نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

امکان تاسیس مرکز همکاری‌های علمی پیشرفته با گروه نم در ایران

وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری از احتمال تاسیس مرکز همکاری های علمی پیشرفته با گروه نم در ایران خبر داد.

دکتر محمد فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در باره اجلاس وزرای علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که به میزبانی ایران برگزار شد، گفت: به طور کلی ۵۸ هیات در این اجلاس شرکت کردند که ۲۸ کشور در سطح وزیر و بقیه کشورها در سطح معاون وزیر بودند.

فرهادی با بیان اینکه در طی اجلاس بیش از ۴۰ سخنرانی انجام شد افزود: در این سخرانی ها هر کشور به بیان امکانات و موقعیت‌های علمی خود پرداخت و پیشنهاداتی را مطرح کرد که بعضا این پیشنهادها قبلا مورد بررسی قرار گرفته بود. همچنین در این اجلاس به تبادل اطلاعاتی که در بیانیه آمده بود پرداخته شد که باعث توسعه فعالیت های علمی و فناوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد می‌شود.

وی با بیان اینکه بیانیه نهایی تهران دارای ۳۴ ماده است تاکید کرد: این بیانیه بدون دغدغه به تصویب رسید زیرا قبلا در دو مرحله در نیویورک و تهران کار شده بود و روز قبل از اجلاس کارشناس‌های ارشد هیات‌ها بندهای بیانیه را مورد بررسی قرار دادند و بیانیه در نهایت بعد از شش ساعت به تایید نهایی وزرای اجلاس رسید و بیانیه به عنوان بیانیه تهران به تصویب رسید.

وزیر علوم، با تاکید بر اینکه بیانیه تهران در زمینه توسعه علمی ، فناوری و تکنولوژی بین کشورهای عضو عدم تعهد به کار گرفته می شود در مورد بندهای این بیانیه اظهار کرد: ایجاد یک قطب علمی تحقیقاتی و تکنولوژی بین کشورهای جنبش عدم تعهد ، توافق در مورد توسعه آموزش عالی بین کشورها ، توسعه و تحقیق درباره انرژی صلح آمیز هسته‌ای و رعایت حق کشورها از سوی قدرت های بزرگ از جمله بندهای این بیانیه بود. همچنین رفع تبعیض در همه زمینه‌های پذیرش دانشجو و انتقال علم و فناوری به عنوان یک نکته بسیار اساسی و محکوم کردن حملات تروریستی در مراکز علمی و آموزشی از موارد دیگر بیانیه تهران است.

دکتر فرهادی به برگزاری ۲۱۷ ملاقات جنبی در حاشیه اجلاس خبر داد و گفت: بیش از ۳۰ ملاقات با حضور شخص وزیر انجام شد همچنین روسای دانشگاه ها ملاقات هایی را با یکدیگر انجام دادند حتی ملاقات هایی با وزرای دیگر کابینه هم انجام گرفت.

فرهادی در ادامه در مورد دو پیشنهاد رییس جمهور که در اجلاس مطرح شد اظهار کرد:‌ یکی از این پیشنهاد ها رفع تبعیض جنیستی بود که در بیانیه تهران قید شده است و همچنین پیش‌بینی می شود مرکز همکاری‌های علمی پیشرفته با مشارکت گروه نم در ایران تاسیس شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم