نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

بازخوانی تجارب تحصیل در ایران به روایت دانشجویان خارجی

بر اساس آمارهای وزارت علوم در حاضر۲۰ هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های ایران در حال تحصیل هستند و براساس برنامه پنجم جمعیت دانشجویان غیرایرانی باید به رقم ۲۵ هزار نفر برسد.

دانشجویان مهمان از کشورهای مسلمان و همسایه که به مناسبت هفته دانشجو به ایسنا دعوت شده بودند در میزگردی از تجربیات سالهای تحصیل و نقاط ضعف و قوت تحصیل در ایران گفتند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در هفته دانشجوی امسال با حضور جمعی از دانشجویان میهمان از کشورهای همسایه میزگردی با موضوع بررسی وضعیت تحصیلی دانشجویان خارجی برگزارشد و آنها به بازخوانی تجارب تحصیل درایران پرداخته و از مشکلات و دلایل انتخاب دانشگاه های ایران برای ادامه تحصیل گفتند.

میمانان این نشست حمید سوری دانشجوی دکتری پزشکی،‌ عمارعلی دانشجوی دکتری سیاستگذاری علم و فناوری و عبدالله شحاده دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر از سوریه و یوسف فوعانی دانشجوی دکتری ژنتیک ملکولی ازکشور لبنان از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس بودند.

نحوه جذب دانشجویان خارجی در دانشگاههای ایران

عمارعلی دانشجوی دکتری رشته سیاستگذاری علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اولین کسی است که به سوالی مبنی بر شیوه جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه های ایران پاسخ می دهد: بعضی از دانشجویان خارجی ازطریق تفاهم نامه فرهنگی به ایران می آیند. این دانشجویان در کشور خود جزو دانشجویان بورس هستند که طبق امضای این تفاهم نامه به کشور ایران می آیند درحالی که عده دیگری از طریق برنامه تبادل فرهنگی به ایران می آیند. یعنی تعدادی از دانشجویان ایران به کشور ما رفته و تعدادی دیگر از دانشجویان ما به ایران می آیند.

وی درپاسخ به سوالی مبنی بر مراحل اخذ ویزا برای دانشجویان خارجی می گوید: دانشجویان خارجی برای دریافت ویزا مشکلی ندارند. البته اخیرا شنیده ام که قوانین مجدانه تری برای تبدیل ویزا به عنوان مثال از ویزای گردشگری به ویزای تحصیلی وضع شده اما سخت گیری زیادی وجود ندارد.


دانشجویان ایرانی و خارجی جدا ازهم زندگی می کنند

شیبان علی دانشجوی ارشد بازاریابی بین المللی درخصوص مشکل برقراری ارتباط دانشجویان ایرانی با دانشجویان خارجی می گوید: دو ترم اول اوضاع بسیار دشوار بود. برای فارسی صحبت کردن بسیار مشکل داشتم. از ترم سوم شرایط بهتر شد. اما احساس می کردم که برخی از دانشجویان ایرانی بیشتر درپی رقابت بامن هستند تا کمک.

شیبان‌علی با وجودی که دوسال است در ایران زندگی می کند، کمتر در مباحث شرکت می کند و در جواب اغلب سوالات می گوید نظری ندارد، هم دانشگاهی اش عمارعلی درخصوص شرایط زندگی او دراین دوسال می گوید: شیبان بیشتر اوقات درحال تکلیف نوشتن است اغلب از خوابگاه بیرون نمی رود و فقط برای تردد در مسیر دانشگاه تا خوابگاه از تاکسی استفاده می کند.

یوسف فوعانی دانشجوی دکتری ژنتیک ملکولی با بیان اینکه من هم در ترم های اول و دوم مشکل شیبان را داشتم، اظهارمی کند: ترم های اول نمره درسی من پایین بود و ارتباط کمی با دانشجویان داشتم.

وی ادامه می دهد: باوجود اینکه شرایط بعد از ترم دوم بهترشد اما بازهم مشکل ارتباط همچنان سرجایش باقی ماند. ترم سوم که درسهای تئوریک تمام شد و ما تمام وقت در آزمایشگاه بودیم بازهم پیامدهای عدم ارتباط با دوستان ایرانی نمود پیدا می کرد.

فوعانی هم ضمن نقل خاطراتی از ترم های گذشته دانشگاه می گوید: از ترم سوم بیشترین زمان ما در آزمایشگاه می گذرد درحالی که حتی آنجا هم من به عنوان یک دانشجوی خارجی جدای از بقیه کار می کنم و بین ما و دانشجویان ایرانی تعاملی شکل نمی گیرد.

وی ادامه می دهد: در زمان تحصیل ، دانشجویان ایرانی گاهی به من کمک می کردند و من مطالبی را که نمی دانستم از آنها می پرسیدم اما باوجود اینکه می توانستم در امتحانات و سمینارها اجازه داشتم از زبان انگلیسی استفاده کنم و اساتید در ترم اول بیشتر به من توجه می کردند اما بازهم این فاصله ها وجود داشت.

اما عمار علی با اشاره به اینکه سال های زیادی در ایران زندگی کرده، در مورد پیشینه حضورش در ایران می گوید: سال ۷۷ به ایران آمدم. زمان تحصیل در دانشگاه امیرکبیر، نزدیک به چهار یا پنج دوست ایرانی خیلی خوب داشتم و هرسال باهم به نقاط مختلف ایران سفر می کردیم. مثلا بعضی از تابستان ها به مناطق شمال و جنوب سفر می کردیم. فکر می کنم یکی از خوش شانس ترین ها بودم چون کمتر کسی از دانشجویان خارجی را دیدم که موقعیت من را داشته باشند.

حمید سوری با اشاره به اینکه دانشجویان خارجی تازه وارد اغلب خجالتی هستند و ارتباط خود را محدود نگه می دارند، می افزاید: مثلا من در تلفظ برخی حروف مانند «پ» مشکل دارم به همین دلیل دائم از خودم سوال می کنم اگر بخواهم در کلاس سوألی بپرسم یا بحثی را ادامه دهم امکان دارد دیگر همکلاسی ها به من بخندند و حتی این ترس می تواند مرا از آمدن به کلاس منع کند.

شرایط زمینه ساز برای برقراری ارتباط بین دانشجویان ایرانی و خارجی وجود ندارد

فوعانی یکی از مهم ترین مشکلات دانشجویان خارجی را برقراری ارتباط می داند و خاطرنشان می کند: فکر می کنم دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی به دلیل مشغله زیاد نمی توانند در کلاس‌های درس باهم ارتباط برقرارکنند. ارتباط بین دانشجویان باید بیرون از فضای جدی کلاس ها باشد و مشکل اصلی اینجاست.

عمارعلی با اشاره به اینکه نهادهای زیرمجموعه دانشگاه تربیت مدرس باید برای ایجاد چنین فضایی برنامه ریزی کنند،‌ تصریح می کند: معاونت فرهنگی به دانشجویان خارجی اعلام کرده بود که برنامه هایی دردست اجرا دارد درحالی که اکنون بیش از یک سال می گذرد و همچنان منتظر اجرای این برنامه ها هستیم. به عنوان نمونه برگزاری دوره های آموزش زبان خارجه در دانشگاه‌ها و از سوی دانشجویان خارجی برای دانشجویانی که زبان ضعیف تری دارند، ازسوی معاونت فرهنگی مطرح شده بود درحالی که تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است.

عمارعلی با بیان اینکه فرایند پذیرش در فرهنگ باید دوطرفه باشد، می گوید: وقتی یک عضو جدید وارد فرهنگ جدید می شود باید از سوی فرهنگ میزبان پذیرفته شود و اراده و تصمیم فرد تازه وارد برای جذب این فرهنگ فقط بخشی از ماجراست. مسئله اصلی اینجاست که دانشجویان تازه وارد باید در محیط جدید پذیرفته شوند یا اینکه فقط با این شرایط بسازند؟

وی با تأکید براینکه درشرایط کنونی تعاملی برقرارنشده بلکه در سطح ارتباط باقی مانده است، خاطرنشان می کند: وقتی که جذب یک فرهنگ شوی به عنوان نمونه حتما صدای خوانندگان سنتی ایرانی همچون شهرام ناظری را می پسندی و با اولویت های آن فرهنگ کنار می آیی. درغیراین صورت چنین اتفاقی نخواهد افتاد و صدای شهرام ناظری معنایی نخواهد داشت. این در حالیست که هم اکنون شرایط زمینه ساز این تعامل وجود ندارد.

سوری نیز دراین خصوص می گوید: برای اینکه متوجه شوید دانشجویان مهمان دیگر کشورها چقدر توانستند با فرهنگ ایرانی ارتباط برقرارکنند، می توانید از دوستان من بپرسید که چقدر سریال های تلویزیونی را تماشا می کنند، موسیقی سنتی ایرانی گوش می هند یا غذاهای ایرانی را دوست دارند؟ اینها برخی از مولفه های فرهنگی هستند. اینجاست که شما می توانید به نتیجه برسید طی این مدت چقدر با فرهنگ ایران آشنا شده و در آن جذب شده اند.


اردو و خوابگاه های جداگانه

سوری در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه از سوی حوزه‌های مختلف دانشگاه اردوهای جداگانه ای برای دانشجویان خارجی و ایرانی برگزار می شود، می گوید: دانشجویان خارجی به دلیل همین تفاوت‌های فرهنگی استقبال چندانی نمی کنند.

سوری عدم برگزاری اردوها و خوابگاه مشترک را عوامل تشدید کننده فاصله بین دانشجویان ایرانی و خارجی می داند و می گوید: گاهی اوقات وقتی دوستان ایرانی را به اردو می برند من هم با آنها و دوستان ایرانی ام همسفر می شوم اما معمولا دانشجویان خارجی چنین کاری نمی کنند. در مدت تحصیلم تنها اردویی که برای دانشجویان ایرانی و خارجی برگزار شد، اردوی راهیان نور بود.

شحاده هم از جدا بودن دانشجویان ایرانی و خارجی در خوابگاه ها می گوید و می افزاید: اغلب اوقات دانشجویان ایرانی و خارجی ساکن یک خوابگاه جدا ازهم زندگی می کنند. شاید دوطرف حوصله آشنایی با فرهنگ جدید را نداشته باشند و حق هم دارند اما من فکر می کنم باید فضایی باشد که این تعامل در آن ایجادشود.

عمارعلی با بیان اینکه پیگیری تمام جزئیات نیازهای دانشجویان خارجی برای سازمانی مثل وزارت علوم بسیار دشوار است،‌ می گوید: وزارت علوم که مجری برنامه های تبادل فرهنگی است نمی تواند برهمه امور نظارت کند و تمامی موارد را پیگیری کند درحالی که شاید با ایجاد نهادها و دفاتری در حوزه های مختلف دانشگاه ها بتوانند تمام موارد را پیگیری کنند اما این فرایند دشواری است.

عمارعلی ضمن اشاره به اردوی سالانه وزارت علوم، ‌می افزاید: در کنار اردوی سالانه وزارت علوم که بیشتر اوقات مقصدشان شهرهایی نظیر اصفهان و یزد است و از سوی نهاد رهبری در دانشگاهها نیز اردوهایی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته می‌شود.

وی برنامه های فرهنگی نظیر اردوها را فاقد تنوع می داند و اظهارمی کند: معاونت فرهنگی دانشگاه هربار دانشجویان را به برج میلاد می برد. برج میلاد بسیار زیباست اما بیش از یکبار دیدن این مکان هم خسته کننده می شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش تعامل بین دانشجویان ایرانی و خارجی از طریق برگزاری کلاس های زبان یا فعالیت هایی نظیر این امکانپذیراست، گفت: دانشگاه‌های ایران در این زمینه ها هزینه زیادی می کنند اما خروجی ها نشان می‌دهد دانشگاه های ایران توان بیشتری دارند.

عدم آگاهی از حقوق واقعی دانشجویی و ضوابط آموزشی

مشکلات آموزشی بخش دیگری از مسائلی بود که دانشجویان خارجی حاضر در این میزگرد به آن اشاره می کردند. مشکلاتی که بیشتر به عدم دسترسی آسان به قوانین و ضوابط آموزشی برمی گشت و کمتر متوجه کیفیت علمی بود.

درهمین خصوص حمید سوری می گوید: ازمیان دانشجویان خارجی کسانی را می شناسم که هنوز نمی دانند مشروط شدن چیست و در چه صورتی مشروط می‌شوند.

فوعانی به یکی دیگر از مشکلات موجود در دانشگاه ها اشاره می کند و می افزاید: گاهی مواد آزمایشی به علت تحریم به موقع به دست ما نمی رسند و از طرفی دانشگاه دانشجویان را ملزم به ارائه پایان نامه تا آخر پنجمین ترم تحصیلی کرده است.

ضرورت تشکیل شورای صنفی دانشجویان خارجی

عبدالله شحاده با تاکید بر لزوم تشکیل شورای صنفی دانشجویان خارجی در دانشگاهها، به شورای صنفی دانشجویان غیرایرانی اشاره می کند که در دهه ۷۰ در یکی از دانشگاه ها به مدت یک سال دایر بود اما به دلیل عدم استقبال دانشجویان به کار خود پایان داد و اظهارمی کند: در آن سال انتخابات برگزارشد و نزدیک به ۶ نفر به عنوان عضو شورا انتخاب شدند و در یکی از دفاتر دانشگاه مستقر شدند اما آن زمان هم چندان فعال نبود.

نقش مؤثراستاد در زمینه سازی تعامل دانشجویان ایرانی و خارجی

شحاده نقش استاد را در افزایش ارتباط دانشجویان ایرانی و خارجی مهم می داند. او می گوید: اساتید می توانند پروژه های مشترک علمی تعریف کنند و دانشجویان ایرانی و غیرایرانی را کنارهم قراردهند.

این دانشجوی دکتری با اشاره به سختی امکان ارتباط بین دانشجویان ایرانی و خارجی می گوید: من نیز به سختی کار با یک غیر ایرانی واقفم و می دانم توضیح مطالب و مفاهیمی که متوجه نمی شود در شرایطی که آن فرد به تازگی زبان آموخته بسیار دشوار است.

وی با نقل یکی از تجربیاتش دراین خصوص می گوید: دوستان ایرانی اولین پروژه را بدون همکاری و هماهنگی بامن به عنوان دانشجوی خارجی ارائه کردند اما از سوی استاد تذکرگرفتند و این مسئله سبب شد که ازترم های آتی زمینه تعامل بیشتری برقرارشود.

شحاده ادامه می دهد: به یاد دارم که در کلاس دیگری جلسه اول که استاد آمدند خطاب به تمام دانشجویان حاضر در کلاس حضور چند دانشجوی غیر ایرانی را اعلام کردند و به آنها خوشامد گفتند. به نظرمن همین عمل تاحدی فاصله بین دانشجویان ایرانی و خارجی را کم می‌کند. موضوعی که سوری و عمار علی نیز آن را تایید می‌کنند.

نبود ارتباط مانع پیشرفت تحصیلی دانشجویان خارجی است

عبدالله شحاده معتقد است: یکی از بزرگترین آسیب های عدم ارتباط بین دانشجویان ایرانی و خارجی به فرایند تحصیل دانشجویان غیر ایرانی وارد می‌شود. او می گوید: نمره یک پدیده شب امتحانی است خیلی از دانشجویان ایرانی نزدیک امتحان باهم درارتباط هستند و ازهم پرس و جو می کنند. نکات و قسمت های مهم منابع را پیداکرده و آن بخش ها را بیشتر می خوانند درخالی که دانشجویان خارجی به دلیل نبود این ارتباط از تبادل نظر با دانشجویان ایرانی محرومند.

وی با تأکید براینکه ایران کشوری است که از لحاظ برقراری ارتباط با دیگر فرهنگ ها نه خیلی باز است و نه خیلی بسته، می افزاید: ارتباط با دوستان و هم کلاسی ها و فعالیت در موسسات علمی باهدف انجام پژوهش از جمله عواملی است که شرایط دانشجویان خارجی در دانشگاه ها را بهتر از قبل می کند.


تأمین مسکن و هزینه زندگی معضلی بزرگ برای دانشجویان خارجی

عبدالله شحاده یکی دیگر از مشکلات دانشجویان تحصیلات تکمیلی را فراهم آوردن مسکن می داند و می افزاید: تعداد دانشگاه هایی که خوابگاه متأهلی ارائه می کنند بسیار کم است. به همین دلیل دانشجویان متاهل برخی دانشگاه مجبور می شوند خانه ای اجاره کنند که هزینه آن بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه کمک هزینه مصوب برای مسکن دانشجویان غیرایرانی فقط دومیلیون تومان است، تاکید کرد: من همیشه به دوستانم گفته ام که ایران جای خوبی است برای ادامه تحصیلات اما باید پولدار باشی تا بتوانی از پس هزینه های موجود بربیایی.

عمارعلی درمورد فضای خوابگاه های دانشجویان خارجی اظهارمی کند: دانشجویان غیرایرانی وسایل زیادی باخود می آورند چون زمان زیادی را دور ازخانه به سر می برند درحالی که دانشجویان ایرانی بیشتر به خانه می روند و به همین دلیل باید فضایی که به دانشجویان خارجی اختصاص می دهند هم بیشتر باشد.

این دانشجوی دکتری ادامه می دهد: مسئولین دانشگاه تمام سعی خود را می کنند و ما می دانیم که امکانات دانشگاه بیش از این نیست ولی به نظر می رسد می توان اقدامات بهتری انجام داد.

وی درهمین خصوص خاطرنشان می کند: نقش وزارت علوم در تأمین مسکن برای دانشجویان در واریز مبلغی به حساب دانشگاه ها خلاصه می شود اما در این میان دانشگاه ها شرایط متفاوتی دارند برخی دانشگاه ها خدمات بهتری برای تأمین مسکن ارائه می کنند و برخی نه.

حق کاروفعالیت اقتصادی، دغدغه بزرگ دانشجویان خارجی

شحاده اما از مشکلی می گوید که به زعم او اگرچه برای دانشجویان ایرانی نیز وجود دارد اما برای دانشجویان خارجی بیشتر به چشم می آید، او درهمین خصوص می گوید: زمانی که وزیرعلوم وقت آقای کامران دانشجو در دانشگاه سخنرانی می کرد، از او درخواست کردیم درازای انجام فعالیت های پژوهشی به دانشجویان خارجی حقوق پرداخت کنند و ایشان در جواب این درخواست به ما گفتند که دانشجویان خارجی می توانند به فعالیت اقتصادی بپردازند و هزینه زندگی خود را تأمین کنند.

وی ادامه می دهد: دانشجویان ایرانی علاوه بر دریافت پژوهانه درصورت انجام پروژه، به راحتی می توانند در کشورشان فعالیت اقتصادی کنند و موقعیت های شغلی پیداکنند درحالی که دانشجویان خارجی به دلیل نبود این ارتباط و سازمان های حمایتگری که در این زمینه به دانشجویان کمک می‌کنند، با مشکلات زیادی مواجه هستند.

شحاده با اشاره به اینکه ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی دشورای هایی از این دست دارد،‌ می افزاید: در دانشگاه های ایران سطح علمی اساتید، دانشگاه ها و امکانات تحصیلی و آزمایشگاهی بسیار خوب است اما دانشجویان خارجی از حداقل امکانات موجود بهره مند می شوند.

وی وجود دغدغه های تأمین معاش برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی را مانعی برای پیشرفت و استفاده از فرصتهای فراهم شده می داند و خاطرنشان می کند: دانشجویان غیرایرانی به راحتی نمی توانند موقعیت شغلی پیدا کنند ضمن اینکه دانشگاه هم سهمی در این امر ندارد و همین مسئله باعث می شود تحصیل برای دانشجویان خارجی در مقطع تحصیلات تکمیلی دشوارتر گردد.

شحاده ادامه می دهد: دانشجویان مقطع دکتری متأهل هستند و بعضا فرزند دارند، بنابراین تأمین هزینه های زندگی امر بسیار مهمی است. فرصت های زیادی پیش روی ماست اما تمام دغدغه ما تأمین هزینه زندگی است.

وی درخصوص تأمین منابع مالی دانشجویان از طریق ارتباط دانشگاه ها با صنعت می گوید: دانشجویان پزشکی بعد از مدتی تحصیل در بیمارستان ها مشغول به کار می شوند و مبالغی به عنوان حق رزیدنتی دریافت می کنند درحالی که این امکان برای دانشجویان دیگر رشته ها کمتر فراهم می شود، ضمن اینکه گویا اخیرا قانونی به تصویب رسیده که مطابق آن دانشجویان غیرایرانی نمی توانند شاغل باشند.

عمارعلی هم با تأیید این نکته از نبود فرصت کارهای دانشجویی برای دانشجویان خارجی انتقاد می کند و می گوید: این مشکل در دانشگاه های ایران وجود دارد که فرصت های شغلی برای دانشجویان خارجی فراهم نیست.در حالیکه در بسیاری از دانشگاه های دیگر کشورها دانشجویان خارجی باتوجه به توانایی خود از سوی دانشگاه مشغول به کار می شوند. مثلا من به عنوان دانشجویی که به زبان عربی و انگلیسی مسلط هستم می توانم با برگزاری کلاس یا ترجمه متونی از زبان عربی به دانشجویان ایرانی خدماتی ارائه داده و درآمدزایی داشته باشم.


دانشگاه های ایران، بهترین های خاورمیانه

عمارعلی تجربه تحصیل موفق دانشجویان خارجی در ایران را نوعی تبلیغ برای این کشور می داند و می گوید: از نظر امکانات نمی توان دانشگاه های ایران را مقایسه کرد. حتی اگر رنکینگ های جهانی راهم درنظر نگیریم طبق تجربیات خودمان شرایط مطلوب است.

او ادامه می دهد: دانشگاه های ایران بازده کاری بالایی دارند. زمانی که من سطح اطلاعات فارغ التحصیلان این دانشگاه را با فارغ التحصیلان دانشگاه های سوییس و آلمان مقایسه می کنم می بینم، اطلاعات آنها در سطح معمولی است.

این دانشجوی دکتری با تأیید این نکته تصریح می کند: فضا و امکانات علمی دانشگاه واقعا محیط خوبی است. ما به برخی از مهم ترین سایت های اینترنتی دنیا دسترسی داریم ضمن اینکه برای ورود به برخی از سایت ها از اشتراک دانشگاه استفاده می کنیم و در برخی موارد هم از راه های دیگر می توانیم به افست مقالات و کتابهای تازه منتشرشده دسترسی پیدا کنیم.

حمید سوری هم دراین مورد می گوید: باتوجه به اطلاعاتم از دانشگاه های ایران درسراسر خاورمیانه دانشگاه بهتری از دانشگاههای ایران وجود ندارد، شاید بتوان گفت که دانشگاه های مصر و دمشق هم دانشگاه های مطرحی هستند اما افراد بسیاری را می شناسم که به خاطر اسم دانشگاه تربیت مدرس به ایران آمده اند.

وی ادامه می دهد: وقتی یکی از دانشجویان کشورهای همسایه به ایران بیاید و از تجربه تحصیل راضی باشد به آشنایان، دوستان و فرزندان خود هم سفارش می کند که به این کشور بیایند و این یکی از بهترین راه های تبلیغ و جذب دانشجو برای ایران است.


آیا در فرهنگ شرقی امکان تحقق خانواده امین وجود دارد؟

حمید سوری خانواده امین را پدیده ای متفاوت با فرهنگ شرقی می داند و می گوید: چگونه می توان پذیرفت خانواده ای ایرانی که یک دختر دارد، دانشجوی خارجی پسر را بپذیرد در چنین شرایطی ما وارد مسائل شرعی و فرهنگی می شویم.

وی می افزاید: فکر میکنم خانواده هایی که دانشجویان را خارجی را بپذیرند در ایران وجود داشته باشد اما نه به این شکل که از سوی وزارت علوم شناخته شده و به دانشجویان معرفی شوند.

عمارعلی با بیان اینکه چنین طرحی از نظر ما مطلوب است،‌ادامه می دهد: چنین طرحی در ایران تصویب نخواهد شد چون اجرای آن با وجود فرهنگ شرقی مشکل است. اگر کسی از ایران هم به سوریه برود به ندرت خانواده هایی پیدا می شوند که دانشجویان را بپذیرند اما من فکر می کنم قانونی در این خصوص در سوریه وجود داشته باشد. شحاده هم در ادامه می گوید: فکر نمی کنم نیازی به اجرای این طرح باشد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر براساس گزارش اداره کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، ترکیب دانشجویان خارجی در ایران نشان می دهد، ۵۰٫۸ درصد آنها از کشور های خاورمیانه هستند. به طوریکه ۴۱٫۵ درصد از کشور افغانستان، ۲۰ درصد از کشور سوریه، ۲۱٫۳ درصد آنان از کشورهای آسیای میانه و ۸٫۷ درصد از هند و پاکستان هستند.

باوجود مزیت هایی که دانشجویان بورسیه غیرایرانی درخصوص شانس مجدد برای تمدید بورسیه و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارند و باتوجه به تلاش اداره کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم برای ارائه تسهیلات بیشتر به سایر دانشجویان غیر بورس درجهت کاهش هزینه های تحصیل و وعده برگزاری برنامه های فرهنگی ،‌ لزوم ارائه برنامه ریزی عملی و منطبق با نیازهای این دانشجویان با هدف استفاده هرچه بیشتر از فرصت فراهم شده برای تحصیل جوانان کشورهای همسایه در کشورمان احساس می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم