نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

انجمن‌های علمی، بزرگترین تشکل دانشجویی با هویتی ناشناخته

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، ناشناخته بودن هویت انجمن‌های علمی برای سازما‌ن‌ها و نهادهای بیرون از دانشگاه را بخش دیگری از مشکلات پیش روی انجمن ها دانست.

سام پوربختیاری دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت و گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از شکل گیری شورای حمایت و نظارت انجمن‌های علمی در این دانشگاه خبر داد و گفت: شایسته است به درخواست انجمن‌های علمی به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی بیشتر توجه شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری فعالیت انجمن‌های علمی بیشتر شده اما با خیل عظیمی از برنامه‌های درخواستی مواجه هستیم، گفت: در حال حاضر هر هفته تعداد زیادی طرح و برنامه درخواستی از سوی انجمن‌های علمی دانشجویی به معاونت فرهنگی فرستاده می‌شود.

وی تصریح کرد: در دانشگاه شهید چمران اهواز ۴۸ انجمن علمی به ثبت رسیده‌اند که هم اکنون فقط هشت انجمن غیر فعال داریم.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به شکل گیری انجمن‌های علمی بین رشته‌ای، اظهار کرد: انجمن‌های علمی نانو، مکاترونیک، بازی‌های رایانه ای و صنعت گردشگری انجمن‌های علمی دانشجویی بین رشته‌ای دانشگاه شهید چمران اهواز هستند که از این بین انجمن صنعت گردشگری امسال فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی از برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه در قالب بازدید همایش و کارگاه‌های علمی از آغاز سال تحصیلی تاکنون خبر داد و افزود: برنامه‌های فرا دانشگاهی و ملی انجمن‌ها در اواخر سال جاری و سال تحصیلی آینده برگزار می‌شود.

پوربختیاری در بخش دیگری از سخنانش با اعلام این خبر که شورای حمایت و نظارت انجمن‌های علمی شکل گرفته، تصریح کرد: خوشبختانه این شورا در حال تشکیل شدن است. امیدوارم که بسیاری از مشکلات انجمن‌های علمی حل شود.

وی در همین خصوص گفت: این شورا مرجع نظارتی انجمن‌های علمی به حساب می‌آید و تمام مصوبات و قوانین مربوط به فعالیت انجمن‌ها از جمله پیشنهاد برنامه و بودجه سالیانه انجمن های علمی دانشجویی به ریاست دانشگاه از سوی این شورا صورت می‌گیرد.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز حمایت معاونت فرهنگی دانشگاه از انجمن‌ها را یکی از نقاط قوت این دانشگاه دانست و خاطر نشان کرد: این حمایت‌ها باعث شده که سطح فعالیت انجمن‌ها افزایش یابد و دانشجویان به فکر اجرای برنامه‌هایی در قالب استانی و ملی باشند.

وی در همین خصوص افزود: افزایش دسترسی به مسئولین و طرح مشکلات انجمن‌ها با مسئولین معاونت‌ فرهنگی به صورت مستقیم یکی از نقاط قوت شرایط کنونی است. در چنین شرایطی مسلما اگر مشکلاتی هم به وجود بیاید همه سعی می‌کنند مشکل برطرف شود.

پور بختیاری یکی از مشکلات پیش روی انجمن‌های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز را کمبود بودجه عنوان کرد و گفت:در حال حاضر چهار انجمن علمی بدون دفتر داریم و تعداد زیادی از انجمن‌های علمی در دفاتر مشترک فعالیت می‌کنند. همچنین طی سه سال گذشته برای تامین تجهیزات بودجه‌ای در نظر گرفته نشده بود. این در حالی است که بخشی از امکانات انجمن‌های علمی قدیمی شده و نیاز به تعویض دارند.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی به عنوان بزرگترین تشکل‌ دانشجویی به حساب می‌آیند، به آیین نامه انجمن‌های علمی اشاره کرد و گفت: هر دانشجو به محض ورود به یک رشته عضو انجمن علمی همان رشته به حساب می‌آید در حالی که عضویت دانشجویان در تشکل‌های دیگر به صورت ثبت نامی صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه دانشجویان عضو انجمن‌های علمی بدون هیچ چشم داشتی با انگیزه بالا وارد انجمن‌ها می‌شوند، خاطر نشان کرد: شایسته است که حمایت ها بیش از پیش انجام پذیرد و به درخواست انجمن‌های علمی به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی بیشتر توجه شود.

پوربختیاری در همین خصوص ادامه داد: تعیین جایگاه انجمن‌های علمی سبب جذب همکاری و پشتیبانی‌های لازم از سوی سازمان‌های مسئول و افزایش حمایت اساتید و دانشجویان می‌شود.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اهمیت تبیین جایگاه واقعی انجمن‌های علمی را از اقدامات ضروری برای جلب حمایت مالی و معنوی جامعه دانشگاهی و نهادهای بیرونی دانست و خاطر نشان کرد: اگر مسئولین دانشگاه همانند گذشته همکاری خود را ادامه دهند، دانشجویان به سوی فعالیت های علمی جدی تر هدایت می شوند.

پوربختیاری در پایان تاکید کرد: قطعا دانشجویان می‌توانند برنامه‌های علمی بزرگ اجرا کنند در حالی که محدودیت هایی هم پیش رو دارند که با کمک و حمایت مادی و معنوی مسئولین دانشگاهی و وزارت علوم آنها را می توان رفع کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم