نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ایجاد فرصت های مطالعاتی برای اساتید تاجیکستان در دانشگاه های ایران

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم با نعمت الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران دیدار و در خصوص گسترش روابط علمی و فناوری بین دو کشور گفتگو کرد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا ، دکتر فرهادی در این دیدار با بیان اینکه ایران و تاجیکستان دو کشورهم فکر، همزبان و همراه هستند و در زمینه های دین و زبان و فرهنگ و آداب و رسوم ، مشترکات فراوانی دارند ، اظهار داشت : در خصوص گسترش مراودات علمی و فناوری بین دو کشور باید هر چه سریع تر دومین کمیته علمی مشترک با حضور نمایندگان منتخب دو کشور در راستای عملیاتی کردن مفاد تفاهم نامه های منعقده تشکیل شود .

وزیر علوم در ادامه افزود : همکاری های علمی مشترک بین دانشگاه های دو کشوربه دو شکل می تواند صورت پذیرد : ادامه تحصیل دانشجویان تاجیکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ، و ایجاد فرصت های مطالعاتی برای استادان دانشگاه های تاجیکستان در دانشگاه های بزرگ ایران .

دکتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما تمایل داریم تا دانشجویان بیشتری از کشور تاجیکستان در دانشگاه های ایران تحصیل کنند ، گفت : ما می توانیم به دانشجویانی که به صورت منتخب برای تحصیل در دانشگاه های ایران پذیرش می شوند علاوه بر اعطای بورس تحصیلی در رشته های زبان و ادبیات فارسی ، در رشته های فنی و مهندسی و فناوری های نوین نیز بورس تحصیلی اعطا کنیم .

در ادامه این نشست نعمت الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران با تبریک فرا رسیدن عید نوروز ، خواستار گسترش بیش از پیش روابط و مراودات علمی فناوری بین دو کشور شد و گفت : هم اکنون ۴۵۰ دانشجوی تاجیکی در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران تحصیل می کنند و ما در خواست می کنیم در صورت امکان این دانشجویان در رشته هایی پذیرش شوند که پس از فارغ التحصیلی بتوانند معضلات بخش های مختلف کشورمان را حل و فصل کنند .

وی افزود : تاجیکستان کشور جوانی است و انتظار حمایت بیشتر در زمینه های مختلف بویژه در بخش علم و فناوری از ایران را دارد و ما معتقدیم دانشجویان تاجیک با تحصیل در دانشگاه های ایران بهتر تعلیم می بینند و از پیشرفت های علمی ایران در زمینه های مختلف به بهترین نحو ممکن بهره مند می شوند .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم با بیان اینکه طبق توافق نامه منعقده بین دو کشور ، سالانه ۲۰۰ نفر از دانشجویان تاجیکی می توانند به صورت بورسیه در دانشگاه های ایران تحصیل کنند ،گفت :در خصوص ارتباطات بین دانشگاهی نیز هم اکنون دانشگاه تکنیکی تاجیکستان با دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی و دانشگاه ملی این کشور با دانشگاه تربیت مدرس ارتباطات مناسبی دارند .

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم