آموزش عالی مصر اوایل ماه اوت از آن خبر داد.

طرح فوق همسو با گزارش «علم، فن‌آوری و نوآوری در مصر» که در ماه ژوئن از سوی مرکز پیشرفت علم، فن‌آوری و خلاقیت مصر (ECASTI) منتشر شده، اجرا می‌شود. در این گزارش بر لزوم اصلاح نظام آموزشی این کشور به‌ منظور پاسخ به نیازهای بازار کار و یکپارچگی مهارت‌های ضروری برای خلاقیت و تفکر کارآفرینانه تاکید شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، گزارش ECASTI همچنین نسبت به بازنگری در کلیه قوانین و سیاست‌هایی که به‌ طور مستقیم یا غیرمستقیم بر خلاقیت و نوآوری در دانشگاه‌ها تاثیر دارد تاکید شده است. بنابراین برنامه، دانشگاه‌های دولتی ۷۰ هزار و ۴۹۷ استاد را برای آموزش به بیش از دو میلیون و ۱۱۰ هزار دانشجوی مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به خدمت خواهند گرفت.

همچنین به‌ منظور پاسخگویی به چالش‌های آموزش عالی، برنامه آموزش عالی ۶۱ طرح و برنامه مختلف و هر یک از این طرح‌ها ۱۲ رشته دانشگاهی را شامل می‌شوند که در دو فاز اجرا خواهند شد و فاز نخست آن از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی و فاز دوم نیز از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ میلادی اجرا می‌شود.

هدف از اجرای این طرح‌ها افزایش سطح خدمات آموزشی به‌ منظور بهبود بازده و عملکرد آموزش عالی و ایجاد ارتباط میان آموزش عالی با نیازهای بازار کار است. علاوه بر این برنامه فوق بر افزایش تعداد دانشجویان دانشگاه‌های داخلی و خارجی مصر به‌ ویژه از کشورهای عرب، مسلمان و کشورهای آفریقایی متمرکز شده که این اقدام با کمک تأسیس سالانه پنج دانشگاه جدید اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم