نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بحران کمبود استاد در دانشگاه‌های ترکیه

«گوخان چتین سایا»، دبیر شورای عالی آموزش عالی ترکیه (YOK) اعلام کرد که این کشور با کمبود ۴۵ هزار استاد دانشگاه روبروست.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «چیتن سایا» از تکمیل گزارش ۳۰ ساله وضعیت آموزش عالی در ترکیه خبر داد و گفت: این کشور به ۴۵ هزار استاد دانشگاه نیاز دارد.

این گزارش که با عنوان «رشد، کیفیت و جهانی‌سازی؛ نقشه‌ راهی برای آموزش عالی ترکیه» منتشر می‌شود، یک تحلیل جامع از گذشته، حال و آینده آموزش عالی ترکیه ارائه می‌دهد. این گزارش مدعی شده تعداد استادان دانشگاه در ترکیه در مقایسه با حجم دانشجو بسیار کم است که این مسئله کیفیت آینده آموزش عالی ترکیه را با خطر مواجه می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه تودی زمان ترکیه، در این گزارش که نگارش آن دو سال زمان برده تصریح شد: در حال حاضر در ترکیه بیش از ۱۴۱ هزار استاد دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. با مقایسه تعداد استادان به ازای دانشجویان ترکیه و مقایسه این آمار با دانشگاه‌های سایر کشورهای جهان، این نتیجه حاصل شد که ترکیه برای همسویی با استانداردهای بین‌المللی به ۴۵ هزار نفر استاد دانشگاه دیگر نیاز دارد.

در این گزارش نسبت استادان به تعداد دانشجویان ترکیه در مقایسه با کشورهای عضو همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) بررسی شده است. بنابراین مقایسه در کشورهای عضو OECD به ازای هر ۱۶ دانشجو یک استاد وجود دارد این درحالیست که ترکیه باید طی پنج سال آینده و هر سال ۹۰۰۰ استاد بیشتر جذب کند تا به این رقم دست یابد. در این گزارش همچنین مشخص شد تنها ۲۰ هزار نفر از استادان در ترکیه مدرک دکتری دارند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم