نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برنامه‌های کاربردی و متنوع برای نسل تحصیل‌کرده در حج عمره

نماینده‌ بعثه مقام معظم رهبری در مدینه‌منوره در تشریح اقدامات صورت‌گرفته درعمره ۹۲-۹۳ گفت: سطح و نحوه بهره‌برداری از این ظرفیت متناسب با شرایط حاکم بر کشور میزبان و سطح دانش و اندیشه زوار ایرانی متفاوت خواهد بود.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، حجت‌الاسلام نجفی‌روحانی در تشریح فعالیت‌های فرهنگی بعثه مدینه به نقش‌محوری افزون بر هفت هزار روحانیون اعزامی اشاره کرد و اظهار داشت: این روحانیون از آذر ۹۲ تا تیر ۹۳ به‌طور شبانه‌روزی در حال خدمت‌رسانی به زوار درامور فرهنگی و تربیتی بودند.

وی ادامه داد:هر چه شرایط محیطی مناسب‌تر و سطح علمی- فکری زوار بالاتر باشد، میزان کارآمدی برنامه‌های فرهنگی و بهره‌برداری معنوی از این سفر، افزایش خواهد یافت.

نجفی‌روحانی به کاهش چشم‌گیر کاروان‌های بدون روحانی به کمتر از بیست مورد اشاره کرد و افزود: میزان رضایت زوار از عملکرد روحانیون نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

نماینده بعثه در مدینه‌منوره ضمن بررسی حضور متعدد کاروان‌های عمره‌گزار دانشجو و دانش‌آموز در سرزمین وحی، درباره برنامه‌های فرهنگی انجام‌گرفته در این‌باره هم تاکید کرد: برای نسل تحصیل‌کرده برنامه‌های کاربردی و متنوعی اعم از همایش، جلسات پرسش و پاسخ، هم‌اندیشی، زیارت دوره ویژه و… درنظر گرفته شده بود.

وی حضور چشم‌گیر جوانان در نماز جماعت مسجدالنبی و برگزاری حلقات قرآنی توسط آن‌ها را از دیگر فعالیت‌های فرهنگی مهم برشمرد و افزود: ۱۵ هزار زائر نخبه در ۳۶۵ برنامه زیارت‌دوره ویژه حضور پیدا کردند.

نجفی‌روحانی همچنین به رسالت مهم بعثه در تبیین شرایط حاکم بر کشور میزبان برای زوار و روحانیون پرداخت و یادآور شد: جلوگیری از امور تنش‌زا و تفرقه‌افکن و سوق‌دادن بیشتر زوار به‌سمت انسجام و وحدت از جمله این اقدامات بوده و در این زمینه ۷۸ جلسه هماهنگی عمومی با روحانیون برگزار شده است.

وی با تاکید بر نقش محوری توجه به معارف قرآنی در این زمینه، برپایی جلسات تفسیر قرآن در هتل‌ها و حلقات جزءخوانی قرآن در حرم‌نبوی و مسجد شجره را در همین راستا معرفی کرد و افزود: این امر علاوه بر نقش سازنده آن روی زائران، رفع‌کننده بسیاری از اتهامات واهی علیه تشیع می‌تواند باشد.

نجفی‌روحانی با تاکیر بر اینکه موضوع بانوان زائر از دیگر مسائل مورد توجه بعثه رهبری در مدینه است، اظهار کرد: بیش از۴۰۰ هزار بانوی داریم که این زائران نیازمند دریافت آموزش‌های صحیح هستند و از این رو مبلغان بعثه با اهتمام به پاسخ‌گویی به مسائل آن‌ها در هتل‌ها در محرم‌نمودن زوار در مسجد شجره نیز نقش فعال و پررنگی داشته‌اند و در این‌باره افزون بر۸۰۰ جلسه پاسخ‌گویی به مسائل شرعی برگزار شده است.

نماینده بعثه در مدینه‌منوره اعزام مسئولین فرهنگی در هتل‌ها را یکی از اقدامات بسیار مفید در بهره‌گیری از فضای معنوی عمره‌ مفرده عنوان داشت و به تعامل سازنده موجود میان مدیران ثابت و مسئولان و رابطان فرهنگی اشاره کرد و گفت: هر مسئول فرهنگی در واقع یک بعثه کوچک را اداره می‌کند.

وی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته درباره زوار اهل سنت را نیز مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: با توجه به حضور زائران اهل سنت ایرانی، از سوی واحد اهل سنت بعثه، ۳۴ برنامه مناسب این زوار، اعم از جلسات انس و معرفت و هم‌اندیشی‌های مختلف برای این زوار برگزار شده و در مجموع حدود ۹ هزار نفر از آنان تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

نجفی‌روحانی به بررسی محدودیت‌های عمره ۹۲-۹۳ نظیر تاخیر در پروازها، کاهش مدت سفر و فقدان مکان ثابت برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی بعثه اشاره و تاکید کرد: با وجود همه این مشکلات، به فضل الهی آنچه انجام شده در حدی قابل قبول بوده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم