نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بررسی مجدد طرح تاسیس «دانشگاه آسه‌ آن»

به دنبال تصویب طرح «تحقق جامعه آسه‌ آن» در سال ۲۰۱۵ میلادی، نیاز جدی به بازنگری در طرح ناموفق احداث «دانشگاه آسه آن» نیز احساس می‌شود.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در سال ۱۹۹۲ میلادی طرح احداث دانشگاه انجمن ملل آسیای جنوب شرقی یا «دانشگاه آسه آن» با شکست مواجه شد. دلیل این شکست عدم اشتیاق سیاسی در میان اعضای «آسه آن» نبوده بلکه باید آن را حاصل فرآیند ناپخته تقسیم‌بندی سهم کشورهای منطقه در تلاش برای احداث این دانشگاه دانست.

منطقه «آسه آن» امروز در مقایسه با سال ۱۹۹۲ میلادی در تقسیم‌بندی آسه آن‌ پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. این منطقه اکنون جامعه‌ای بالغ بر ۶۰۰ میلیون نفر با اقتصاد منطقه‌ای به ارزش تولید ناخالص ملی دو تریلیون و ۳۱۸ میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلاری است. ارائه طرح‌هایی نظیر احداث منطقه آزاد تجاری «آسه آن»، توسعه عضویت در «آسه آن» و برخی طرح‌های دیگر، بستر را برای یکپارچگی این منطقه فراهم کرد.

با وجود اینکه برای مدتی طرح تاسیس «دانشگاه آسه آن» به فراموشی سپرده شده بود اما اکنون این انجمن احداث یکی از اصلی‌ترین سازمان‌های منطقه‌ای آموزش عالی در منطقه آسه آن یعنی شبکه دانشگاهی ASEAN‌ موسوم به AUN‌ را تسهیل کرده است. در این شبکه دانشگاهی دو تا چهار دانشگاه اصلی و مهم اعضای آسه آن عضو خواهند بود. این شبکه همکاری‌های ارتقا یافته در سطح موسسه‌ای را آسان کرده که به تازگی این همکاری‌ها در سطح منطقه‌ای با سایر سازمان‌های مهم مرتبط با آموزش عالی افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، همچنین سیستم انتقال اعتبار آسه آن، برنامه نقل و انتقال دانشجویی و سیستم اعتبارسنجی داخلی نیز در بین دانشگاه‌های عضو شبکه AUN برقرار و اجرا شده است. با این حال به دلیل رشد دروس مرتبط با آسه آن و تعداد کم رشته‌ها در این رابطه، معضلی به نام عدم تمرکز آسه آن در دانشگاه‌های این منطقه وجود دارد. این مسئله را می‌توان با بازار جهانی بسیار رقابتی آموزش عالی و رقابت دانشگاه‌های آسه آن با یکدیگر برای جذب دانشجو،‌ دریافت منابع مالی و شهرت جهانی مرتبط دانست.

ایده اصلی احداث دانشگاه آسه آن مبتنی بر نیاز به ترویج آسه آن زدایی در میان جوامع این منطقه است. موفقیت در احداث چنین دانشگاهی در گروی تعهدات اعضای آسه آن در اعطای بودجه آموزشی و استقلال و آزادی دانشگاهی و بدنه آکادمیک آن است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم