نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برنامه‌های پروفسور کلارک در مشهد لغو شد

کارگاه یک روزه فلسفه دین و سخنرانی فلسفی دکتر کلی جیمز کلارک، فیلسوف آمریکایی که به دعوت بنیاد شهید مطهری به ایران آمده است، لغو شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه خراسان، قرار بود این برنامه‌ها امروز (جمعه) و فردا (شنبه) در مشهد به میزبانی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، مرکز پژوهشی جامعه‌ المصطفی العالمیه مشهد و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شود.

دکتر هادی بختیاری، دبیر اجرایی کارگاه فوق در گفت‌و‌گو با ایسنا در خصوص علت لغو این برنامه‌ها اظهار داشت: به دلیل واکنش برخی افراد و ایجاد نگرانی پیرامون امنیت دکتر کلارک، برنامه لغو شد.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: بازدید از جامعه المصفی العالمیه که نهادی آموزشی برای طلاب غیرایرانی متقاضی تحصیل علوم اسلامی است. کارگاه تخصصی با حضور تعدادی از افراد حوزوی و دانشگاهی در خصوص نحوه مواجهه متفکران اسلامی از جمله شهید مطهری با مساله تکامل در جهاد دانشگاهی و سخنرانی با موضوع خداوند و مغز در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برنامه‌های این فیلسوف غربی در حضور دوروزه‌اش در مشهد بود.

بختیاری گفت: این فیلسوف برجسته غربی میهمان همایش بین‌المللی اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری بوده، که به همت بنیاد علمی فرهنگی استاد مطهری و با همکاری «مجمع عالی حکمت اسلامی» و «دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی» در تاریخ هفتم و هشتم خردادماه در قم برگزارشده و وی در آن سخنرانی داشته است و سفرهای داخلی او به پیشنهاد و هماهنگی دبیرخانه این همایش انجام شده است.

وی با بیان این که دبیر علمی این همایش شخصیتی چون حجت‌الاسلام احمد احمدی بوده و در همایش شخصیت‌هایی چون دکتر علی لاریجانی و دکتر غلامعلی حداد عادل نیز سخنرانی داشته‌اند، افزود: از این فیلسوف کتاب «بازگشت به عقل: نقدی بر بینه جویی عصر روشنگری و دفاع از عقل و باور داشتن به خدا» سال ۱۳۸۹ در ایران چاپ شده است.

وی اتهامات وارده از سوی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را که از کلارک به عنوان تئوریسین تفکر داروین و همجنس‌بازان یاد کرده که بارها با نتانیاهو دیدار داشته است، تحریف شده دانست و گفت: کلارک فیلسوفی خلقت‌گراست که خود را مسیحی متدین معرفی ‌می‌کند و همواره از معقولیت تفکر دینی دفاع کرده است.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با بیان این که رفت‌و‌آمدهای علمی در فضاهای آکادمیک امری مرسوم بوده و حضور یک فرد در یک برنامه علمی به معنای تایید و ترویج افکار و اندیشه‌های وی محسوب نمی‌شود، اظهار داشت: شکل‌گیری گفت‌گوهای علمی با اندیشمندان غربی از نیازهای جامعه علمی کشور ماست و امیدوارم با وجود این که این اتفاق پیامدهای‌ علمی و بین المللی نامطلوبی دارد، اما بتواند در آینده سبب تقویت فضای آزاداندیشی و عقلانیت دینی در مشهد شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد
بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم