نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ایلام ،نیازمند راه‌اندازی دانشکده هنر

‌سرپرست مرکز علمی کاربردی پارسیان ایلام فقدان دانشکده هنر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان را نقصی برای عرصه‌ی فرهنگ و هنر استان عنوان کرد.

مهندس «بهزاد خیری» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، به ظرفیت‌های هنری قوی استان به عنوان یک جایگاه برای شناسایی و پرورش استعدادها اشاره و اظهار کرد: با توجه به مزیت هنر، متاسفانه هیچ‌کدام از دانشگاه‌های استان به سمت راه‌اندازی دانشکده هنر نرفته‌اند در حالی‌که در مرکز علمی کاربردی ایلام در گروه فرهنگ و هنر رشته‌های مانند موسیقی، گرافیک، روابط‌عمومی، معماری داخلی در حال تربیت دانشجو هستند.

سرپرست مرکز علمی کاربردی پارسیان فقدان این دانشکده در استان ایلام را خلاء حوزه دانست و با اشاره به نیاز مبرم استان به دانشکده هنر، ادامه داد: برای اولین بار در غرب کشور، رشته موسیقی (آموزش ساز ایرانی) و گرافیک در این مرکز راه‌اندازی شده است و سعی براین است به تدریج رشته‌های که احساس نیاز می‌شود به این رشته‌های هنری اضافه شوند.

خیری با بیان اینکه ایلام مکانی برای بروز توانایی‌های افراد هنرمند است، تصریح کرد: افرادی که قبلاً به صورت آزاد در وادی موسیقی بوده‌اند با راه‌اندازی این رشته در مرکز پارسیان به صورت آکادمیک با هنر آشنا شده و الان جزو هنرمندان مطرح در سطح ملی هستند.

وی با بیان اینکه رشته‌های هنری در استان ناشناخته باقی‌مانده‌اند در حالی که رشته‌ای مثل گرافیک از سال ۸۷ تا کنون سالی ۳۰ نفر فارغ‌التحصیل داشته است، گفت: این مرکز از سال۹۲ در رشته موسیقی در حال تربیت دانشجو است.

سرپرست مرکز علمی کاربردی پارسیان، هنر را روح جامعه دانست و افزود: با توجه به استعداد هنری موجود در تک‌تک افراد جامعه باید زمینه‌های بروز آن را فراهم کرد چرا که فقدان محیط رشد و بالندگی چنین استعدادهایی موجب بی‌انگیزگی هنرمندان شده و تاثیرات منفی بر روی جامعه خواهد گذاشت بنابراین وجود این رشته‌ها در دانشگاه موجب افزایش علاقمندی روزافزون هنرمندان و اثرات مثبت آن در جامعه خواهیم شد.

وی افزود: زمینه‌های اقتصادی راه‌اندازی رشته موسیقی به دلیل تاثیرات فرهنگی آن فراهم شده است البته بُعد اعتقادی و دیدگاه‌های فکری دانشگاه در این خصوص تبیین شده است.

خیری در مورد اجرای برنامه “باران هنر” که به صورت ماهیانه در محیط دانشگاه برگزار می‌شود، گفت: این برنامه با هدف بروز استعدادهای هنرمندان در زمینه‌های هنری (موسیقی، نمایش، ادبیات و شعر، عکاسی، خط) اجرا می‌شود که در کنار اجرای موسیقی زنده و برنامه‌های حوزه ادبیات، نمایشگاهی برای نمایش آثار هنرمندان برگزار می‌شود البته تاکنون دو برنامه از سری برنامه‌های “باران هنر” با پیگیری موضوعاتی همچون تکنولوژی سازهای ایرانی، آواز ایرانی، نمایش و طنز، شعر و ادبیات، نمایشگاه آثار عکاسی، خط و نقاشی هنرمندان دانشگاه برگزار شده است که استقبال خوبی از آن شد.

وی گفت: مجوز اجرای این دست برنامه‌ها از ارشاد اسلامی گرفته شده است و انتظار می‌رود مسوولان در این برنامه شرکت کنند چرا که در هر کاری اگر تمام نهادها و افراد تاثیرگذار همفکری و همراهی کنند موازی‌کاری از بین می‌رود و در فضای مناسبی که ظرفیت تجمع ۲ تا ۳ هزار نفر وجود دارد می‌توان بخش عظیمی از فرهیختگان را در تجمع مشارکت داد.

خیری با بیان اینکه بهترین پاسخ به هجمه‌های فرهنگی استفاده از فرهنگ و تاریخ خودی است، ادامه داد: با بکارگیری سرمایه‌های خودی جوانان را از گرایش به فرهنگ و هنر بیگانه دور کنیم.

سرپرست مرکز علمی کاربردی پارسیان اظهار کرد: مسوولان استان در بُعد اقتصادی، اشتغال و کار حرکت‌های خوبی را در بحث سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند که در آینده نزدیک منجر به بازار کار مناسب خواهد شد ولی در بخشی که باعث خشن بودن چهره جامعه، نارسایی‌های اقتصادی و مشکلات شده است این آمادگی در مرکز وجود دارد براساس توانایی‌ها در ابعاد آموزشی و فرهنگی همکاری لازم را داشته باشد.

خیری پیشنهاد ایجاد پارک فرهیختگان را با توجه به وجود چند پارک عمومی در مرکز علمی کاربردی پارسیان مطرح کرد و افزود: گروهی از افراد جامعه به لحاظ علمی، هنری، فرهنگی و روانشناسی از برجستگی و ویژگی‌های خاص برخوردار هستند اما به دلیل ناآشنایی با محیط اداری یا مشکل حضور در فضاهای عمومی از هر دو محیط دور می‌شوند ولی با توجه به انتظاراتی که این گروه دارند باید فضای مناسب در اختیار آنها قرار گیرد.

وی با اشاره به این که پارکی با محوطه ۳۶ هزار متری با تعبیه امکانات ورزشی و کتابخانه‌ای در اختیار است که قصد ایجاد یک فضای تفریحی برای مسوولین و خانواده‌های آنها داریم، خاطر نشان کرد: تفاهم‌نامه با شهرداری، استانداری، ارشاد اسلامی، گردشگری و سایر ارگان‌ها و نهادهای مرتبط جهت تبدیل این محیط به یک فضای عمومی برای اقشار خاص را در برنامه داریم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم