نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

برای همه کودکان زمین

برای همه کودکان زمین

نگروپونته، بنیان گذار اسطوره ای آزمایشگاه رسانه های دیجیتالیدانشگاه MIT است (بسیاری از نوآوری های IT جهان، در این آزمایشگاه ریشه داشتهاست).

▪ نگاهی به پروژه تولید رایانه های ارزان قیمت
شــــاید شماتاکنون نام نیک نگروپونته (Nick Negroponte) را نشنیده باشید اما تمامی چهره هایسرشناس IT جهان، او را می شناسند. نگروپونته، بنیان گذار اسطوره ای آزمایشگاه رسانههای دیجیتالی دانشگاه MIT است (بسیاری از نوآوری های IT جهان، در این آزمایشگاهریشه داشته است). اما او اینک جدا از تمامی نوآوری های قبلی، طرح جدید و متفاوتی رادر ذهن دارد: تولید چند صد میلیون رایانه کیفی صد دلاری برای دانش آموزان کشورهایدر حال توسعه جهان.
نگروپونته به تازگی نمونه اولیه ای از طرح خلاقانه خود راارائه کرده است. این نمونه، یک رایانه کیفی کوچک با صفحه نمایش هفت اینچی است کهنیروی برق آن توسط یک هندل کوچک مکانیکی تامین می شود.
برخی از متخصصان معتقدندکه در صورت اجرای موفقیت آمیز طرح نگروپونته، تحولی در زندگی میلیون ها کودککشورهای در حال توسعه ایجاد خواهد شد.
نگروپونته برای اجرای طرح خود، به تاسیسسازمانی غیرانتفاعی به نام «یک لپ تاپ برای هر کودک» (OLPC= One Laptop Per Child) اقدام کرده است. اعتبار بین المللی نگروپونته در عرصه IT و دوستی نزدیک او بااشخاصی نظیر بیل گیتس، استیو جابز و مایکل دل، جذب کمک ها و مشارکت های مالی رابرای OLPC تا حد زیادی تسهیل کرده است (این سازمان تاکنون ۱۰ میلیون دلار مشارکتمالی جذب کرده که این رقم، همچنان رو به افزایش است).
اما نگروپونته برای تحققبخشیدن به رویای خود، با موانع و چالش های بسیاری نیز روبه رو است. بسیاری ازاشخاص، حتی با مبنای ایده او یعنی «استفاده از فناوری برای بهبود وضع جهان» با دیدهتردید می نگرند. برخی از منتقدان وی نیز امکان استفاده از فناوری IT را در مناطقیکه بسیاری از دانش آموزان آنجا، حتی از داشتن کتاب درسی نیز محرومند، کاری غیرممکنمی دانند. بعضی دیگر نیز کاهش قیمت رایانه های کیفی تا صد دلار را نا شدنی میپندارند. ولی نگروپونته در پیشبرد ایده خود کاملاً مصمم است.
وی با سفرهایمتعدد به کشورهای جهان، سعی دارد آنها را نیز با خود همراه کند. این تلاش ها نتایجقابل توجهی نیز به همراه داشته است. به عنوان مثال، لولا دا سیلوا (Lula da Silva)،رئیس جمهور برزیل، از هم اکنون با خرید یک میلیون دستگاه از این رایانه ها موافقتکرده است. شیلی، آرژانتین و تایلند نیز در آستانه توافق هستند. نگروپونته در گزارشیکه در اجلاس اخیر سازمان ملل در مورد جامعه اطلاعاتی در تونس برگزار شد (۱۶ نوامبر،۲۵آبان امسال) ابراز امیدواری کرد که تولید این رایانه ها از سال آینده آغاز شود. وی معتقد است که تولید این رایانه ها، گام موثری در کاهش شکاف دیجیتالی بین کشورهایفقیر و کشورهای در حال توسعه خواهد بود.
•ویژگی لپ تاپ های صد دلاری
کاهشهزینه تولید یک رایانه کیفی تا حدی که با قیمت صد دلار، قابل فروش باشد، چالشیاساسی برای نگروپونته و همکارانش محسوب می شد. بدین منظور، گروه طراحی، به مهم ترینقابلیت های یک رایانه کیفی برای استفاده دانش آموزان، بسنده کردند. رایانه طراحیشده، قابلیت کار با نرم افزارهای ساده ای نظیر واژه پردازها و نیز امکان ارسال ودریافت e-mail و اتصال به اینترنت را دارد. این رایانه ها، فاقد هرگونه دیسک سختهستند، اما به جای آن از فلش کارت های حافظه بهره می برند. سرعت پردازش ریزپردازنده آنها که ساخت شرکت AMD است، ۵۰۰ مگاهرتز خواهد بود. در ضمن، هر یک از اینرایانه ها، به یک سیستم ارتباطی بی سیم Wi=Fi نیز مجهز است که امکان تعریف یک شبکهبین تعدادی از آنها را میسر می سازد. این رایانه ها بدون اتصال به شبکه برق نیز کارمی کنند. برای این کار، هندل کوچکی تعبیه شده که با یک دقیقه چرخاندن آن، رایانه تاده دقیقه روشن می ماند.
یکی از دشوارترین کارها برای رساندن قیمت این رایانه هابه صد دلار، کاهش هزینه تولید گران ترین بخش یک رایانه کیفی یعنی صفحه نمایش آنبود. بدین منظور، نگروپونته با همکاری مدیریت فناوری بخش صفحه نمایش شرکت اینتل،موفق به اختراع صفحه نمایشی شد که تنها ۳۵ دلار هزینه دارد.
اما هدف گروهنگروپونته از انجام این پروژه، علاوه بر دستاوردهای بزرگ در عرصه فناوری،دستاوردهای بزرگی در حوزه «آموزش» نیز هست. آنها معتقدند که کودکان بی سواد، بهراحتی قادر خواهند بود که از چنین رایانه ای استفاده کرده و با کمک آن، خواندن را (و پس از آن، ریاضیات، تاریخ و… را ) نزد خود فرا گیرند. اما آیا نگروپونته درتحقق قصد خود موفق خواهد شد؟ رویای آوردن IT به مدارس کشورهای در حال توسعه، زمانیدر وجود او شعله ور شد که در سفری همراه همسرش به کامبوج، به تمامی دانش آموزان یکدهکده محروم، یک رایانه کیفی اهدا کرد. او اینک قصد دارد همان کار را در سطح بسیارگسترده تری انجام دهد. نگروپونته کسی است که سابقه حرفه ای درخشانی در پرونده کاریخود دارد که ۲۰ سال، رهبری آزمایشگاه معروف رسانه های دیجیتالی دانشگاه MIT، تنهابخشی از آن است. نگاهی به سابقه درخشان او، نوید دهنده موفقیت این پروژه دشوارخواهد بود.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم