نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برد اصلی (MotherBoard) چیست؟

برد اصلی (MotherBoard) چیست؟

برد اصلی (MotherBoard) یکی ازاجزای اساسی و مهم کامپیوترهای شخصیمحسوب می گردد.

برد اصلی (MotherBoard) یکی ازاجزای اساسی و مهم کامپیوترهای شخصیمحسوب می گردد.در سال ۱۹۸۲ همزمان با ارائه اولین کامپیوترهای شخصی از برد اصلیاستفاده گردید. اولین برد اصلی از لحاظ اندازه نسبتا” بزرگ و بر روی آن ریزپردازنده۸۰۸۰نصب گردید. این برد شامل BIOS ، سوکت هائی برای حافظه مربوط به CPU و مجموعهای از اسلات ها بود که کارت هائی از طریق آنها به برد اصلی متصل می گردیدند. درصورتیکه قصد استفاده از فلاپی درایو و یا یک پورت موازی و … وجود داشت، می بایستیک برد جداگانه تهیه و آن را از طریق یکی از اسلات های موجود، به برد اصلی متصلکرد. وضعیت فوق سرگذشت اولین بردهای اصلی استفاده شده در کامپیوترهای شخصی بود. شرکت های آی . بی .ام و اپل با ایجاد تغییرات اساسی، بردهائی را طراحی نمودند کهامکان اضافه کردن پتانسیل های دلخواه و جدید در هر زمان میسر بوده و تولید کنندگانمتعدد بتوانند محصولات خود را بر اساس استانداردهای فوق طراحی و به بازار عرضهنمایند.
برداصلی یک مدار چاپی چند لایه است . مسیرهای مسی که Traces نامیده میگردند، امکان حرکت سیگنال و ولتاژ را بر روی برد اصلی فراهم می نمایند. ازتکنولوژیچند لایه استفاده شده تا بدین طریق برخی از لایه های برد ، قادر به حمل داده برای BIOS ، پردازنده و حافظه بوده در حالیکه لایه های دیگر ولتاژ و Ground را بدوننگرانی از اتصال کوتاه جابجا نمایند.
اندازه گذرگاه داده (Data Bus)
بردهای اصلی جدید دارای یک گذرگاه داده ئی شصت و چهار بیتی می باشند. گذرگاه فوق عرضبزرگراهی را نشان می دهد که داده ها در طول آن حرکت و در احتیار پردازنده گذاشتهشده و یا پردازنده نتایج عملیات خود را از طریق آنها ارسال می نماید. سرعت و عرضگذرگاه داده ، تاثیر مستقیم بر عملکرد پردازنده دارد . انواع متفاوت گذرگاه ها بشرحذیل است :
اندازه ( بیت )
مشخصات
۸/۱۶ Industry Standard Architecture ( ISA )
۸/۱۶ Extended Industry Standard Architecture( EISA)
۱۶/۳۲ MicroChannel Architecture(MCA)
۳۲ VESA Local Bus (VLB)
۳۲/۶۴ Peripheral Component InterConnect (PCI)
۳۲ Accelerated Graphics Port ( AGP)
ChipSets
Chipsets ، امکانات و پتانسیل های خاصی را برای تراشه پردازنده برروی برد اصلی فراهم می نمایند. Chipset بمنزله قلب کامپیوتر بوده و مسئولیت کنترل ومشخص نمودن سرعت ، نوع پردازنده ، حافظه و اسلات های استفاده شده را برعهده دارد. یکی از تراشه های موجود بر روی برد اصلی Super I/o Controller نامیده شده و مهمترینوظیفه آن کنترل فلاپی دیسک درایو ، صفحه کلید، موس و پورت های سریال و موازی است . بردهای اصلی جدید دارای تراشه هائی بمنظور حمایت USB ، کارت صدا ، کارت شبکه و … می باشند.

 

مطالب مرتبط

دانلود تحقیق بررسی اثر بخشی طرح ملی سباح دانش آموزان پسر پایه سوم ابتدایی
دانلود تحقیق  سیستم عامل های موبایل
دانلود تحقیق تحلیل سیستم واحد توزیع واحد تولیدی
دانلود تحقیق بررسی اثربخشی داستان گویی در فرآیند یادگیری با تکیه بر درس ریاضی پایه هفتم
دانلود تحقیق تجارت الکترونیک در صنعت نفت و گاز‎
دانلود تحقیق پیام رسانی امن خودرو به خودرو و امنیت ارتباطات در VANET
دانلود تحقیق بررسی مسائل امنیتی در مدل های خدمات در رایانش ابری‎
دانلود تحقیق مبانی تجارت الکترونیک‎

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم