نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

امکان تاسیس مرکز همکاری‌های علمی پیشرفته با گروه نم در ایران

وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری از احتمال تاسیس مرکز همکاری های علمی پیشرفته با گروه نم در ایران خبر داد.

دکتر محمد فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در باره اجلاس وزرای علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که به میزبانی ایران برگزار شد، گفت: به طور کلی ۵۸ هیات در این اجلاس شرکت کردند که ۲۸ کشور در سطح وزیر و بقیه کشورها در سطح معاون وزیر بودند.

فرهادی با بیان اینکه در طی اجلاس بیش از ۴۰ سخنرانی انجام شد افزود: در این سخرانی ها هر کشور به بیان امکانات و موقعیت‌های علمی خود پرداخت و پیشنهاداتی را مطرح کرد که بعضا این پیشنهادها قبلا مورد بررسی قرار گرفته بود. همچنین در این اجلاس به تبادل اطلاعاتی که در بیانیه آمده بود پرداخته شد که باعث توسعه فعالیت های علمی و فناوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد می‌شود.

وی با بیان اینکه بیانیه نهایی تهران دارای ۳۴ ماده است تاکید کرد: این بیانیه بدون دغدغه به تصویب رسید زیرا قبلا در دو مرحله در نیویورک و تهران کار شده بود و روز قبل از اجلاس کارشناس‌های ارشد هیات‌ها بندهای بیانیه را مورد بررسی قرار دادند و بیانیه در نهایت بعد از شش ساعت به تایید نهایی وزرای اجلاس رسید و بیانیه به عنوان بیانیه تهران به تصویب رسید.

وزیر علوم، با تاکید بر اینکه بیانیه تهران در زمینه توسعه علمی ، فناوری و تکنولوژی بین کشورهای عضو عدم تعهد به کار گرفته می شود در مورد بندهای این بیانیه اظهار کرد: ایجاد یک قطب علمی تحقیقاتی و تکنولوژی بین کشورهای جنبش عدم تعهد ، توافق در مورد توسعه آموزش عالی بین کشورها ، توسعه و تحقیق درباره انرژی صلح آمیز هسته‌ای و رعایت حق کشورها از سوی قدرت های بزرگ از جمله بندهای این بیانیه بود. همچنین رفع تبعیض در همه زمینه‌های پذیرش دانشجو و انتقال علم و فناوری به عنوان یک نکته بسیار اساسی و محکوم کردن حملات تروریستی در مراکز علمی و آموزشی از موارد دیگر بیانیه تهران است.

دکتر فرهادی به برگزاری ۲۱۷ ملاقات جنبی در حاشیه اجلاس خبر داد و گفت: بیش از ۳۰ ملاقات با حضور شخص وزیر انجام شد همچنین روسای دانشگاه ها ملاقات هایی را با یکدیگر انجام دادند حتی ملاقات هایی با وزرای دیگر کابینه هم انجام گرفت.

فرهادی در ادامه در مورد دو پیشنهاد رییس جمهور که در اجلاس مطرح شد اظهار کرد:‌ یکی از این پیشنهاد ها رفع تبعیض جنیستی بود که در بیانیه تهران قید شده است و همچنین پیش‌بینی می شود مرکز همکاری‌های علمی پیشرفته با مشارکت گروه نم در ایران تاسیس شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان
پیش‎بینی اختصاص ۵ میلیارد تومانی به دانشکده‎های قرآنی در دست ساخت

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم