نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اولویت دانشگاه علمی کاربردی تثبیت وضعیت موجود است

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان با بیان اینکه هرم شغلی به جای اینکه به شکل مثلث باشد تخم مرغ شکل است، گفت: به ازای هر ۱۰۰ نفر کارشناس در کشور تنها یک نفر تکنسین وجود دارد و در مدیران ارشد و کارشناسان ارشد تجمع زیادی شده است.

مجید وفادار در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه اصفهان، درباره کیفیت و میزان رضایت دانشگاه علمی کاربردی از مراکز این دانشگاه اظهار کرد: دوره‌های این دانشگاه یا تحصیلات آکادمیکی است که منجر به مدرک رسمی از وزارت علوم می‌شود یا دوره‌های تک پودمان است. در حال حاضر اولویت ما ارایه آموزش در مقطع فوق دیپلم است.

وی با بیان اینکه هرم شغلی باید اصلاح شود، تصریح کرد: در کل کشور آموزش تکنسین‌ها در اولویت قرار دارد که این رسالت به دانشگاه جامع علمی کاربردی واگذار شده است و درحال حاضر در استان نیز بیشترین تعداد دانشجو را در مقطع کاردانی و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز تعداد بسیار محدودی دانشجو داریم.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان با بیان اینکه هرم شغلی به جای اینکه به شکل مثلث باشد تخم مرغ شکل است، ادامه داد: به ازای هر ۱۰۰ نفر کارشناس در کشور تنها یک نفر تکنسین وجود دارد و در مدیران ارشد و کارشناسان ارشد تجمع زیادی شده است.

وفادار با اشاره به اینکه در دوره‌های تک پودمان اولویت پذیرش با شاغلان است، ادامه داد: در دوره‌های تک پودمان ممکن است آفت‌هایی هم وجود داشته باشد که از مهمترین آنها درست و کامل رعایت نکردن سرفصل‌های تدوین شده است.

وی با بیان اینکه از ۳۶ هزار نفر دانشجویی که در استان داریم تعداد ۴۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد حضور دارند، عنوان کرد: دوره‌های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی منجر به مدرک رسمی نمی‌شود و فقط گواهینامه داده می‌شود که این دوره‌ها نیز حدود ۲ تا ۴ ماه به طول می‌انجامد؛ البته امکان تجمیع مدرک در آینده وجود دارد، ولی در حال حاضر رسالت دانشگاه علمی کاربردی چیز دیگری است.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان با بیان اینکه به طور مداوم مراکزمان را تحت نظر داریم، ادامه داد: به طور مثال اگر بانکی نیاز به تاسیس یک مرکز علمی کاربردی برای پرسنلش داشته باشد رشته‌هایی که مرتبط به حوزه بانک است را ارایه خواهیم داد و هرگاه رسالتشان تمام شود و دیگر نیازی به آموزش برای پرسنل وجود نداشته باشد بلافاصله با این مرکز قطع همکاری می‌شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در دوره‌های آموزش بین سطوح نیز وارد شده است، خاطرنشان کرد: دانشگاه علمی کاربردی به طور مرتب با آمایش سرزمین و نیازسنجی، رشته‌ها را تغییر داده و در برخی دوره‌ها برخی رشته‌ها را حذف و رشته‌های جدیدی را اضافه می کنیم؛ البته رشته‌ای را کامل حذف نمی‌کنیم بلکه با عنوانی دیگر به روز می‌شود.

وفادار در پاسخ به این سووال که آیا در سال ۹۲ مرکزی تعطیل شده است یا خیر گفت: ممکن است برخی رشته‌های یک مرکز را به دلیل عملکرد نامناسب حذف کرده باشیم، اما مرکزی به طور کامل تعطیل نشده است.

وی اولویت دانشگاه علمی کاربردی را تثبیت وضعیت موجود دانست و افزود: باید بازنگری جدیدی در سرفصل‌ها انجام گیرد؛ البته در حال حاضر به منظور ایجاد فناوری نوین و تشکیل شرکت‌های دانش بنیان برنامه در دست اقدام دانشگاه علمی کاربردی، تاسیس مراکز خوشه‌های فناوری است.

وفادار ادامه داد: در سال ۹۲ دو مرکز رشد خوشه فناوری گز و شیرینی و شکلات و مرکز رشد سنگ و صنایع وابسته را ایجاد کرده‌ایم و در سال ۹۳ نیز مرکز رشد خوشه‌های فناوری لوازم خانگی را در جوار صنعت لوازم خانگی استان تاسیس خواهیم کرد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم