www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین یک الزام است

رئیس دانشگاه علوم پایه اراک گفت: با تغییر محور توسعه از کارخانه به انسان لازم است کارکرد دانشگاه باید از بعد مدرک‌گرایی به کارآفرینی تغییر کند.

عزیزالله آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه مرکزی، بیان کرد: در دو دهه اخیر محور توسعه بر پایه تجهیزات و کارخانه‌ها بوده است اما، امروزه پایه محور توسعه مانند سایر کشورهای توسعه‌یافته بر مدار انسان است.

وی به تفاوت دانشگاه مدرک‌گرا و کارآفرین اشاره کرد و گفت: دانشگاه مدرک‌گرا جویایندگان کار و نیرو تربیت می‌کند اما دانشگاه‌ کارآفرین نیروی کار به منظور مولدبودن و تولیدکننده کار تربیت می‌کند.

آزاد لازمه تحقق دانشگاه‌ کارآفرین را تغیر شیوه‌ آموزش عنوان کرد و گفت: با حذف آموزش‌های سنتی و جایگزینی دوره‌های تجربی و تخصصی از سوی اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها می‌توانیم دانشگاه کارافرین را در کشور اجرایی کنیم.

وی به رابطه صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها باید متناسب با نیاز صنعت حرکت کنند و برای مهیا شدن این امر لازم است بدنه دانشگاه‌ها، سرفصل‌های دروس و روش و شیوه آموزشی تغییر کند.

رئیس دانشگاه علوم پایه در زمینه تغیر نگرش بدنه دانشگاه‌ها یادآور شد: امروزه لازم است در دانشگاه‌ها موضوعات علمی و کاربردی متناسب با نیاز صنعت، جایگزین موضوعات تئوری شود.

وی خاطر نشان کرد: سرفصل‌های دروس باید متناسب با نیاز صنایع مورد تغیر و بازنگری قرار گیرد و برای اینکه دانشجویان تخصص و تجربه را فراگیرند لازم است ترم‌های آخر با حضور در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی دوره‌های فنی و عملی خود را بگذرانند.

آزاد عنوان کرد: برخی از رشته‌های دانشگاهی مانند علوم پایه پشتوانه علمی برای دیگر رشته‌ها هستند، بنابراین ماهیت و شیوه آموزشی آنها نباید تغییر کند.

رئیس دانشگاه علوم پایه اراک در این زمینه به ابلاغیه مقام معظم رهبری به شورای عالی فرهنگی در حوزه آموزش و پژوهش اشاره کرد و گفت: ایشان با تأکید بر رشته‌های علوم پایه به این شورا ابلاغ کردند که این رشته‌ها با جدیت تمام کار و ماهیت خود را همچنان ادامه دهند.

آزاد نبود آزمایشگاه‌های مجهز و بزرگ در دانشگاه‌ها را از جمله موانع تحقق دانشگاه کارآفرین در کشور عنوان کرد و گفت: لازم است آزمایشگاه و گارگاه‌ها متناسب با نیاز صنعت و دانشجو تجهیز شود.

وی خاطر نشان کرد: با افزایش پتانسیل دانشگاه‌ها و رشد همکاری صنایع با دانشگاه این بستر فراهم شده است تا دانشگاه به سمت کارآفرینی حرکت کند.

رئیس دانشگاه علوم پایه اراک در ادامه بیان کرد: صنعت کشور امروز به این باور رسیده است که اگر می خواهد با دیگر کشوره‌های توسعه‌یافته رقابت کند و با کیفیت بهتر و قیمتی مناسب‌تر در بازارهای تجاری حاضر شود لازم است با دانشگاه‌ها همکاری و رابطه مستمر داشته باشد.

وی در پایان تأکید کرد: دانشگاه‌ها نیز لازم است از این فرصت استفاده برده و پژوهش‌های دانشگاهی را متناسب با نیاز صنعت انجام دهند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم