نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برنامه دانشگاه فردوسی مشهد برای قرارگرفتن در جمع ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشگاه براساس برنامه درنظر دارد طی هفت سال آینده به جمع ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام، ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا و دو دانشگاه برتر کشور بپیوندد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمد کافی در نشست خبری که بعد از ظهر امروز در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: در فرآیند انتصاب وزیر علوم دولت یازدهم دانشجویان و دانشگاهیان بی‌واکنش به این جریان نبوده‌‍‌اند و در نشست‌ها و جلسات انتظارات خود را مطرح می‌کردند ولی واکنش کم‌رنگ آنان نشان از اعتماد جامعه دانشگاهی به دولت بود تا از این طریق به مجلس فرصت کافی داده و تصمیم صحیح گرفته شود.

رییس دانشگاه فردوسی همچنین در خصوص انتصاب دکتر فرهادی به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: دکتر فرهادی به اندازه کافی شناخته شده هست که هرکسی بتواند در وصف برتری‌های وی اظهار نظر کند و از دید بنده نیز وی صداقت و پشتکار چشم‌گیری دارد.

کافی افزود: با توجه به اینکه پیش از این نیز در وزارت علوم و وزارت بهداشت فعالیت داشته با فضای دانشگاهی و آموزش عالی کشور به خوبی آشناست و انتظار می‌رود که کارنامه خوبی از خود در آینده به جای گذارد.

وی با بیان اینکه «به دلیل اینکه دکتر فرهادی در دانشگاه علوم پزشکی سابق مشهد تحصیل کرده‌، حس دلگرمی خوبی به ما می‌دهد که حمایت‌های خوبی از دانشگاه فردوسی مشهد داشته باشد» گفت: دانشجویان کشور نه ‌تنها در کسب و تولید علم و دانش فعال هستند بلکه در هر عرصه‌ای که احساس کنند جامعه به حضور آنان نیاز دارد، به صورت فعالانه حاضر می‌شوند و در طول تاریخ نیز نشان داده‌اند که کاملا آگاه و آماده برای حضور در صحنه هستند.

رییس دانشگاه فردوسی بیان کرد: کشور نیز تاکنون هرگاه به دانشجویان فرصت داده و به آنان اعتماد کرده است از اعتماد خود نتیجه مطلوب گرفتنه است چراکه همیشه صداقت و سخت‌کوشی از خصوصیات بارز فعالیت‌های دانشجویان است.

وی به فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: اکنون این شرکت‌ها در حال مترقی شدن هستند؛ تحقق دانش‌بنیان فرآیند بسیار دقیقی است و در این راستا معاونت علمی فرهنگی ریاست جمهوری نیز حمایت‌های خوبی انجام می‌دهد.

کافی با عنوان اینکه «این دانشگاه در نظر دارد به دانشگاه‌های نسل سوم بپیوندد» خاطرنشان کرد: دانشگاه نسل سوم باید زمینه و بستر کافی را برای حضور دانشجویانش در بازار کار فراهم کند؛ دانشگاه فردوسی نیز در این راستا ۸۰ شرکت دانش‌بنیان دارد در سه مرکز فنی و مهندسی و علوم انسانی دارد که به صورت خوبی فعالیت دارند و زمانی که به قوت کافی رسیدند دانشگاه فردوسی را ترک کرده و وارد بازار کار می‌شوند.

رییس دانشگاه فردوسی تصریح کرد: براساس اسناد بالادستی وزارت علوم، دانشگاه فردوسی ملزم به تحقق آن است که جایگاه علمی و پژوهشی کشور را در سطح منطقه ارتقا دهد و در این راستا این دانشگاه در نظر دارد که تا هفت سال آینده به ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام، ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا و دو دانشگاه برتر کشور دست یابد و در این زمینه برنامه‌های خوبی در نظر دارد.

وی بااشاره به نقش دانشجویان در تحولات کشور اظهار کرد: امروزه دانشجویان کشور نه‌تنها در کسب و تولید علم و دانش فعال هستند بلکه در هر عرصه‌ای که احساس کنند جامعه به حضور آنان نیاز دارد به صورت فعالانه حاضر می‌شوند و در طول تاریخ نیز نشان داده‌اند که کاملا آگاه و آماده برای حضور در صحنه هستند.

همچنین دکتر علی یوسفی معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: با روی کارآمدن دولت جدید خردورزی و عقلانیت سیاسی در تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها براساس رویه اعتدالی پیش رفته و تدبیر و عقلانیت نیز به شکل محسوسی در سلایق تشکل‌های دانشجویی دیده می‌شود.

وی گفت: تغییر کلی در جهت گیری تشکل‌های دانشجویی رخ نداده اما روش عمل سیاسی آن‌ها مبتنی بر خردورزی بوده است.

وی به فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان اشاره کرد و افزود: فعالیت فرهنگی به منزله روح در فضای دانشگاهی است و برای آن باید بسترهای لازم فراهم شود.

یوسفی از افزایش استقبال دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی در انجمن‌های دانشجویی و نشریات خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه در مدت اخیراستقبال رو به تزاید در دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی به وجود آمده و در این راستا معاونت فرهنگی دانشگاه در نظر دارد دو تشکل جدید در دانشگاه ایجاد کند.

وی با بیان اینکه «در مجموع دانشگاه فردوسی ۶۰ نشریه دارد» خاطرنشان کرد: نشریاتی که در حوزه علمی فعالیت دارند، از شرایط بهتری برخوردار بوده و با محدودیت کمتری مواجه هستند؛ در مجموع تمام نشریات دانشگاه نسبت به سال گذشته شرایط رو به رشدی داشته‌اند و به شکل محسوسی متقاضیان فعالیت در آن بیشتر شده است.

معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به ۱۶ آذر ماه به عنوان روز دانشجو بیان کرد: ۱۶ آذر آزادی، آزادگی و آزاده‌خواهی را به شکل برجسته‌ای نشان می‌دهد که این از ضروریات استقلال کشور است؛ همچنین این روز عدالت جویی و مخالفت با ستمی بود که از جانب حکومت پهلوی وارد شد و مطالبات دانشجویان در این زمان مخالفت روشنی با ستم بود.

یوسفی عنوان کرد: انتظار ما این است دانشجویان و جامعه دانشگاهی نسل امروز نسبت به استقلال، آزادی و عدالت که ارزش‌ها و اساس تشکیل جمهوری اسلامی هستند، حساسیت نشان دهند.

وی در ادامه سخنان خود به برگزاری مراسم یادواره شهدای دانشجوی استان اشاره کرد و افزود: این مراسم با هدف گرامی‌داشت دانشجویانی که برای دفاع از حفظ کشور و دیانت جان خود را فدا کرده‌اند در سه سطح کشوری، استانی و دانشگاهی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: دبیرخانه استانی این یادواره به ریاست دکتر کافی در دانشگاه فردوسی تشکیل شده است و اعضای دانشگاه نیز در شورای مرکزی عضویت دارند تا اهداف و چشم‌انداز‌های این یادواره به دقت پیگیری شود.

یوسفی همچنین به برگزاری جشنواره فرهنگی هنری شیدایی و ققنوس نیز اشاره کرد و افزود: هدف اصلی از برگزاری جشنواره شیدایی تولید کالا و آثار فاخر پیرامون فرهنگ ایثار و شهادت است؛ در جشنواره ققنوس نیز سعی شده است با تکیه بر آثار و مستندات پیشین نسبت به تولید آثار علمی نظیر کتاب و مقاله پیرامون آقار شهدا اقدام شود.

وی اظهار کرد: در دبیرخانه استانی تدارکات و تمهیدات کافی برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره‌ها صورت گرفته است و پوسترهای اختصاصی نیز آماده شده و در شرف ارسال است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم