www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بررسی نحوه تسهیل برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها

جلسه ۲۶۸ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، روز گذشته به ریاست وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر فرجی دانا در این جلسه ضمن گرامیداشت ایام هفته معلم و یاد و خاطره استاد شهید مطهری گفت: انشاءالله دانشگاه‌ها بتوانند در سایه‌سار افکار متعالی استاد شهید مطهری ضمن سرعت دادن به حرکت علمی کشور به سمت قله‌های رفیع‌تر، کانون‌های معنویت و دینداری بروند.

در ادامه جلسه، گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیرامون نحوه تسهیل در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها ارائه شد.

در این گزارش ضمن اشاره به ایجاد یک فضای امن برای اظهار نظر علمی در سطح دانشگاه‌ها، حمایت حقوقی و قضایی از شرکت کنندگان در این کرسی‌ها نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

در بخش دیگری از گزارش مزبور، رفع ابهامات و شبهات گوناگون و ایجاد فرصت عادلانه و قانونی برای طرح افکار و نظریات از اهداف برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برشمرده شده است.

در انتهای این گزارش مشکلاتی مانند پیچیدگی‌ها و دیوانسالاری حاکم بر برخی از دانشگاه‌ها، تراکم مقررات و سیاست‌زدگی جو دانشگاه‌ها در برخی از مقاطع زمانی از موانع برگزاری این کرسی‌ها برشمرده شده است.

بعد از ارائه این گزارش، دکتر فرجی دانا گفت: همه مسئولان دانشگاهی در تحقق مطالبه مقام معظم رهبری در مورد کرسی‌های آزاداندیشی وظیفه دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: وزارت علوم، تلاش می‌کند تا با سنجش و ارزیابی روند موجود و اشکالاتی که در مسیر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی وجود دارد، فضای پر نشاط را در دانشگاه‌ها گسترش دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان هم در این باره گفت: فضای دانشگاه‌ها بنا به تأکید رهبر معظم انقلاب حتماً باید فضای آزاداندیشی باشد و رؤسای دانشگاه‌ها در عین استفاده از نظرات مسئولان در مدیریت این فضا استقلال عمل دارند.

وی افزود: با توجه به حساسیت محیط دانشگاه هم باید این محیط آزاد و سرزنده باشد و هم از دست‌اندازی و تهدید دشمن مصون بماند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید مقررات مربوط به کرسی‌های آزاداندیشی درعین شفافیت اختیارات لازم را به مسئولان دانشگاهی در مسیر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی اعطا کند.

سایر اعضا نیز پیرامون این گزارش نظرات خود را بیان کردند، که اهم آن به شرح ذیل است: جلوگیری از ورود مباحث حاشیه‌ای در کرسی‌های آزاداندیشی، توجه به اقتضائات محیط علم و دانش و تفاوت‌های این محیط با حوزه عمومی جامعه، ایجاد عزم در جامعه دانشگاهی نسبت به این کرسی‌ها و تسهیل در روند برگزاری خودجوش کرسی‌ها در سطح دانشگاه‌ها، الگوگیری از منش حوزه‌های علمیه در مباحث علمی، توجه به حساسیت‌های قومی و مذهبی در برگزاری کرسی‌ها، ایجاد فضای تضارب آرا و خودداری از طرح یک طرفه افکار و برگزاری کرسی‌ها در دانشگاه‌ها با توجه به ظرفیت و تخصص هر دانشگاه.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم