نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

باید جایگاه از دست رفته دانشگاه‌ها را بازگرداند

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به ضرورت توجه به مشکلات زیربنایی نظام آموزش عالی کشور تاکید کرد: ضروری می‌دانیم که جایگاه و اختیارات از دست رفته وزارت علوم و دانشگاه‌ها مجددا به آن‌ها برگردانده شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر ‌محمد کافی در همایش روسای دانشگاه‌های کشور اظهار کرد: در این زمینه بسیاری از آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که در سال‌های گذشته به صورت شتابزده مورد تصویب قرار گرفته و ابلاغ شده، نیاز به اصلاح جدی، منطبق بر معیارهای علمی و اصل عزت‌مندی دانشگاهیان دارد که امیدوار

یم این مهم به زودی جامه عمل پوشد.

وی ادامه داد: کمیت گرایی آفتی بزرگ است که در پیکره نظام آموزش عالی کشور رسوخ کرده و تن و جان آن را فسرده است؛ کنترل این آفت تنها در دانشگاه‌های دولتی چاره‌ساز نیست؛ در نظام آموزش عالی، بخش دولتی و غیردولتی یک کل منسجمند و هر دو بخش باید به اصول و مبانی واحدی تن داده و کیفیت را بر کمیت و منافع عاجل مادی خود ترجیح دهند.

کافی با اشاره به تعداد زیاد دانشگاه‌ها و مجتمع‌های وابسته به وزارت علوم و تلاش تمامی آن‌ها برای توسعه کمی، تصریح کرد: در حقیقت این تعداد زیاد موجب اتلاف منابع محدود کشور است؛ ساماندهی هر چه سریع‌تر این مراکز باعث مدیریت مطلوب‌تر منابع و ارتقای اعتبار دانشگاه‌های دولتی خواهد شد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد نام‌گذاری سال ۹۳ را با عنوان «عزم ملی، مدیریت جهادی» و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را فرصتی مغتنم برای تحقق اهداف بلندمدت در دانشگاه‌های سراسر کشور دانست و بیان کرد: امیدواریم با رعایت این اصول و در پیش گرفتن مشی اعتدال، دانش‌آموختگانی متدین، متعادل و متخصص برای اداره کشور تربیت کنیم.

وی تاکید کرد: هر چند همه دانشگاه‌ها عضوی از خانواده آموزش عالی هستند و رسالتی یکسان بر عهده دارند اما هر دانشگاه به اقتضای بستر تاریخی و جغرافیایی خود و توجه به مزیت‌ها و نیازهای منطقه‌ای، می‌تواند وظایف متفاوتی را بر عهده گیرد؛ انجام این مهم نیازمند همگرایی و تعامل بیشتر میان دانشگاه‌های هر منطقه و واگذاری اختیاراتی خاص از جانب وزارتخانه به برخی از دانشگاه‌های بزرگ است.

کافی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که «ایفای نقش منطقه‌ای و ملی دانشگاه نیز همیشه فراروی ماست» افزود: آنچه که دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال تحقق آن بوده، رسیدن به قله ۵۱۲ تا سال ۱۴۰۰ است؛ قرار گرفتن دانشگاه فردوسی مشهد در میان دو دانشگاه جامع برتر کشور و همچنین واقع شدن این دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام و ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان از اهداف اصلی است.

وی اظهار کرد: در این راستا بنا داریم در حوزه‌های مختلف علمی، خصوصا حوزه علوم انسانی، به احیای نقش تاریخی خود بپردازیم؛ برای این منظور به آموزش‌های فرامرزی توجه ویژه‌ای خواهیم داشت.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد همچنین با اشاره به استیضاح وزیر علوم، نسبت به آن ابراز تاسف نمود و گفت: نظام آموزش عالی کشور از تدابیر و تلاش‌های دکتر فرجی دانا محروم ماند؛ شایسته است زحمات و تلاش‌های بی‌دریغ وی را ارج نهیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم